Kategori

Hafta hafta gebelik

Kategori

39. Hafta Gebelik

Artık son kulvara girerken 39. haftanın sonunda bebeğinizin boyu ortalama 49 cm. ve ağırlığı artık üç kiloyu geçti!Bebeğini vücudundaki yağ tabakası gelişmeye devam ediyor. Bu şekilde doğum ardından vücut ısısını kendi kendine de koruyabilecek düzeye gelecektir. Bebeğinizin derisi artık yavaş yavaş soyuluyor ve altında yeni deri tabakası da oluşumuna devam ediyor.

38. Hafta Gebelik

38.haftada da bebek günlük olarak 25 gram almayı sürdürüyor. Bebeğin bağırsaklarında mekonyum denilen ilk dışkı, git gide toplanmaya başladı. Biriken bu dışkı, normal koşullarda doğumun gerçekleşmesinden sonraki ilk 24 saatte atılır. Doğum sırasında anne de baba da olabildiğince sakin olmaya çalışmalıdır. Anne adayı hastanede oldukça güvendedir.

36. Hafta Gebelik

Bu hafta itibari ile bebeğin yağ dokusu git gide artmaya başlayacak. Bu sebeple de kolları ve parmakları boğum boğum artık meydana çıkmaya başladı. 36. haftanın sonuna yaklaşıldıkça, şayet bebeğiniz bu hafta dahi dünyaya gelse erken doğum sorununa ait bir risk taşıma ihtimali oldukça azdır. 36 hafta itibari ile doğan bebekler ”prematüre” olarak tanımlanmaz.

34. Hafta Gebelik

Artık anne karnında alanı daralan bebeğiniz doğum öncesi duruşunu alarak kendini doğuma hazırlamaya başlamıştır. Boyun öne doğru bükülmüştür, çene göğüs kafesine yaslanmış pozisyondadır. Bacaklar dizlerden bükülmüştür ve dizler iyice karına doğru çekilmiş vaziyettedir. Kollar da aynı şekilde dirseklerden bükülmüştür

33. Hafta Gebelik

33.haftada bebeğinizin beyin dokusu hızlı bir şekilde gelişir. Bu sebeple başı vücuduna oranla daha büyük gözükebilir. Ayrıca cilt altında yağ dokusu depolanmasını arttırdıkça bebeğin rengi de kırmızıdan yavaşça pembeye doğru değişecektir. Erkek bebekler için testisler artık tamamen karın boşluğundan normal yerleri olan skrotuma (torba) gitmişlerdir.