Hamile kalmaya çalışıyorsanız, kaliteli beslenme alışkanlıklarını şimdiden uygulamak, gebe kaldığınızda sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olabilir. Ne yediğiniz, kanınızdan hücrelerinize ve hormonlarınıza kadar her şeyi etkiler.

Ancak diyetiniz ne kadar dengeli olursa olsun, nöral tüp defektleri olan bir bebek sahibi olma riskini azaltmak için prenatal vitaminler almak her koşulda çok önemlidir. Çoğu uzman, hamile kalmaya başlamadan önce tüm kadınların en az bir ay folik asit takviyesi almasını önermektedir. Hamile kalmaya çalışırken sağlıklı bir beslenme düzeni oturtmak gerekir, daha fazla ipucu için okumaya devam edin.

Kafeini frenleyin

Kafeinin doğurganlığı etkileyip etkilemediği belirsizdir. Çok yüksek tüketimin (günde 500 miligramdan fazla, ya da kahvenin gücüne bağlı olarak yaklaşık üç ila dört bardak kahve) doğurganlığı engelleyebileceğine dair bazı kanıtlar var. Ancak uzmanlar genellikle düşük ila orta derecede kafein tüketiminin (günde 300 miligramdan az veya iki bardak kahve) hamile kalmanızı zorlaştırmaması gerektiğini düşünüyorlar.

Hiç kimse, kafeinin doğurganlığı nasıl etkilediğini bilemediğinden, bazı uzmanlar, kafein alımını daha da azaltmayı veya tamamen bırakmanızı önerir, özellikle de hamile kalma konusunda zorluk çekiyorsanız ya da tüp bebek tedavisine başladıysanız. Nihayetinde hamile kaldığınızda, uzmanlar günde 200 miligramdan fazla kafein almamanızı tavsiye ediyorlar, çünkü daha yüksek miktarlar düşük doğum riskini artırabilir.

Bol bol meyve ve sebze yiyin

Multivitamin alırım diye düşünmeyin. Meyveler ve sebzeler çok çeşitli vitamin ve mineraller üretir ve belirli besinlerden yeterince yararlanmanız, özellikle de gebe kalmadan önce son derece önemlidir. Örneğin, ıspanak, marul, kuşkonmaz ve brokoli gibi sebzeler B vitamini folat bakımından yüksektir. Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında folat bakımından zengin gıdalar yemek, spina bifida gibi nöral tüp doğum kusurlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Narenciye, çilek, brokoli ve domates gibi C vitamin bakımından yüksek gıdalar tüketmek, vücudunuzun demiri daha kolay emmesine yardımcı olabilir ve demir hamile olan kadınlar için önemli bir mineraldir.

Genel olarak, paranızın karşılığını en çok kazandıran yiyecekleri almak için çeşit çeşit parlak renkteki meyve ve sebzeleri seçin. Sarı, kırmızı, yeşil, mor gibi renklerde meyve tüketmek, her tür vitaminden yararlandığınızı gösterir.

Balığı seçerek yiyin

Deniz ürünleri en iyi omega-3 yağ asitleri kaynağıdır ve bazı bilim insanlarına göre bu temel yağlar doğurganlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Araştırmalar, omega-3 yağ asitleri açısından zengin bir diyetin yumurtlamayı düzenlemeye, yumurta kalitesini iyileştirmeye ve hatta yumurtalıkların yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Omega-3’ler ayrıca bir bebeğin beyin ve göz gelişimi için önemlidir ve hamilelikle ilgili diğer birçok faydaya sahip olabilir. Bunlar preterm doğum riskinizi azaltmayı, preeklampsi şansınızı azaltmayı ve depresyonun hafiflemesini içerir.

Öte yandan, muhtemelen bazı balık türlerinin cıva gibi kirletici maddeler içerdiğini de duymuşsunuzdur. Yüksek dozlarda cıva, bir bebeğin gelişmekte olan beyin ve sinir sistemine zararlıdır.

İyi haber şu ki, tüm balıklar çok fazla miktarda cıva içermez. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), gebe kalmaya çalışan kadınların, konserve ton balığı, somon, karides, morina ve yayın balığı gibi balıkları, bir hafta boyunca yaklaşık iki veya üç porsiyon olarak güvenli bir şekilde yiyebileceğinizi söylüyor.

Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), beyaz ton balığı, taze veya donmuş kılıçbalığı, kiremit balığı, kral uskumru ve köpekbalığından kaçınmanızı tavsiye eder çünkü bunlar en yüksek cıva seviyelerine sahiptir. Deniz ürünlerini sevmiyorsanız balık yağı takviyeleri alabilirsiniz, ancak önce hangi markanın satın alınacağı ve ne kadar almanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

Demir alımını artırın

Vücudunuzun demir rezervlerini hamile kalmadan önce doldurun, özellikle de adet dönemleriniz ağır geçiyorsa bu çok gereklidir. Her ay yoğun kanama sürekli demir kaynağınızın tükenmesi demektir.

