Günlük kadın pedleri, ikiye ayrılmaktadır. Biri günlük ped, diğeri ise adet dönemlerinde kullanılan ped. Pedler, genital hijyenin sağlanmasına destek olan ürünlerdir. Ancak bu ürünlerin günlük olarak kullanılması yani günlük pedlerin kullanılması önerilmez. Bazı kadınlar, akıntı sorunu sebebiyle her gün günlük ped kullanmaktadır. Vajina hava alamadığı için de akıntı sorunu artmakta ve günlük ped kullanılmaya devam edilmek durumunda kalınmaktadır. Bu sebeple de kısır döngüye girilmektedir.

Akıntı sorunu artmış ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmek gerekmektedir.

Adet döneminde ped kullanmak zararlı mıdır?

Adet dönemi, kadınların genital hijyenine önem vermesi gereken oldukça hassas bir dönemdir. Adet döneminde rahim iç duvarında yer alan zar, kanama ile vücuttan atılır. Bu doku, bakterilerin üremesine olanak veren bir dokudur. Bu sebeple de adet döneminde vajinal hijyene oldukça önem verilmelidir.

Sık sık banyo yapmak ve güvenilir ped markalarını kullanmak ve pedleri sık sık değiştirmek gerekmektedir. Yapılan banyo mutlaka ayakta yapılmalıdır.

Günlük ped neden önerilmez?

Kadınların cinsel organları daima ıslak bir yapıya sahiptir. Bu ıslaklık zararlı değil aksine faydalıdır. Bacakların yürürken sürtünme oluşturması, bu ıslaklık sayesinde zarar vermez. Bu ıslaklıktan rahatsız olan ya da akıntı sorunu olan kadınlar ise günlük ped kullanarak çözüm yolu ararlar. Ancak günlük ped hava almayı engellediği için bakterilere ve enfeksiyonlara karşı vajinayı açık hale getirir.

Akıntının enfeksiyon kaynaklı olduğu ise kokulu ve sümüksü bir yapıya sahip olduğunda anlaşılır.

Bu gibi durumlarda mutlaka bir uzmana başvurmak ve enfeksiyonun tedavisini sağlamak gerekmektedir.

Şayet günlük ped kullanılacak ise, kokulu olmayan ve olabildiğince hava alan günlük pedler tercih edilmelidir.

kadin pedi

10 Adımda Genital Hijyeni Koruma Yolları

1) Vajinanızın içerisini yıkamayın!

Vajina kendini sürekli yenilemektedir. Yani bir diğer deyişle, vajina kendini temizleyen bir yapıdadır. Bu yapıya kimyasal maddelerle müdahil olmak, zarar verir ve içerideki dengenin bozulmasına yol açar. Bu sebeple de vajina içi temizlenmemelidir. Dış genital bölge temiz suyla yıkanmalı ancak vajina içi kesinlikle temizlenmemelidir.

2) Tuvalet sonrası doğru yöntemle hijyeni sağlayın!

Tuvaletten sonra temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Yani anüsten genital bölgeye değil, genitalden anüse hijyen sağlanmalıdır. Aksi halde anüsteki bakteriler, genital bölgeye istila edecek ve bakteriler sebebiyle çeşitli sağlık sorunları yaşanacaktır.

3) Genital bölgenizi olabildiğince kuru tutun!

Mantar ve bakteriler, nemli sıcak ortamları sevmektedir. Bu alanda oldukça rahat çoğalan ve çeşitli hastalıklara yol açan bu faktörleri engellemek için genital bölgenin kuru tutulmamasına dikkat edilmelidir. Vajina, yapısı gereği ıslak bir yapıdır. Ancak bu ıslaklığın ter ya da daha fazla akıntı ile birleşmemesi için sık sık iç çamaşırı değiştirilmeli, naylon yerine pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli, dar pantolonlar giyilmemelidir. Bölgenin hava almasını sağlayacak pedler tercih edilmelidir.

4) Cinsel ilişkiden sonra tuvaletinizi tutmayın!

İlişkide bulunduktan sonra şayet tuvalet ihtiyacı doğuyor ise, mutlaka yapılmalı asla ertelenmemelidir. Ertelenmesi halinde ise mesanede bulunan bakteriler, enfeksiyona yol açmak için gerekli zamanı elde ederler. Ancak idrar yapılması ile, bakteriler vücuttan hızlı bir şekilde atılır.

5) Hazır değilseniz cinsel ilişkide bulunmayın!

Cinsel ilişkiye hazır olunduğu zaman vajina yeterli kayganlığı sağlar ve sürtünme sebebiyle yaşanabilecek hasarlar engellenmiş olur. Bu aşamada şayet yeterli kayganlık ve ıslaklık sağlanmamış ise cinsel ilişkiye başlanmamalı ya da uygun kayganlaştırıcı ürünler kullanılmalıdır.

Write A Comment