Ülkemizde yaklaşık 7 çiftin birinde infertilite (kısırlık) odaklı sorunlar görülmektedir. Hamilelik isteyen ve her ay yapılan gebelik testinin negatif sonuçları ile ciddi hayal kırıklığı yaşayan çiftlerin manevi kayıpları tartışmamız çiftler arasındaki iletişimi de etkilemektedir. Bu gibi durumlarda yardımcı üreme yöntemlerine başvuran hastaların sayısı artarken, tedaviye başlamadan önce hamileliğe engel olan faktörlerin belirlenmesi ve soruna yönelik uygulanan tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir. Aksi halde tedavinin maddi ve manevi kayıpları artış gösterebilmektedir. Ancak hamile kalamama sorunları yaşayan çiftlerin uzman bir doktora görülmesi ve gerekli tedavi şeklinin belirlenmesi ile hayaller gerçeğe dönüşebilir. Bu nedenle hamileliğe engel olan en sık karşılaşılan durumlar aşağıdaki gibi olmaktadır:

Yumurtlama bozukluğu

Kadınların belli bir kısmı etkisi altına alan polikistik over sendromu adet periyodlarının düzensizliğine ve erkeklik hormonun artmasına neden olmaktadır. Kadınların yaklaşık %10-15’inde yumurtalamayı engelleyen en sık görülen nedenlerden birisidir. Hamilelik için aranan ilk kriter kaliteli yumurtalardır. Vücudun doğurganlık sisteminde dahil olan adet kanamaları bazı nedenlerden dolayı etkilenerek hamile kalamama sorunlarına yol açmaktadır. Aslında yumurtlama fonksiyonlarında yaşanan bir aksaklığın göstergesi olarak adet kanamaları değişmektedir. Özellikle beslenme, hastalık ve stres gibi hormonal düzeneği etkileyen sorunlar adet kanamalarını yani yumurtlama fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilenmektedir.

Ayrıca aşırı kilo, obezite ya da ideal kilonun çok daha altında olma ve tiroit bezlerindeki düzensizlik yumurtlama fonksiyonlarında etkin rol oynamaktadır. Sağlıklı ve ideal kiloda olmak doğurganlık şansını arttırmaktadır. Bunun dışında yumurtalamayı engelleyici durumların araştırılması ve tedavisi için mutlaka doktora başvurulması önerilir.

Fallop tüplerinin tıkalı olması

Hamileliğe engel olan faktörler arasında tüplerin tıkalı olması yer almaktadır. Fallop tüpleri sperm ve yumurta hücrelerinin bir araya gelmesini sağlayan fonksiyonel bir köprü görevini üstlenir. Cinsel birlikteliğin ardından spermler rahim kanalı ve rahim ağzı ile rahime ulaşarak tüplere, oradan döllenecek yumurtaya ulaşabilmektedir. Eğer tüplerde bir tıkanıklık söz konusu ise, üreme hücrelerin bir araya gelmesi ve gebeliğin oluşma nerdeyse imkansızdır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, çikolata kisti, geçirilen dış gebelik operasyonları ve diğer pelvik operasyonlar çevre dokularda ve tüplerde adezyonlara (yapışıklık) neden olabilmektedir. Tüplerin tıkanması halinde normal yollardan gebeliğin elde edilmesi mümkün değildir. Özellikle endometriozis (çikolata kisti) ya da pelvik inflamatuar gibi üreme sistemini etkileyen durumlar fallop tüplerinin işlevselliği açısından büyük risk oluşturmaktadır. Ayrıca karın boşluğu iltihabı da aynı risk faktörlerini içermektedir. Bu gibi durumlarda genellikle tüp bebek tedavi yöntemleri tavsiye edilmektedir.

Erkek kaynaklı sorunlar

Hamile kalamama yani kısırlık sorunları yalnızca tek bir cinsiyete mensup olmayıp, kadın ve erkek üreme sistemini etkilemektedir. Özellikle günümüzün hayat koşulları doğrultusunda çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları erkek kısırlığının artmasına neden olmaktadır. Sperm kalitesi, sperm sayısı ve hareketliliğin yeterli olmaması halinde kısırlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca aşırı kilo, sigara ve alkol kullanımı sperm kalitesini etkilemektedir.

Kaliteli yumurtanın olmaması (ileri yaş)

Her kadın belli bir yumurta sayısı ile dünyaya gelir. Fakat ilerleyen yaşla birlikte kişinin yaşam tarzındaki olumsuz davranışlar yumurta rezevlerini etkilemektedir. Bu nedenle kadınların ilerleyen yaşlarda yeterli kaliteye sahip yumurtaların olmaması, hamile kalamama sorunları arasında yer almaktadır.

