Hamilelik döneminde anne adaylarının bedenlerinde çok ciddi değişimler meydana gelir ve bu nedenle pek çok kadın daha önceden haberinin bile olmadığı rahatsızlıklar ile yüzyüze kalır. Hamilelikte egzama da bunlardan bir tanesi ve genellikle alerjik reaksiyonlar neticesinde ortaya çıktığı için çok ciddi vakalarda bebeğin de zarar görmesi veya düşmesi ile sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla gebelikte egzama konusuna biraz daha değinmek ve bu rahatsızlığa karşı alınabilecek önlemlere bir göz atmak gerekiyor.

Egzama Nedir?

Egzama bir cilt rahatsızlığıdır ve cildin belli faktörlere karşı iltihaplar ile tepki göstermesi şeklinde tanımlanmaktadır. Bu tepki genellikle kaşıntılar, kızarıklıklar, döküntüler ile kendini gösterir ve doğru bir şekilde tedavi edilmediğinde yahut egzamaya sebep olan faktörler ortadan kaldırılmadığında su toplayan ve şişmiş bir deri görüntüsü ile başbaşa kalmak da mümkün olur. Dolayısıyla egzamayı ciddiye almak ve onun beraberinde getirdiği riskleri de iyi değerlendirmek gerekli.

Egzama Çeşitleri Nelerdir?

Egzamanın çeşitlerine göre farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir ve hamilelikte egzama sırasında da farklı tipte egzama belirtileri ile karşılaşabilirsiniz.

Akut Egzama: Bu egzama türünde deride çok ciddi yanma ve kaşıntılar ortaya çıkarken, bazı bölgelerde su toplamaları, kızarıklıklar ve şişlikler de kendilerini gösterebilirler.

Subakut Egzama: Egzamanın bu döneminde artık cilt üzerinde kabuk ve kepek gibi görüntüler ortaya çıkar, kaşıntılar devam eder.

Kronik Egzama: Egzamanın en ciddi seviyesi kronik egzama aşamasıdır ve bu dönemde ciltte ciddi bir kuruluk ve kalınlaşma ortaya çıkar. Ayrıca deri üzerinde derin yarıklar oluşabilir ve deri rengi de değişebilir.

Egzama türleri genellikle kaşınma ile başlarlar ve kaşıma sonrasında enfeksiyon yayılım göstererek vücudun diğer bölgelerine de geçiş yapabilir.

egzama-1

Hamilelikte Egzama Neden Olur?

Hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarındaki hormon düzeyleri hamilelik dışındaki dönem ile aynı değildir ve bu da bilhassa gebeliğin ilk zamanlarında ciddi alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yenilen meyve ve sebzelerden tutun da sıcaklık ve nem miktarı bile hamilelikte cildinizin tepki vermesine sebep olabilir. Bu nedenle egzamayı oluşturan koşullar bir anda ortaya çıkarak neyi yanlış yaptığınız düşüncesini oluşturabilirler. Bazı anne adaylarında ise özellikle temizleyiciler gibi kimyasal ürünlere karşı vücudun ciddi tepkiler vermesi mümkün olmaktadır.

Egzama Bebeği Etkiler mi?

Egzamanın bebeği doğrudan etkileyeceğine dair ciddi bilgiler mevcut değil ancak annenin bedeninin bu alerjiye çok büyük tepkiler vermesi beraberinde çok sayıda antikor üretimine sebebiyet verebilir ve bu da bebeğin anne karnında bir düşman gibi algılanmasına yol açabilir. Bu tip durumlar genelde bebeğin düşmesi veya ciddi bir hasar alarak doğması şeklinde sonuçlanabildiğinden dolayı egzama belirtileri görüldüğü anda uzmanlara başvurarak rahatsızlığın doğasının keşfedilmesi, gerekli tedavilerin uygulanması gerekli.

Egzamadan Kurtulmanın Yolları

Egzamanın tedavi aşamalarında normalde steroid kremler kullanılmaktadırlar ancak hamile kadınlarda bu kremlerin kullanımı bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilmemeli, uzmanların gözetimi altında doğru dozajlar ayarlanmalıdırlar.

Bunun yanında egzamanın olduğu bölgenin nemli tutulması ve kurumasının önlenmesi, bu bölgelerin kesinlikle kaşınmaması ve gerekirse soğuk kompres uygulanması, sonuçların daha hızlı alınmasını sağlayacaktır. Soğuk kompres kaşınmaları da azaltacağı için egzamanın verdiği rahatsızlığın biraz daha ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Anne adayları eğer egzamaya sebep olan maddeyi tespit edebilirlerse ve ondan uzak dururlarsa, egzamanın kendi kendine ortadan kaybolması da mümkün ancak bunun için şüphelendiğiniz şeylerden sırasıyla uzak durmaya çalışmanız ve bunun etkilerini iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Özellikle aşerdiğiniz yiyecekler mevcutsa bunların da ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturmaları mümkün.

Write A Comment