Gebeliğin son aylarına yaklaşıldığı zaman anne adayı rahminde kasılmalar hisseder. Annelerin geneli bu sancıları gerçek doğum sancısı sanarak telaşa kapılır. Ancak bu sancılar rahmi gerçek sancılara hazırlayan egzersizlerdir. Yalancı doğum sancıları, “Braxton Hicks kontraksiyonları” şeklinde tanımlanır.  Yalancı sancılar, hamileliğin son üç aylarında başlar. Ancak kimi gebede 4. Aydan sonra da ortaya çıkabilir.  Yalancı sancılar rahimde açılmaya ve doğuma yol açmazlar. Gerçek doğum sancılarından ayırt edilebilirler.

 • Yalancı sancılar, düzenli olarak gelmezler. Belirli bir süre öncesinden sancı geleceğini tahmin etmeniz mümkün değildir. Gerçek doğum sancıları ise düzenli olarak gelir. Bu sebeple sancının ne zaman başlayacağını tahmin edebilirsiniz.
 • Yalancı doğum sancıları giderek şiddetlenmezler. Ancak gerçek doğum sancıları git gide şiddetlenir.
 • Yalancı doğum sancıları anne adayının pozisyonu değiştirmesi ve hareket etmesiyle geçer. Ancak gerçek doğum sancıları anne adayı ne yaparsa yapsın geçmez.
 • Gerçek doğum sancıları 30 – 60 saniye arasında sürmektedir. Yalancı doğum sancılarının süresi ise belli olmaz ancak daha kısa sürede geçer.
 • Yalancı doğum sancıları ağrı vermez. Anne adayına rahatsızlık verir.
 • Yalancı doğum sancıları başlamışsa, anne uzanmalı ve dinlenmelidir. Şayet yatar pozisyonda sancı gelmişse ayağa kalkmak ve hareket etmek iyi gelecektir. Bol bol su içmek de oldukça faydalı olacaktır. Ancak sancı geçmiyorsa, doktorunuza haber vermelisiniz.

Yalancı Doğum Sancısı Nedenleri

Braxton Hicks kasılmaları yani yalancı sancılara sebep olan faktörün ne olduğu açıklanamamıştır. Ancak kabul gören görüş, kasılmaların rahmin kendi sertliğini oluşturmasına yardımcı olduğu ve plasentaya kan akımını kolaylaştırdığı yönündedir.  Yalancı sancılar, rahim ağzında açılma ya da incelmeye yol açmaz.

Yalancı kasılmalar, rahmi gerçek doğuma hazırlar. Bu sebeple alıştırma kasılmalarıdır.

 • Gebeliğin genellikle son 3 aylarında başlayan kasılmalar,
 • bebeğin aktif olması,
 • karın bölgesine darbe alınması,
 • cinsel ilişki,
 • susuzluk gibi faktörlerle tetiklenebilmektedir.

Yalancı doğum sancıları gerçek doğum sancılarından nasıl ayırt edilir?

 • Yalancı doğum sancıları çoğunlukla hamileliğin 24. Haftası ardından başlar. Ancak 16. Hafta da başlayan vakalar bildirilmiştir.
 • Yalancı doğum sancıları, rahimde genişlemeye, incelmeye yol açmaz. Bu sebeple bebeğin dünyaya geleceğine dair bir işaret değildir.
 • Gerçek doğum sancıları düzenli olarak gelir ve aynı sürede hissedilir. Ancak yalancı doğum sancıları düzenli olarak gelmez. Genellikle düzensiz olarak hissedilir. periyodik
 • Yalancı doğum sancıları zaman içerisinde yoğunlaşmaz, şiddeti artmaz. Ancak gerçek doğum sancıları şiddetlenir özelliktedir.
 • Oturmak, pozisyon değiştirmek, hareket etmek ya da uzanmak yalancı doğum sancılarını geçirirken, gerçek doğum sancıları bu şekilde geçmez.
 • Gerçek sancılar genellikle yarım dakika ile bir dakika arasında sürer. Ancak yalancı doğum sancıları 15 saniye kadar sürmektedir.
 • Yalancı doğum sancıları, anne adayının fiziksel olarak ağrı duymasına yol açmaz. Yalnızca anne adayı bir çeşit rahatsızlık hisseder.

