Kadınlar her ay, adet döneminde yumurtalıklardan bir yumurta hücresi üretmektedir. Sağlıklı ve düzenli olarak yumurtlama dönemi geçiren kadınlar, her ay belirli aralıklarla adet olmaktadır. Ancak gebe kalmak için bazı dönemler daha uygunken, bazı dönemler kadının gebe kalma şansının daha az olduğu dönemlerdir.  Adet (mens) kanamasının başladığı ilk gün adet döngüsünün başlangıcı kabul edilir, bir adet döngüsü bir daha ki adet kanaması başladığında son bulur.

Gebelik için en uygun ve ideal zaman ise adet dönemini ortasıdır. Örnek olarak bir kadın 28 günde bir adet görüyorsa, yumurtlama dönemini adetin 14. Gününe denk gelecektir. Bu sebeple de 14. Günden önce başlayarak cinsel ilişkide bulunmak gebe kalma şansını arttıracaktır. Adet araları bir aydan uzun olan kadınlarda eğer bir dahaki adet kanamasının başlayacağı tarih tahmin edilebiliyorsa yumurtlama tarihi adet kanaması başlamadan 14 gün öncesine denk gelecek şekilde hesaplanmalıdır.

Yumurtlama dönemi vücuttaki değişimlerden de takip edilebilmektedir. Yumurtlama günlerinde rahim ağzı yani serviks, ve vajina salgılarında artış meydana gelmektedir. Sıvılar daha akışkan bir hal alır. Kadının vücudu sperm hücrelerinin daha rahat hareket etmesi için kendini hazırlar.

Gebe kalmak için en ideal dönem hangisidir?

Gebelik yani hamilelik için en uygun dönem yumurtlamaya yakın olan ve yumurtlama dönemleridir. Yumurtlama gününden 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası arasında gün aşırı (2 günde bir) ilişkiye girilmelidir. Her gün cinsel ilişkide bulunulması sperm sayısının azalmasına yol açar. Bu sebeple de 2 günde bir cinsel ilişkide bulunmak daha doğru olacaktır. Bu sayede gebelik şansı olumsuz etkilenmeyecektir.

asiri-adet-kanamasi

Yumurtlama dönemi nedir ve nasıl hesaplanır?

Gebe kalma şansının en yüksek olduğu dönem, yumurtlama dönemidir. Yumurtlama döneminin belirlenmesi ve gebe kalmak isteniyorsa, yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmesi önerilmektedir. Yumurtlama döneminde girilen cinsel ilişki sırasında vücut gebelik için oldukça müsaittir. Şayet kadın gebelikten korunmak istiyorsa yumurtalık günlerini tespit ederek gerekli önlemleri almalıdır. Adetlerini düzenli olarak gören kadınlarda, yumurtlama dönemi, adet kanamasından itibaren 14. Günde meydana gelmektedir. Bu hesap, adet dönemi 28 günde bir olan kadınlar için geçerlidir. Bununla beraber kadınlar genellikle 28 günde bir adet görmektedir. Bu hesaba göre 14. Günde yumurtlama olacaktır. Bu sebeple de bu günden birkaç gün önce başlayarak düzenli olarak cinsel ilişkide bulunulmalıdır. Yani adet başlamadan 17-18 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkiye girmek gerekir. Ancak her gün cinsel ilişkide bulunmak sperm sayısının azalmasına yol açmaktadır. Bu sebeple de iki günde bir cinsel ilişkide bulunmak daha sağlıklı olacaktır.

Adetleri 30 günde bir olan bir kadın ne zaman yumurtlar?

Adet düzeni, düzenli olarak 30 günde bir olan bir kadının adet kanamasının başladığı ilk günden başlayarak 16. Güne kadar sayması gerekmektedir. Adet kanamaları düzenli 35 günde bir olan kadınlarda yumurtlama günü 21. güne denk gelir yaklaşık olarak. Ancak kadının adetleri düzensizse, yumurtlama dönemlerini tespit etmek ve hesaplamak daha zor olacaktır. Bu sebeple de piyasada bulunan ovulasyon kitleri tercih edilmelidir.