Endometriozis (çikolata kisti)

Halk arasında çikolata kisti diye tabir edilen endometriozis, kadınların her ay düzenli olarak adet kanamasını gerçekleştiren rahim iç astar dokusunun rahim dışında tüplere, yumurtalıklara ya da karın içi boşluğuna yerleşmesi sonucunda meydana gelen çikolatayı anımsatan kistik bir oluşumdur. Endometrium tabakasının rahim içinde adet kanamalarını gerçekleştiren fonksiyonelliği rahim dışındaki konumlandığı bölgede de devam etmektedir. Bu nedenle çevre dokularda adezyon ve kisttik yapılar meydana gelebilir. Üreme çağındaki kadınların %15-20’sinde görülen bu durum şiddetli adet kanamaları ve ağrı gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca konumlandığı organların tüpler olması halinde tıkanıklığa neden olarak, hamile kalamama sorunları görülebilmektedir.

Hamileliğe engel olan hastalıklar nelerdir?

 • Polikistik over sendromu
 • Anovulasyon (yumurtlama olmaması, yumurtlama düzensizliği)
 • İleri derecede ciddi kronik hastalıklar (kalp, karaciğer vb.)
 • Hiperprolaktinemi
 • Trioid hormon bozuklukları (Guatr hastalıkları)
 • Yumurtalık ve tüpler ile ilgili geçirilen cerrahi operasyonlar
 • Endometriozis (çikolata kisti)
 • Rahim içerisinde bulunan septum, miyom ve benzeri patolojiler
 • Rahim ve yumurtalıkları içeren enfeksiyon hikayesi

8 Comments

 1. Bedriye dilan sütcu Reply

  Mrb arkadaşlar 1.50 senelik evliyim 2 doktora 3 er ay tdavi gördm ama fayda vermedi yumurta tembel çalşmyr ne yapmalıyım bna yardmcı olurmusunuz teşekkür ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Paylaştıklarınızdan anladığım kadarıyla yumurtalık rezervinizde bir azalma söz konusu, ancak hormon tahlillerinizi ve ultrasondaki antral folikül sayınızı paylaşmamışsınız. Hastalarımızın çoğu bitkisel ürünlerden destek alsa bile sizin kendi başınıza yumurtalık rezervinizi arttırabilmeniz maalesef pek mümkün değildir. Ancak mevcut yumurtalarınız tedavi ile olgun hale getirilebilir ise yardımcı üreme tedavileri ile bir gebelik şansınız olabilir. Size önerim en kısa zamanda infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına eşiniz ile birlikte başvurmanızdır. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Ebru Tekin Reply

  Merhaba ben dis intihapi gecirdim ve antipiyotik ve ağri kesici haplar kullandm ve dogurganlik dönemindeydim hamile olmama bir engel olur mu bu haplar acaba cevap yazarsaniz cok sevinirim 🙂

 3. Merhabalar hocam size Bir sorum olacak ben Bi yıla yakın zaman olcak guatır ameliyatı oldum ilaç kullanıyorum
  bıraz yüksek doktorum kullan bu sure bu dozu dedi.yuksek oluşu hamililige engel olur mu?

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Doğurganlık çağındaki kadınlar ile gebe kadınların tiroid fonksiyonları mutlaka normal olmalıdır. Sizde gebelik öncesinde bazı sorunlar saptanmış ve tiroid bezinizden ameliyat olmuşsunuz. Ameliyat olmanız nedeniyle vücudunuz şu anda kendisi için gerekli hormonu üretemediği için ilaç tedavisi ile desteklenmeniz gerekiyor. Bu ilaçlar gebelikte güvenle kullanılabilmektedirler. Ancak hamilelikte ilaç ve dozları mutlaka aylık olarak kontrol altında tutulmalıdır. Çünkü bir gebede tiroid bezi az çalışıyor ise bebekte nöromotor (zekâ ve nörolojik) gelişiminde bazı sorunlar oluşabilirken; bunun aksine tiroit bezi aşırı çalışıyor ise erken doğum, IUGR veya düşük gibi problemler gelişebilir. Bu nedenle endokrinoloji uzmanınız gebe kalmanıza izin verene kadar korunmanız doğru bir yaklaşım olur. Gebe kaldığınız takdirde de yakından takip edilmelisiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. İyi Akşamlar hocam benim size bir sorum olacaktı? Kayganlastirici kullanmak gebeliğe engel mıdır?

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Cinsel birliktelikte kullanılan bazı vajinal jeller spermlerin hareketliliğine, canlı kalmasına engel olmakta ve bazen kadınlarda genital yol enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. bazı jeller ise sperm hücrelerine antioksidan desteği sağlayarak doğal gebeliği sağlamaya yardımcı olabilmektedir. Ancak bir çiftin gebe kalmasını belirleyen pek çok etken vardır(yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin durumu, eşinizin semen analizi sonucu). Bu nedenle size önerim eşiniz ile birlikte infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızdır. Muayene bulgularınız neticesinde hekiminiz size yöntemler ve gebelik şansınız hakkında bilgi verecektir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Merhaba hocam Acil cevap bekliyorum.
  1 yıllık evliyim evliliğinin 2 ayında kimyasal gebelik yaşadım sadece kanda görüldü.ve hala çocuğumuz olmadı sebebi ne olabilir sizce.artık kafaya çok takıyorum

Write A Comment