Gebeler yalancı doğum sancısı durumunda ne yapmalıdır?

Yalancı doğum sancıları geldiği zaman anne adayları ilk olarak sakin olmalıdır. Sancılarının gerçek mi, yoksa yalancı mı olduğunu ayırt etmelidir.  Oturur pozisyondalar ise, ayağa kalkmalı, hareket etmelidir. Hareket halinde ise, uzanmalıdır. Bu alınabilecek en basit önlemlerden biridir. Bunun dışında anne adayı bol bol su içmeyi ihmal etmemelidir. Vücudun suyunun azalması, kasılmaları tetikler. Bu sebeple bol bol su içmek yalancı doğum sancılarını hafifletecektir. Şayet bu önlemlere rağmen sancılar geçmezse doktorunuza başvurunuz.

     Yalancı doğum sancıları:

 • Sıklığı ve şiddeti oldukça düzensizdir.
 • Pozisyon değiştirme, masaj ve dinlenmek ile geçebilir
 • Ağrı bel, kasık ve karında duyulur.
 • Rahim ucunda yumuşama ve açılma meydana gelmez.

     Gerçek doğum sancıları:

 • Düzenli olarak gelir.
 • Anne adayı ne yaparsa yapsın, geçmez.
 • Rahimde yumuşama ve açılmaya yol açar.

Anne adayının gerçek doğum sancısında yapması gerekenler:

 • Sancı geldiğinde sakin olunmalı.
 • Hareket edilmeli, evde ufak yürüyüşler yapılmalı.
 • Ilık bir duş alınabilir.
 • Baba adayı, eşine masaj yapabilir.
 • Hastane valizleri kontrol edilmeli.
 • Sık sık tuvalete çıkılmalıdır.

Gerçek sancılar geldiğinde yapılmaması gerekenler:

9 Yorum

 1. Hocam merhaba sayfanızı yeni gördüm ve bir sey sormak istiyorum.ilk doğumumu suni sancıyla yaptım saat sabah 9dan akşam 7 ye kadar bu sancıyı çektim.ve bu sancıyı çekerken ağrılara dayanamayıp epidural yaptırdım 2 kez.yine de ağrılarım azalmadı. sayfanızda okudum. epidural rahmin yavaş açılmasını sağlayabiliyormuş. suni sancıyla epidural birlikte kullanilabilir mi….
  Ve bu doğum korkusu yüzünden 4.5sene bekledim.şimdi ikinci gebeliğim 3.5 aylık ve yine doğumdan çok korkuyorum ilk doğumumda kesmişlerdi açılma olmadı diye.İkincisi de aynı problem olurmu acaba …

