Geri çekme yöntemi bir doğum kontrol yöntemi değildir. Korunmadan cinsel ilişkide bulunan çiftlerde, erkek boşalma öncesi penisini vajinadan çıkarır. Bu sayede de dışarıya boşalmış olur. Ancak bu gebelikten koruyan bir yöntem değildir.

Beklenmeyen gebeliklerin büyük bir kısmı bu yöntem sebebiyle meydana gelmektedir.

Geri çekme yöntemi, tamamen erkek kontrolünde bir durumdur. Başarılı bir yöntem olmamasının sebebi ise, boşalmadan öncede de peniste sperm bulunabilmesidir. Boşalmadan önce gelen sıvıda da sperm bulunmaktadır. Bu sebeple de gebelik riski çok fazladır.

Modern tıpta kabul edilmeyen ve önerilmeyen bir yöntemdir.

Geri çekme yöntemi ile gebelikten korunmaya çalışan çiftlerin %20’den fazlası bir sene içerisinde gebe kalabilmektedir.

Geri Çekme – Coitus İnterruptus Yöntemi ile Nasıl Korunur?

Geri Çekme ile gebelikten korunma sağlamak; cinsel ilişkide ejekulasyon yani boşalma zamanı geldiğinde erkek, penisini çeker. Dışarıya boşalma eyleminde bulunur. Bu yönteme de geri çekme denilmektedir. Ancak gebelikten kesinlikle korumaz. Cinsel hastalıklar açısından da oldukça yüksek bir riske sahiptir.

Geri Çekme (Coitus İnterruptus) yönteminin toplum arasında bilinen isimleri nelerdir?

Geri Çekme yöntemi, toplum arasında ‘’dışarı boşalma’’ şeklinde ifade edilmektedir. Jinekolojik kontrollerine giden kadınlar, korunma yöntemleri için ise ‘’doğal yöntemler’’ tabirini tercih eder. Bu noktada bahsedilen, geri çekme yöntemidir.

Geri çekme yöntemi, ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Eski zamanlardan günümüze kadar da kullanılmaya devam eder. Artan bilinç ve cinsel hastalıklar konusunda ulaşılan bilgi düzeyi, bu yöntemin terk edilmesini sağlayamamıştır. Bu sebeple de kürtaj oranlarında azalma meydana gelmez.

Geri Çekme (Coitus İnterruptus) yöntemi başarılı bir yöntem midir?

Geri çekme diğer bir adı ile dışarı boşalma yöntemi oldukça riskli bir yöntemdir. Gebeliklerin büyük bir kısmı bu yöntem sebebiyle gerçekleşmektedir. Spermler yalnızca boşalma anında ortaya çıkmaz. İlişki sırasında yani boşalmadan önce de sperm hücreleri hazneye girebilir.

Yönteminin erkek kontrolünde olması da oldukça risklidir. Bu aşamada erkek tecrübesi ve kendini kontrol ile belki başarı şansı artabilir. Ancak istenmeyen gebeliklerin oluşma riski bu yöntem ne kadar başarı ile uygulanırsa uygulansın, oldukça yüksektir.

Geri Çekme metodunun başarısız olmasının en büyük sebebi ise, ilişkide iken erkeğin penisinden sperm gelmesidir. Yani ejekülasyondan önce, boşalmadan önce de erkeğin penisinden sperm hücreleri gelebilir. Menide sperm bulunmaktadır. Bu sebeple boşalma olmasa dahi gebelik gerçekleşebilir.

Geri Çekme (dışarıya boşalma) yöntemini kimler kullanabilir?

Cinsel hayatı olan hiçbir çifte bu korunma yöntemi tavsiye edilmez. Gebelik istemeyen kişilerin bu yöntemi kullanmaması gerekmektedir.

Çifterin gebelikten korunmak için prezervatif gibi yöntemleri istememesi durumunda; spiral, aylık iğneler ya da doğum kontrol hapları kullanması önerilmektedir.

5 Comments

  1. Derya ipek Reply

    Dogum kontrol hapiyla hamile kalinir mi? Hapin markasi degistiginde ne yapilmali

  2. Millet uğraşıyor çocuk olsun diye olmuyor, tüp bebek merkezlerinin önü pazar alanina dönmüş, elalem geri çekme yöntemi ile yanlışlıkla hamile kalıyor, bu işte bir terslik var

  3. Slm hocam Biz geri cekme yontemi ile korunuyoruz ama bu ay geciktim gecen ayin 12 de olmustum bugun ayin 19 hala adet olmadim test yaptim hicbir cikmadi ama her3 ayda bir boyle bir duzensizligim oluyor bu ay hem idrar yollari ve hemoraid ilaclari kullandim fitil antibiyotik

  4. Tatile çıkıcam diye dört gözle regl olmayı bekledim. Her ay bir hafta öne gelirdi tarihim . Geçen ay 13 unde olmustum. Bu ay 6 veya 7 sinde olacaktım. 12 si oldu hala regl olmadım😕

  5. Yağmur yıldırım Reply

    Erkek arkadasımla 3 kez geri çekilme yöntemiyle ilişki yaşadım. Bugün adet olmam lazım ama kan geliyor mu diye kontol ettim azcık kan gelmişti ama geri kesilmişti. Bunun sebebi nedir? Hamile olma riskim çok mu yüksek. Lütfen yardm edin. Eğer hamileysem neden tam gününde azcıkta olsa kan geldi? Daha saat gece 01.32 sabaha kadar kanamam artar mı ? Ya lütfen psikolojikmen mahfolmuş durumdayım nolur yardım edin.

Write A Comment