1 ) Yerleşme Kanaması

Hamilelik döneminde görülen bu kanamalar, döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmesi sırasında gerçekleşebilir. Bunlar çok hafif görülen kanamalardır ve yaklaşık 2 gün ile 3 gün civarında sürer. Ancak bu kanamanın uzun sürmesi de, sıra dışı bir olay olarak görülmez. Yerleşme kanaması oluşurken gelen kan, regl döngüsündekine benzemez. Açık pembe veya kahverengi şeklinde görülür. Genel olarak bu kanama, ilk anda fark edilmemektedir.

2 ) İlerleme Kanaması

Bu kanama çeşidi, hem en sık karşılaşılan, hem de çok tehlikeli olmayan erken hamilelik kanamasıdır. Bu çeşit kanamalar, daha geç zamanlarda gerçekleşen bir regl döngüsünden ileri gelir. Hamile kaldığınız zaman döngüsel hormonlarınız, hamilelik hormonları tarafından maskelenmektedir.

Ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde, menstüral hormonların kendi başlarına menstürasyon başlatmaları ihtimali vardır. Erken hamilelik dönemi içerisinde acısız bir kanama yaşamanız halinde, bunun nedeni menstüral döngü olabilir.

3 ) Düşük İhtimali

Düşük ihtimali genel olarak hamilelik dönemi içerisinde sürekli kanama yaşayan kadınlar için düşünülür. Hamilelik dönemi içerisinde habire kanama yaşayan kadınların %50 si, düşük yapmaktadır. Düşük kanamaları, ilerleme kanaması ile aynı değildir. Düşük kanaması çok daha ağır ve kramplara neden olan bir kanamadır. Bunun yanı sıra karın bölgesinde acı, yüksek ateş, titreme ve kan pıhtıları görülebilir. Eğer erken hamilelik dönemi içerisinde ağır bir kanama yaşarsanız, zaman kaybetmeden doktorunuz ile görüşün.

4 ) Servikal Tahriş

Hamilelik dönemi boyunca, rahim ağzında kan akışı hızlanır ve artmaya başlar. Bu bölgede yaşanan tahriş, çok rahat bir şekilde kanamalara sebep olabilir. Hamilelik dönemi boyunca cinsel ilişkiye girilmesi, bu tahriş için çoğu zaman yeterli neden olabilmektedir. Eğer cinsel ilişkinin ardından sonra kanama yaşarsanız, doktorunuza gittiğiniz zaman bu durumu mutlaka belirtin. Cinsel yol ile bulaşan hastalıklar da, bu tür kanamalara neden olabilmektedir.

5 ) Dış Gebelik

Dış gebeliğin sebep olduğu kanamalar, en önemli hatta hayatı tehlikeye atabilecek kanamalardır. Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleşmesi ve burada gelişimine devam etmesi durumudur. Genel olarak döllenmiş yumurtanın sağlıksız bir şekilde yerleştiği yer, fallopi tüpüdür. Bu tür vakalarda kanama ile beraber ağır kramplar, karın ağrısı, baş dönmesi görülebilir. 

6 ) Son haftalarda kanama önemli bir sorun

Hamileliğin 20. Haftasının ardından görülen kanamalar ise, geç hamilelik kanamaları olarak ifade edilmektedir. Geç kanamalar, daha ciddi sebepler ile alakalı olarak meydana gelebilir.

Daha çok 26. Hamilelik haftasından sonraki dönem, bebeğin de yaşama sınırını geçmiş olduğu dönemdir. Hem anne hem bebeğin hayatı açısından, önemli bir araştırma yapılması gerekmektedir. Bu tür durumlarda, genel olarak anne adayı hastaneye yatırılarak gözlem altına alınmalıdır.

