Hamilelik sürecinin her ayı ve hatta her haftası çok özeldir çünkü zaman içerisinde bebeğin yaşadığı gelişim, anne adayının da kendi değişimlerini yaşamasına sebep olur. Bu süreçte annenin yaşadığı çok sayıda hormonal değişim, hem fiziksel hem de ruhsal belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olarak hayatı bazen daha zor hale de getirebilir. Hamilelikte halsizlik de bunlar arasında bulunuyor ve herhangi bir hastalığı olmayan anne adaylarında bile ortaya çıkabiliyor.

Hamilelikte Halsizlik

Hamilelik döneminde yaşanan bu halsizlik durumu, genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde çok sık görülür çünkü vücut gebeliği başlatmak için çok sıkı bir dönüşüm süreci içerisine girer. Haliyle dengelerin bir anda bozulması yeni duruma alışana kadar anneleri bir hayli zorlar. Ancak zor geçen ilk aylardan sonra kolay geçen ikinci üç aylık döneme alışan anne adayları, yeni bir halsizlik dalgasıyla bu defa son üç aylık dönemde karşılaşırlar. Bunun temel sebebi ise artık bebeğin fazlaca büyümesi ve bu büyümenin de fiziksel olarak zorluklar çıkartması.

Hamilelikte Halsizlik Sebepleri

hamilelik

Anne adaylarının gebelik sürecinde yaşadıkları bu doğal halsizliklere ek olarak bazı sebeplerden kaynaklanan halsizlikler de ortaya çıkabilir. Bu noktada doktor-hasta iletişimi büyük önem kazanır ve annenin şikayet ve gözlemlerini doktoruna detaylı ve doğru bir şekilde aktarması çok değerlidir.

Halsizliğe sebep olabilen faktörleri kısaca bir sıralamak gerekirse;

 • Kötü beslenme
 • Kalp ritminde bozulma
 • Enfeksiyonlar
 • Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları
 • Mineral ve vitamin eksiklikleri
 • Yetersiz sodyum alımı
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Fiziksel olarak hareketsiz bir yaşam sürme
 • Aşırı fiziksel hareketlilik
 • Uyku problemleri
 • Tiroid bezi problemleri
 • Şeker hastalığı
 • Depresyon, anksiyete ve stres
 • Kansızlık

Hamilelikte Halsizlik Tedavisi

hamilelikte-halsizlik

Öncelikle hamile kadınların doktorları ile birlikte halsizliklerinin sebeplerini araştırmaları gerekiyor. Yapılan tetkikler neticesinde yukarıda sayılan rahatsızlıklardan bir veya bir kaç tanesinin halsizliğe sebep olduğu görülebilir yahut gebeliğin kendisinden kaynaklanan doğal halsizlik görülebilir. Dolayısıyla halsizlik tedavisi de hangi koşulların ortaya çıktığına göre gerçekleştirilmelidir.

Eğer halsizliğin sebebi rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa, doğum uzmanınız ve diğer dallardaki başvurduğunuz uzman birlikte çalışmalı, konsültasyon yapmalı ve gebeliğe zarar vermeyecek şekilde bir tedavi planı oluşturulmalı. Pek çok rahatsızlığın gebe kadınlarda uygulanan alternatif ve zararsız tedavilerinin bulunması sebebiyle bu süreçte bebeğin herhangi bir problem yaşaması oldukça zor. Uzmanlar da çok zorda kalmadıkça ameliyat gibi seçenekleri tercih etmiyorlar ve gebeliğe uygun ilaç tedavileri ile rahatsızlıkların en azından gebelik bitene kadar hafiflemelerini sağlıyor, ilerlemesine engel oluyorlar. Tabii ki çok ağır ve acil vakalarda her zaman ameliyat seçeneği de mevcut.

Eğer halsizlik herhangi bir hastalıktan kaynaklı değilse, gebeliğin doğal süreçleri içerisinde bir halsizliktir ve buna karşı da yapılabilecek şeyler var.

Anne adayları öncelikle beslenmelerine çok dikkat etmeliler ve çeşit barındıran bir beslenme programı ile vücutlarını desteklemeliler. Bu sayede hem bebek daha iyi beslenecektir hem de anne zinde olacaktır.

Beslenmenin yanında her gün yapılan düşük tempolu yürüyüşler ile vücudun enerji üretimi tetiklenebilir, ayrıca ruhsal ve psikolojik problemlerden de uzak durulabilir. Pek çok anne adayının fazla hareketsiz bir yaşam sürmesi onların kondüsyonunun düşmesine sebep olarak halsizliği arttırırken, eş, iş ve diğer sıkıntılardan kaynaklanan ruhsal sorunlar da maalesef dolaylı yoldan halsizliğe sebep oluyorlar. Uzmanlar ise her gün yapılan sporun endorfin salgısını arttırdığını ve stres hormonlarına karşı etkili bir mücadele verdiğini belirtiyorlar.

Baba adayları ise eşlerinin hamilelikleri boyunca rahat bir yaşam sürdürdüklerinden emin olmalılar ve ellerinden geldiğince evde yardımcı olmalılar.

 

Write A Comment