“Genç olmak uzun zaman alır.”

Pablo Picasso

Bedenin, zihnin ve ruhun güçleri sayesinde dayanıklı ve canlı olarak yaşlanma tutkum, yazımın ardındaki itici güçtür. Batı tıbbı ile zaman içinde kendini kanıtlamış olan Doğu uygulamalarının bu kombinasyonu, yıllarca takip ettiğim felsefeyi oluşturur. Ancak bu kitabı yazmam için, bir arkadaşımın düşüncelerimi kelimelere dökmede beni teşvik etmek üzere “Roger, senin içinde bir kitap var” demesi gerekti.

Gençlik çeşmesi arayışını savunmuyorum, zira toplumun gençliği takıntı haline getirebilmesi fakat aslında genç olmamanın hiç de fena bir şey olmaması, bu kitabın ana temasını, tabiri caizse büyük tartışmasını teşkil eder. Ergenlik çağı, aile kurma ve topluma katkıda bulunma savaşlarını verdiniz. Dolayısıyla gözlerinize ve yüzünüze yansıyan bilgeliği edindiniz. Sarkık bir cilde ve kırışıklıklara sahipseniz, bunlar gururla taşımanız gereken savaş yaralarınızdır.

Hayatın her aşamasının belli avantajları vardır. Şu anki konumunuz, onlarca yıl bu gezegenle ve üzerinde yaşayanlarla uğraşırken bu günkü görüntünüz için temel oluşturarak aldığınız sayısız paha biçilemez dersin bir sonucudur. Pişmanlıklar veya tatmin edici olmayan ilişkiler bakış açınızı bozuyorsa, okumaya devam edin. Bu kitap sadece bedensel sağlık hakkında değil, aynı zamanda bir bütün olarak tüm vücudunuzun, zihninizin ve ruhunuzun genel sağlığı hakkındadır.

Gelecek yıllarınızın güvenilirliği ve yeterliliği, gençliğinizde tıpkı kusursuz bir elmasın inanılmaz ısı ve basınçlar altında şekillendirilmesi gibi zorluklar yaşayarak test edilmenizin ve bilenmenizin ürünüdür. İyi öğrenilen hayat dersleri, çoğu zaman olgunlaşmamış bir kişinin küstahça kibrini artık genç olmayan bir yüzdeki en büyük güzellik olan öz güvene ve ağırbaşlılığa çevirir.

guzel-yaslilik

Aslında medyanın söylediklerine ve yaptığı çekici gençlik tanımlamalarına rağmen, çoğu insan gençliğine geri dönmek istemez. Gençlik, hayat içinde kısa sürede geçip giden bir evredir! Gençlik kaybolduğunda gençliğin tazeliği gitse de, deneyimsizlikten kaynaklanan gençlere özgü güvensizlik ve kendi kendini yeterince anlayamama durumu da ortadan kalkar.

Yaşınızı içinize sindirin. Tabi ki bu kendinizi harika hissedeceğiniz anlamına gelmiyor… özellikle de bitkinlik, kilo alımı, zihin bulanıklığı, çalkantılı ruh hali veya cinsel problemler gibi yaşla ilgili sorunlarla mücadele ediyorsanız. Bu kitap, çoğu zaman olgunluğa eşlik edebilen hastalıklar olmadan olgunluğun mükafatlarının tadı çıkarılabilecek şekilde bu tür sorunların halledilmesi hakkındadır.

Aktif ve canlı bir şekilde yıllara meydan okumak, kolayca hareket etmeye, net bir şekilde düşünmeye, cinsel ve sosyal yönden aktif olmaya, gençliğin iyimserliğini ve tadını korumaya ve hayatınızla ve ilişkilerinizle uğraşınızda kendinizi rahat hissetmeye devam edebilmeniz anlamına gelir. Bu kitapta yer alan ispatlanmış bilgelik ve yenilikçi terapileri takip ederek, geleceğinizin bu şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Ağrılı artrit, güçten düşürücü hastalıklar, zihin bulanıklığı, bunaklık ve hoşça vakit geçirememenize ve hayatınızın son yirmi yılını kasvetli bir bakım evinde hareketsiz olarak geçirmenize neden olabilecek diğer hayatı baltalayıcı durumların gerçekleşmesine izin vermeyin.

Bir Amerikan Yaşlanma Geciktirici Tıp Akademisi kongresinde meydana gelen orta-yaş aydınlanmam, doğal bir bütünsel tıp yaklaşımının sağlık felsefemle ne kadar uyuştuğunu anlamama yardımcı oldu ve beni yeni bir kariyer yoluna sevk etti.

Suzanne Somers’ın 2006 yılında yazdığı Ageless (Yaşlanmaz) adlı kitapta yer verilen ve yaşlanma geciktirici tıbbın muhteşem beyinlerinden olan BodyLogicMD’nin (ulusal biyo-özdeş hormon uzmanları ağı) kurucusu Dr. Paul Savage ile eğitim yapma fırsatı bulmuştum. Bu vesileyle, olgun bir insanın yaşamının canlandırılmasına ve hem yaşama gücünü hem genç görünümünü baltalayan kronik rahatsızlıkların çözüme kavuşturulmasına yönelik diyetlerden, doğal takviyelerden, biyo-özdeş hormonlardan ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarından faydalanma konusunda pek çok şey öğrendim. Artık hayattaki amacım, nasıl bütün yönleriyle doğal olarak ve yıllara meydan okuyarak yaşlanılacağını bilmeleri için hastalarıma yardımcı olmaktır.

Benimle birlikte bir keşif yolculuğuna çıkmayı tercih etmenizi arzu ediyorum. Evet bu bir tercihtir, çünkü bu hayatınızı daha iyi hale getirmek için gerekenleri yapma konusundaki istekliliği de gerektirir. Yaşlanma süreci boyunca gençliğe özgü canlılığın ve sağlığın korunması hakkında öğrendiklerimin sizi bilgilendireceğini ve yaşamınızı her yönüyle düzene sokma konusunda ilham vereceğini ümit ediyorum.

Önleyici ve bütünsel tıp ile keyfini çıkardığınız yaşam kalitesini koruyup daha da artırabilirsiniz. Bu kitabı boş zamanlarınızda okuyun, dikkatinizi çeken yerleri işaretleyin, ilgilendiğiniz bir konuya atlayın ve okumaya devam edin. Güçlü olan vücut-zihin-ruh bağlantınızı beslemenin, optimal düzeyde canlı ve sağlıklı bir şekilde yaşlanmanıza yardımcı olacağını garanti ediyorum.

Write A Comment