Şimdi yeterince demir aldığınızdan emin olun, bebek beklediğiniz zaman, vücudunuzun demir seviyesini koruması zordur çünkü gelişmekte olan bebeğiniz mineral depolarınızı kullanır. Gebe kadınlar hamilelikten önce ihtiyaç duydukları demir miktarını iki katına çıkarırlar.

Gebelikte çok az demir almak, sadece bebeğinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda hamilelik sırasında ve doğum sonrası demir eksikliği anemisi riskine de neden olabilir (özellikle doğum sırasında çok fazla kan kaybederseniz). Anemi, kırmızı kan hücrelerinizin normalin altına düşmesine ve enerjinizi azaltmasına neden olur.

Çok kırmızı et yemiyorsanız veya bir vejetaryen veya vegan diyeti uyguluyorsanız, sağlık uzmanınız ekstra demir içeren doğum öncesi bir vitamin almanızı tavsiye edebilir. Ve güvenli sularda yüzmek için, doktorunuzdan kan tahlili yapmasını isteyebilirsiniz.

Tam tahıl yiyin

Gebe kalmaya çalışan bir kadın, mümkün olduğunca besin bakımından zengin yiyecekler yemelidir ve tam tahıllar müthiştir. Uzmanlar, her gün yediğiniz tahılların en az yarısını; kepekli tahıl, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç veya tam buğday ekmeği gibi bir seçenek ile değiştirmenizi tavsiye eder.

Rafine edilmiş karbonhidratlar (beyaz ekmek, makarna ve beyaz pirinç gibi) hamile kalma şansınızı doğrudan azaltmaz, ancak vücudunuzda kısa devre yaparlar çünkü rafinasyon işlemi lif, bazı B vitaminleri ve demir gibi önemli besinlerin tanelerini çıkarır.

Not: Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedeni olan polikistik over sendromuna (PCOS) sahipseniz, yediğiniz karbonhidrat türlerine daha fazla dikkat edin. PCOS kan dolaşımındaki insülin seviyeleri arttığında daha da kötüye gidebilen bir hormonal dengesizliktir ve rafine karbonhidratlar insülin dalgalanmasının ana sebebidir. PCOS’lu kadınlar çok fazla rafine karbonhidrat aldıklarında bu, düzensiz yumurtlama yol açar.

Alkolden kaçının

Ara sıra bir bira veya bir kadeh şarap muhtemelen gebe kalma ihtimalinizi bozmaz, ancak günde iki veya daha fazla içki içiyorsanız, azaltın. Orta derecede içki içmek, düşük yapma riskinizi artırabilir. Hamile kalmaya çalıştığınızda alkolü tamamen bırakmak isteyebilirsiniz çünkü alkol gelişmekte olan bir bebeğe zarar verebilir.

Listeria ile ilgili bilgi sahibi olun

Listeria, öğle yemeğinizi, yumuşak peynirleri ve pastörize edilmemiş süt ürünlerini kirletebilen bir bakteridir. Hamile kadınlar, kontamine yiyecekler yediklerinde diğer sağlıklı yetişkinlerden daha çabuk hastalanırlar ve listerianın neden olduğu enfeksiyon gebeliğin erken döneminde düşüğe neden olabilir.

Listeriayı öldürmek için, yüksek riskli yiyecekleri ısıtın. Yemekler üzerindeki bakteri büyümesini azaltmak için, buzdolabının sıcaklığını daha düşük bir değere ayarlayın. İki saatten fazla oda sıcaklığında kalan herhangi bir yiyeceği atın.

Diğer proteinleri seçin

Protein sağlıklı bir diyetin kritik bir parçasıdır, ancak hayvansal ürünlerin yanında, aynı zamanda günlük olarak sebze proteini (fındık, fasulye, bezelye, soya fasulyesi veya tofu gibi) içeren besinler tüketmek, yumurtlama problemleri nedeniyle kısırlık yaşama ihtimalini düşürebilir.

Doğurganlık ile ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, fakat bitkisel proteinler yağ ve kaloriler bakımından genellikle daha düşük olduğundan, biftek veya kızarmış tavuk yanında sebze proteini de tercih edin, ek olarak hem sizin sağlığınız için hem de hamilelik sırasında sağlıklı kilonuzu korumak için harika bir seçenektir.

Author

Write A Comment