7 ) Plasenta ile ilgili sorunlar kanama nedeni olabilir

Plasenta previa yani bebeğin eşinin önde gelmesi durumunda, lekelenme şeklinde ki kanamadan, ciddi boyutlara gelebilecek kanamalardır. Böyle durumlarda kanamanın sebebi, ultrason ile kolay bir şekilde anlaşılabilir. Kanama miktarı değerlendirme altına alınmalıdır. Hastanın kan değerlerine bakılarak, gerek duyulan acil önlemler alınıp, kan hazırlatılmalıdır.

Bebeğin sağlık durumu izlenmeli ve anne adayı hastanede yatırılıp denetim altına alınmalıdır. Doğum kararı ilk olarak kanama miktarı, hamileliğin evresi ve bebeğin sağlık durumuna göre verilmelidir. Kanama sebeplerinin bir diğeri de, bebeğin eşinin erken ayrılması yani bebek dünyaya gelmeden plasentanın ayrılması durumudur.

Plasental ayrılma, alt uçtan meydana gelirse vajinal kanama ile kendini belli eder. Ayrılmanın plasentanın ortasından meydana gelmesi halinde ise, kanama gizli kalabilir. Uterusta ağrılı kasılma ve sertlik hissedilir. Bebek ve anne için ciddi ve acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

8 )  Mol Gebelikler:

Mol Gebelikler Erken gebelikte kanamanın nadir görülen sebeplerinden biridir. Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasentanın yerine, üzüm salkımına benzeyen bir dokuya dönüşür.

9 ) Erken Doğum ( Preterm Eylem)

Doğum 20. haftadan sonra 37. haftadan önce başlamışsa, kasılmalar ile beraber mukozlu kanlı bir şekilde gelen akıntı, erken doğumun habercisi olabilir.

10 ) hamilelik ile alakası olmayan kanamalar

Hamilelik dönemi içerisinde karşılaşılan kanamaların bir kısmı, hamilelik ile alakalı olmayabilir. Bu kanamalar; rahim ağzında bulunan yaranın kanaması, rahim ağzındaki polipler, vagina da bulunan çeşitli kitleler sebebi ile olabilir. Hemoroid ile (basur) alakalı makattan olan kanamalar ve idrar yolundan olan kanamalar da, bazı durumlarda vajinal kanamalar ile karışabilmektedir.

13 Comments

 1. 2aylık hamileyim 10 gündür lekelenmeler var nedeni nedir

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tanı almış gebeliklerin %15’i düşükle sonuçlanmaktadır. Gebeliğin 20. haftasında önce yaklaşık olarak %25-30 gebede az ya da çok vajinal kanama olabilmektedir. Bu kanama görülen gebeliklerin yaklaşık olarak yarısı düşük ile sonuçlanır. Kalan yarısı ise gebeliklerine devam eder. Parlak kırmızı renkte olan kanama taze –yeni kanamayı; koyu kahverengi kanama ise daha erken dönemde olup kesilen eski kanamayı düşündürür. Kanamanın miktarı fazla ve parlak kırmızı renkte ise düşükle sonlanma ihtimali daha fazladır. Bu kanamaların nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazen düşük tehdidi, fetüsdeki kromozomal bozukluklar, çoğul gebelikler, rahmin doğuştan gelen anormallikleri, kanama pıhtılaşma bozuklukları, endokrin bozukluklar, embriyonunun implantasyonu ve plasental gelişim bozuklukları da bu kanamalara neden olabilmektedir. Size önerim istirahat etmeniz, cinsel ilişkiden kaçınmanız ve gebeliğinizi takip eden hekime en kısa zamanda kontrole gitmenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • merheba. ben hamileliyin 3ayindayim ama 2gundur bende lekenme var ama fazla diyil. sizce nedeni ne ola bilir ?

 2. Mazlume afsin Reply

  Mrb ben 5 haftalık hamıleyım bır kızımda var ıkı gundur ara ara koyu kanamam var.