  • Bülent Tıraş Yorum yap

   Merhaba,
   Doğum sancısı annenin acı çekmesine , fizyolojik stres oluşturmasına ve annenin yorgun düşmesine neden olur. Bu nedenle normal doğum eyleminde Spinal veya Epidural anestezi ile eylem esnasında anne adayının yaşadığı ağrı hissinin hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Başarılı bir anestezide anne adayı baskıyı, dokunmayı hisseder, hatta kalkıp yürüyebilir ama ağrıyı hissetmez. Doğum uzadığında veya ilacın etkisi azalıp hasta ağrı duymaya başladığında ise ek dozlar verilebilir. Yaşadığınız deneyime bakıldığında anestezinizin yetersiz kaldığı düşünülebilir. Normal doğum eylemi 8-12 saat arasında sürebilmektedir. Bu nedenle o anlamda doğal bir süreci yaşamışsınız. Epizyotomi işleminin amacı doğum esnasında oluşabilecek kontrolsüz perine yırtıklarını ve yumuşak doku hasarını engellemektir. Önceki doğumunuzda uygulanmış olması her doğumunuzda uygulanacağı anlamına gelmez. Gebeliğinizin bu haftası doğum şekliniz ile ilgili konuşmak için erken bir dönem. Bebeğinizin gelişimi, anne karnındaki pozisyonu, gebeliğinize ve bebeğinize ait riskler gözden geçirilerek doğum şekliniz hekiminiz tarafından ilerleyen gebelik haftalarınızda planlanacaktır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Merhaba,
   NST fetusun iyilik halinin saptanması için yapılan testlerden birisidir. Problardan biri rahmin kasılmalarını (uterin kontraksiyon) diğeri ise bebeğin kalp seslerini algılar ve bu bulgular cihaz tarafından bir kağıt üzerine aktarılır. Nst de fetal kalp dakikada 120-160 arasında atmalı ve kalp atımları değişkenlik göstermelidir. Yalancı doğum sancıları düzensiz aralıklarla gidip gelen, süresi kısa (15-20 saniye) olan ve hafif ağrılar iken gerçek doğum sancıları ise daha düzenli aralıklarla gidip gelen, şiddeti gittikçe artan ve araları kısalan, 45-60 saniye kadar süren ağrılardır. Uterusun istirahat halindeki bazal tonusu 10-12 mm Hg’ dır. Kontraksiyon şiddeti 20 mm Hg olduğunda karından palpasyon ile kasılma hissedilir. 25 mm Hg olduğunda ise gebe ağrı duymaya başlar. Bu durum kişilerin ağrı eşiğine göre değişebilir. Doğum eyleminin birinci döneminin başlarında intrauterin basınç istirahat düzeylerinin 20-30 mm Hg kadar üzerine çıkar. Aktif doğum eyleminde 50 mm Hg’ nın üzerinde olur. Maksimum ıkınma çabası ile birlikte ise 100-150 mm Hg’ ya kadar yükselebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba…hamileligimin 33.haftasinda böbrek taşi ortaya cikti ve operasyonla kateter takildi her iki tarafada..suanda 36 haftalik hamileyim..3 haftadir cok sıkinti yasiyorum surekli uzaniyorum hic bi işimi yapamiyorum..hem üroloji doktorum hem de kadin dogum doktorum takilan tellerin normal doguma etkisi olmayacagini soyluyolar ancak ben zarar gormekten korkuyorum dogum sirasinda..sizce ne yapmaliyim ?

 3. Merhaba hocam ben gebeligin 16.haftasindayim bebegin basini sikistirdigi soylendi cok aci cekiyorum dusuk olabilir diyorlar ama kanamam olmadi igne yaptilar daha cok agrim oldu simdi ayakta dura miyorum ne yapmaliyim

 4. Yeter öz tokmak Yorum yap

  Slm hocam 5 yıllık Evliyim cinsellikten hiç zevk almadım eşimde az zevk alıyor ne yapmamız Lazım bir kızımız var 39. Haftalık hamileyim

 5. Hocam meraba 25/1 haftalik hamileyim aşırı sırt ağrım oluyo o anda karnimda da tuhaf bi sanci oluyo terliyorm erken ddoğum olabilir mi

 6. Ayşe yalçın Yorum yap

  Merhaba 39 haftalik hamileyim sancim var ama 4 gündür var doktora gittim dogum sancin baslamis dediler yatis verdiler istemedum çunku sancin cok az kasık kasilmasi gibi birazda belden geliyor sanci ara ara oluyor sancim ama kac gun oldu sancida artis olmadi azalma oldu bebegin durumu iyimis suyumda iyimis açılma kesinlikle yok ne yapmaliyim.

Yorum bırak