Hamilelik döneminde anne adayları heyecan içerisinde bebeklerinin doğumunu bekler ve onun rahim içerisinde gelişebilmesi için gebeliğe uygun şekilde davranırlar. Ancak insan bedeni bu dönemde çeşitli zayıflıklar gösterir ve normalde ortaya çıkmayan pek çok rahatsızlık, hamilelikte birden bire ortaya çıkarak bu dönemi zorlu hale getirir. Dolayısıyla hem doğum uzmanının hem de anne adayının iyi bir iletişim halinde olması, hamilelikte ortaya çıkan rahatsızlıkların önlenebilmeleri ve tedavi edilebilmeleri için elzemdir.

Hamilelikte guatr rahatsızlığı ise hamilelik diyabeti ile birlikte en sık görülen rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Ancak guatrın bu dönemde tespiti yer yer zorlu olabilmektedir çünkü gebeliğin kendinden kaynaklı bazı değişimler tiroid bezinde bir miktar büyümenin ortaya çıkabilmesine sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Guatr Tespiti

Guatr temel olarak tiroid bezindeki büyüme olarak tanımlanır ancak guatr ile birlikte hipertiroidi veya hipotiroidi rahatızlıkları da aynı anda görülmektedir. Dolayısıyla guatrın yanında bu rahatsızlıklara dair incelemelerin de yapılmaları gerekmektedir.

Hamile kadınların tiroid hormon düzeylerinin gebeliklerinin ilk üç ayı içerisinde kesinlikle incelenmesi gerekmektedir. Zira bu sayede gelecek dönemlerde ortaya çıkabilecek bir guatr rahatsızlığının tespiti daha kolay hale gelmektedir. Guatrın bebek ve anne adayı için risk teşkil eden bir rahatsızlık olması nedeniyle kontrollerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi de elzemdir.

Hipertiroid belirtileri gebe kadınlarda şu şekilde sıralanıyorlar:

 • Kilo almakta zorlanma
 • Gözlerin dışarı doğru belirgin hale gelmeleri
 • Cildin nemlenmesi
 • Çarpıntılar
 • İştahta artış
 • Sıcağa karşı hassasiyet
 • İstirahat sırasında taşikardi

Hipotiroid belirtileri ise gebe kadınlarda şu şekilde sıralanıyorlar:

 • Halsizlik
 • Kilo alma
 • Soğuğa karşı hassasiyet
 • Kabızlık
 • Saç dökülmesi
 • Ödemler

Hamilelikte Guatrın Zararları

hamilelikte-guatr

Guatr rahatsızlığı ve onunla birlikte gelebilen hipertiroid ve hipotiroid rahatsızlıkları hem anne adayı hem de bebek için hayatı daha zorlu hale getirir ve bebekte bazı gelişim problemlerine de yol açabilir.

Hipertiroid hafif düzeylerde gebelikte bir probleme sebep olmaz ancak hastalığın kontrol dışına çıkma riskinden dolayı tedavisinin aksatılmaması gerekir. Aksi taktirde bebek ölümü, erken doğum ve düşük riski oldukça yükselmektedir. Ayrıca anne adayının yüksek tansiyon yaşamasına sebep olabilen bu rahatsızlık, bebekte gelişim problemlerini ve kalp anomalilerini de beraberinde getirir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin doğuştan tiroid rahatsızlıklarına sahip olduğu da görülebilmektedir.

Hipotiroid de hipertiroid benzeri sonuçlara sebep olabilmektedir ancak bunlara ek olarak bebekte zihinsel problemlerin ortaya çıkma riski de fazladır. Ayrıca bebeğin daha düşük ağırlık ile doğması gibi problemler de hipotiroid vakalarında sıklıkla görülmektedir.

Hamilelikte Guatr Tedavisi

Hamilelik döneminde guatr ve ona bağlı rahatsızlıkların tedavisinde genellikle bebeğe en az geçen ilaçlar tercih edilmektedirler ancak ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda ameliyat da her zaman bir seçenek olmaktadır.

Özellikle ailesinde tiroid problemleri ve şeker hastalığı problemleri olan kadınlar ile daha önceden tiroid rahatsızlığı yaşamış olan hamile kadınlar, hamilelikte guatr ile karşılaşma riskine daha fazla sahipler. Dolayısıyla bu tip durumlara sahip olan kadınların gebeliğin başından itibaren guatr, hipertiroid ve hipotiroid hususunda dikkatli olmaları gerekli.

Tiroid problemlerinin önüne biraz olsun geçebilmek için iyot kullanımına da dikkat edilmelidir. Son dönemlerde hiç iyot içermeyen doğal tuzların sağlıklı oldukları düşünülse de, rafine tuzların iyot katkılarından dolayı iyi birer iyot kaynakları oldukları unutulamamalı. Bu süreçte iyotlu tuzlar tüketmek hem anne adayı için önemlidir hem de bebek için önemlidir. Zira artık bebek iyot ihtiyacını anne kanından karşılamaktadır ve bu durum guatr problemlerine davetiye çıkartmaktadır.

 

Write A Comment