 3. Pınaranıl Reply

  3 haftalık hamileyim. yaklaşık 5 gün önce kahverengi kanama olmaya başladı doktorum iki adet iğne verdi ama hala kanamam geçmedi. yatak istirahati yapıyorum düşük olma ihtimali yüksek midir? kahverengi kanama neye işarettir? kaç gün sürer

 4. Pınaranıl Reply

  Merhaba 3 haftalık hamileyim. yaklaşık 5 gün önce kahverengi kanama başladı doktorum 2 adet iğne ve yatak istiahati verdi. ama hala kanama devam ediyor. Bu tür kanamalar düşük belirtisimi? kahverengi kanamalar neden olur ve kaç gün sürer?

 5. Merhaba ben altı haftalık hamileyim lan tahmininde gebelik gözüküyor denmişti ve kanama geldi kahverengi ve kirmiziya dondu ertesi gün büyük ultrason olucak diye cagirdilar yok gözükmüyor denildi ve yine iki gün sonra kan tahlili alicaklar vebana hap yazdı adı progestan ve kullandim karnimin alt tarafında ayrı vardı aralıklı ne yapmam gerekiyor dış gebelik olabilir düşük tehlikesi var dediler ne yapmam gerekiyor düşük olmaması için acaba yardımcı olursanız sevinirim

 6. Ben 9 haftalık hamileyim 4 gündür kahveringi lekelenmelerim var doktorum progestan hap verdi kullanıyorum ama devam ediyor çok değil yinede korkuyorum cevap verirseniz sevinirim

 7. Merhabalar 20 yaşındayım, 25 haftalık hamileyim. Gebeliğimde herhangi bir sorun ve erken doğum riski gözlenmedi. Dün sabah çok erken uyandım, bütün gün yemek temizlik ev işi, gece misafirlerimiz geldi, çok yoğundu çok yoruldum bu sabah 7.30 civarı uyuduk. Uyumaya gitmeden önce aşırı yorgunluk ve boynumda sırtımda ağrı hissediyordum lavaboya girdiğimde birkaç damla kan geldi. (rengi çok parlak değildi kahve rengi de değildi, akıntıyla karışık değil sadece kan) o birkaç damla belki yarım çay kaşığı kadar. Peçeteyle silince daha fazla kan görmedim. Sonra yattım, akşam üzeri uyandım tekrar bir kanama yok, akıntı yok. Ağrı yok. Bebeğin hareketleri normal. Sizce bu kanamanın sebebi aşırı yorulmuş, ayakta kalmış ve uykusuz olmamla mı alakalı yoksa bir plasenta sorununa ya da miyoma mı işaret? (gebelik boyunca hiçbir problem, kanama vb. Yaşamadım) Teşekkür ederim.

 8. Iyi aksamlar 10 haftalik benim rahim azinda kanamalar oluyur gunluk penbemsi bazende koyu renkte neden olabilir acaba

 9. 9 haftalık hamileyim 6 gündür az miktarda kaferegi leke geliyor kötümü

 10. Merhaba kanama ile acile gittim hamile olduğumu öğrendim.2 gün kan değer. 158 diğeri 191 sağlıksız gebrlik yüksek ihtimal dış gebelik dendi kürtaj yapılıcaktı istemefim başka bir hastanede baktırdık progesteron 5 göründüğü için düşük olabilir dedi doktor dış gebelikten korkuyorum akıntım kahverengi koyu bazende kırmızı olabiliyor hiç sancım yok. Teşekkür ederim

 11. Merhaba kanama ile acile gittim hamile olduğumu öğrendim.2 gün kan değer. 158 diğeri 191 sağlıksız gebrlik yüksek ihtimal dış gebelik dendi kürtaj yapılıcaktı istemefim başka bir hastanede baktırdık progesteron 5 göründüğü için düşük olabilir dedi doktor dış gebelikten korkuyorum akıntım kahverengi koyu bazende kırmızı olabiliyor hiç sancım yok. Teşekkür ederim..

 12. Merhaba 32 haftalik hamileyim iliski sırasinda pet batıracak kadarkanamam oldu . Acile gittim bebekte bi sorun gorulmedi. Nts de de bi sorun cikmadi bunun sebebi ne olabilir hamilelik donemim boyunca ilk defa oldu

Write A Comment