Enginar ülkemizde maalesef yeterince tüketilmeyen ancak aslında çok sayıda faydası bulunan değerli bir sebze. Özellikle hamilelik gibi iyi beslenmenin mecburi olduğu bir dönemde, enginarın tüketimi uzmanlar tarafından öneriliyor. Ancak onun hamilelik dönemi ile olan bu güzel ilişkisine biraz daha detaylı bir şekilde göz atmak ve hamilelikte enginar tüketimi hususunda bilmeniz gerekenleri değerlendirmek gerekiyor.

Hamilelikte Enginar

Enginarın hem anne hem de bebek sağlığı için çok ciddi faydaları bulunuyor. Özellikle de anne karnındaki bebeğin cildinin gelişim göstermesi ve bunun yanında bağışıklık sisteminin kurulması için gerekli olan mineral ve vitaminleri barındıran enginar, anne adayının onu tüketmesi ile birlikte besin değerini bebeğe aktarır. Bunun yanında bebekte anemi veya erken doğum risklerini de içeriğindeki demir sayesinde azaltan enginar, bu sayede çok daha değerli bir sebze haline gelir.

Yapılan araştırmalar anne adaylarının gebelik döneminde yüksek oranda magnezyuma ihtiyaç duyduğunu belirtiyorlar ve magnezyum eksikliği halinde kramplar, ödemler ve diğer kas rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyorlar. Bir tane enginar günlük magnezyum ihtiyacının beşte birini tek başına karşılayabiliyor ve ayrıca düşük kalori değeri sayesinde kilo problemlerinin de önüne geçmenize yardımcı oluyor.

Enginarın çok yüksek oranda lif barındırması ise onun özellikle sindirim problemleri yaşayan anne adayları için ideal bir besin haline gelmesini sağlıyor. Zira bu dönemde anne adaylarının rahimleri büyümeye başlar ve bu büyüme bağırsaklar üzerinde bir baskı yaratarak kabızlık şikayetini doğurur. Kabızlığın en ideal çözümü ise bol lifli besinlerle beslenmektir. Lifli besinler sindirim sisteminin daha hızlı hareket etmesini sağlar ve dolayısıyla dışkıdan suyun aşırı emilimi gerçekleşmez, bu da kabızlığa bir son verir. Gebe kadınların günlük lif ihtiyacının neredeyse yarısı tek bir enginar ile kolayca karşılanabilmektedir.

Folik asitin gebe kadınlar tarafından alınması gerektiğini illa ki duymuşsunuzdur. Enginar ise folik asit haplarına gerek duymadan bu asidi alabilmeniz için çok ciddi bir fırsat. Tek başına bir enginarda günlük folik asit ihtiyacınızın dörtte biri bulunuyor ve böylece bebeğin erken doğum riski düşüyor, beyin ve kafatasına bağlı gelişim bozukluklarının ihtimali ciddi anlamda azalıyor. Yapılan araştırmalar folik asitin yetersiz alınması halinde erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ihtimallerinin çok ciddi oranda arttığını gösteriyorlar.

Hamile kadınların gebelik süresince her gün almaları gereken bir diğer madde ise kolin. Kolin, bebeğin beyin gelişiminde çok ciddi bir rol oynamaktadır ve bir enginarda günlük ihtiyacın onda biri kadar kolin bulunmaktadır. Kolin eksikliği halinde bebeğin hafızası daha zayıf olur, ruhsal hastalıklara yatkın olur ve beyin gelişiminde istenmeyen koşullar ortaya çıkabilir. Kolinin meme kanseri riskini, kalp riskini ve diğer hastalık risklerini de düşüren oldukça etkin bir maddedir.

Hamilelikte Enginarın Aşırı Tüketimi

Şimdiye değin aşırı enginar tüketiminden kaynaklanan çok ciddi sorunlar tespit edilmemiştir ancak her şeyde olduğu gibi enginarda da aşırı tüketimden kaçınılmalı.

Enginarın içeriğindeki folik asitin aşırı olması da anne ve bebek için zararlıdır ve bu nedenle her gün bir kaç tane yenilmesi güvenliyken bunun üstüne çıkmak sorunlar yaratabilir. Ayrıca bol lifli yapısı nedeniyle enginarın aşırı tüketilmesi, kabızlığa engel olurken aynı anda ishal ile karşılaşılmasına ve aşırı gaz üretimine sebep olarak anne adayının konforunu düşürebilir.

Uzmanlar günde bir kaç adet enginarın sorun çıkarmayacağını belirtiyorlar ancak her gün aynı besinleri tüketmenin gebelikte pek istenmeyen bir durum olmasından dolayı sürekli enginar ile beslenmekten de kesinlikle kaçınmalısınız.

Write A Comment