Her aylık döngüde vücut hamile kalmak için gerekli tüm olayları yaşatmaktadır. Örnek olarak kadının vücut ısısı düşer ve yumurtlama döneminden hemen önce yükselmeye başlar. Vücut ısının yükselmesinden sonraki gün ise gebelik şansının en yüksek olduğu dönemdir.

Rahim gebelik için uygun koşulları oluşturur. Rahim iç tabakası kalınlaşır ve yumurtanın döllendikten sonra yerleşmesi için uygun hale gelir. Rahim, cinsel ilişki için hazırlanır. Sperm hücrelerinin daha rahat hareket etmesi adına rahmi kayganlaştırır ve gerginleştirir.

Yumurtlama döneminde bir bezecik yırtılır ve yumurta salınır. Yumurtlama döneminden sonra çeşitli hormonlar devreye girer. Progesteron ve östrojen oranında değişimler meydana gelir.

Adet dönemi boyunca yaşanan değişimler ise:

1-5. Gün içerisinde:

Hangi dönemdeyim?

Adet başlamıştır. Yani, Menstrual periyot

Hormon seviyem nasıl?

Hormon seviyeleri normaldir.

Vücut ısım nasıl?

Vücut ısısı adet döneminde normaldir.

Rahim salgılarım nasıl?

Adet kanaması gerçekleşmektedir. Rahim salgısı ya da akıntı yoktur.

6-9. gün içerisinde:

Hangi dönemdeyim?

Doğurganlık şansı nispeten düşük olmaktadır.

Hormon seviyem nasıl?

Hormon seviyeleri normaldir. Östrojen hormonu artar ancak FSH azalmaktadır.

Vücut ısım nasıl?

Vücut ısısı normal seviyededir.

Rahim salgılarım nasıl?

Kuru, salgı yok

10-12. gün içerisinde:

Hangi dönemdeyim?

Doğurganlık şansı yüksektir.

Hormon seviyem nasıldır?

Östrojen seviyesinde ani bir yükselme söz konusudur.

Vücut ısım nasıl?

Vücut ısısında düşüş gözlemlenmektedir.

Rahim salgılarım nasıl?

Nemli, yapışkan, beyaz salgılar meydana gelir.

13-15. gün içerisinde:

Hangi dönemdeyim?

En doğurgan olduğunuz dönem bu dönemdir. Bu dönemde genellikle yumurtlama gerçekleşmektedir.

Hormon seviyem nasıldır?

LH ve FSH hormonlarında ani yükselme söz konusu olur.

Vücut ısım nasıl?

Vücut ısınız düşer ve aniden yükselir.

Rahim salgılarım nasıl?

Islak, kaygan, gergin ve temiz bir formdadır.

16-19. gün içerisinde:

Hangi dönemdeyim?

Doğurganlık şansı halen yüksek.

Hormon seviyem nasıl?

LH ve FHS normale dönmek üzeredir, östrojen azalmaya başlar ancak progesteron artar.

Vücut ısım nasıl?

Vücut ısınız normalin biraz üstündedir.

Rahim salgılarım nasıl?

Nemli, yapışkan, beyaz haldedir.

20-28. gün içerisinde:

Hangi dönemdeyim?

Doğurgan olmayan dönemdesiniz. Ancak her dönem gebelik olasılığı bulunmaktadır. Bu dönem, gebelik olasılığının en az olduğu dönemdir.

Hormon seviyem nasıl?

Bu dönemde östrojen ve progesteron hormonları oldukça yüksektir. Ancak gün sonunda düşmeye başlayacaktır.

Vücut ısım nasıl?

Vücut ısısı normale dönmektedir.

Rahim salgılarım nasıl?

Kuru ve çok az salgı görülür.

Write A Comment