Horlama genellikle yaşın ilerlemesi ile ilişkilendirilen rahatsızlıklardan bir tanesidir ve aslında çok ciddi solunum yolu problemleri ile birlikte olduğu görülmektedir. Ancak hamilelikte horlama hem anne adayının hem de bebeğin sağlığının risk altında olduğunu göstermesi bakımında biraz daha önemli ve dikkat edilmesi gereken bir problemdir diyebiliriz.

Gebelikte horlama sorunu konusunda yapılan araştırmalar, aynı yaş grubundaki hamile ve hamile olmayan kadınlar arasında yapılan deneylerde, hamile olanların %20’sinden fazlasında horlamanın mevcut olduğunu, hamile olmayanlarda ise bunun %5’in altında olduğunu göstermektedir. Yani hamilelikte horlama bir kuruntu değil, gerçek bir rahatsızlıktır ve doktor kontrolü ile horlamaya sebep olan faktörler irdelenmelidirler.

Hamilelikte Horlama Neden Olur?

Hamilelik döneminde anne adayının bedeninde gerçekleşen önemli değişimler mevcuttur. Temelde hormonlardan kaynaklı olan bu değişimler, anne adayının karnındaki bebek ve değişen beslenme rejimi nedeniyle kilo olarak da karşımıza çıkabilmektedirler. Dolayısıyla vücudun yeni düzene geçişi sırasında ortaya çıkan bazı fiziksel değişimler, horlama ile kendilerini göstermektedirler.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Hamilelikte değişen hormonlar nedeniyle kadınların burun mukozasında şişme ve tıkanıklıklar meydana gelir, daha fazla salgı üretimi gerçekleşir. Biraz sinüzit benzeri bir tablo ortaya koyan bu durum, maalesef devamlı olarak burun tıkanıklığı ve bunun neticesinde horlama ile kendisini gösterir. Bu bölgedeki dokuların da çeşitli alerjilerden dolayı daha şişkin hale gelmeleri, horlamayı uyku sırasında normal bir hale getirir.

Lakin bu dönemde burun ameliyatı geçirilmesi pek önerilmediği için uzmanlar bebeğe zararı dokunmayan bazı ilaçları hastalara reçete etmektedirler.

Hamilelikte Kilo Problemleri

Hamilelik döneminde bebeğin kendisinden kaynaklanan bir ağırlık artışı mevcuttur ancak bunun yanında anne adayının beslenme düzenindeki ciddi değişimler kilolara sebep olurlar. Alınan kilolar ise genellikle vücudun her yanında depolandıkları için çeşitli bölgelerde dokuların artmasını sağlarlar ve bu artış horlama ile sonuçlanır. Yani gebelik döneminde çok fazla kilo alanların horlamaya daha yatkın olduklarını bilmeleri, bu yüzden sağlıklı ama daha makul bir beslenme düzenine geçmeleri gerekiyor.

hamilelikte-horlama

Hamilelikte Horlamanın Tehlikeleri

Hamilelikte horlama basit bir burun tıkanıklığı veya kilo neticesinde ortaya çıkabilir ancak horlamanın çok ciddi boyutlara ulaşması, bebeğe de zararı dokunabilecek daha fazla rahatsızlığı ortaya çıkarmaktadır.

Horlamanın beraberinde gelme ihtimali olan uyku apnesi, kısa sürelerle nefes almanıza engel olmaktadır ve bunun sonucunda vücuttaki oksijen düzeyleri düşmektedir. Normalde yetişkin bir birey için bunun çok tehlikeli hale gelmesi oldukça uzun zaman almaktadır ancak bebeğe giden oksijenin düşmesi onun gelişiminde ciddi sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Bunun yanında preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi de horlayanlarda daha yüksek görülme oranına sahip. Preeklampsi temel olarak anne adayının hayatını riske atar ancak erken doğum riskini de ciddi anlamda arttırır.

Horlamanın plasentada inflamasyona yol açtığını gösteren çalışmalar mevcut olduğu gibi bebekte gelişim geriliği, düşük doğum ağırlığı gibi sorunların da horlama ile birlikte ortaya çıktıkları görülmektedir. Yani horlamanın hem anne adayı hem de bebek üzerindeki çok ciddi etkileri, onu küçük görmemeyi gerektirmektedir.

Doktor Kontrolü ve Horlama

Horlama rahatsızlığı bütün gece devam ediyorsa, gündüzleri uykusuzluk görülüyorsa, baş ağrıları son bulmuyorsa ve bacaklarda şişkinlikler mevcutsa, anne adayı ve bebek için sağlık riskleri mevcut olabilir ve bu nedenle bir doktor kontrolü gerekebilir.

Ayrıca horlamayı önleyen burun bantları, sol tarafa yatmak, yastığı biraz yükseltmek, kiloyu sağlıklı bir beslenme ile kontrol altına almak ve alkol, tütün, uyku hapları ve sakinleştiricilerden uzak kalmak gerekiyor. Pek çok gebe kadında gebeliğin son bulması ile birlikte horlama problemi de ortadan kalkıyor.

Write A Comment