1 ) Hamilelik döneminde vajinal akıntı

 Kadınların büyük bir kısmında, hamilelik dönemi içerisinde vajinal akıntı olur. Lökore (beyaz akıntı) olarak ifade edilen bu akıntı sulu, beyaz veya hafif kokulu veya kokusuz bir akıntıdır. Akıntının meydana gelme sebebi, hormonların hamilelik dönemi içerisinde aşırı derecede genişleyen vajina duvarına yaptığı etkiden kaynaklanmaktadır. Vajinal akıntı, hamilelik dönemi boyunca artabilir ve şiddetlenebilir. Akıntının içerisinde bulunan yüksek asit oranının, zararlı bakterilerin çoğalmasını engellemede rolü olduğu kabul edilmektedir.

Doğumun gerçekleşmesinin ardından da, vajinal akıntınız olabilir. Loşi (lohusalık akıntısı) şeklinde tabir edilen bu akıntının meydana gelme sebebi, hormonal iniş çıkışlardır ve miktarı, görüntüsü ve süresi farklılıklar gösterir. İlk esnada kanlı bir şekilde gelen bu akıntının, 4 gün sonra rengi açılır ve kahverengimsi bir renk alır. 10 günün ardından da, beyaz ve sarımsı bir renge döner. Arada bir pıhtı gelmesi de normal olarak kabul edilir. Bu hamileliğin ardından akıntı, 1 ile 2 ay arasında devam eder.

Vajinal akıntı, vajinal enfeksiyonun belirtisi de olabilir. Akıntınızın yeşilimsi , sarımsı, koyu ve peynir kıvamında ve ağır kokulu olması halinde ve buna kızarıklık, kaşınma ve vulvada tahriş eşlik ediyorsa, vajinal enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Bakteriyel vajinit yaygın bir vajinal enfeksiyon çeşididir. Pis kokulu ve gri ile yeşilimsi bir renk arası akıntıya sebebiyet verir. Aynı zamanda bu akıntı erken doğum ile alakalı olarak görülebilir. Hamilelik dönemi içerisinde çok sık görülen diğer vajinal enfeksiyonlar ise; pamukçuk ve trikomoniyazdır. Her ikisinin de bebeğe zararı bulunmaz ve hamilelik dönemi içerisinde tedavisi de mümkündür.

Hamilelik dönemi içerisinde devamlı ve şiddetli sulu akıntı, suyunuzun geldiği anlamına gelebilir .Kanlı koyu kıvamlı ve mukoza gibi bir vajinal akıntı da rahim ağzı ile alakalı olan bir problemin habercisi olabilir.


2 ) Hamilelik döneminde ki akıntı için neler yapılabilir?

 • Hamilelik dönemi içerisinde, hamilelik ile alakalı olarak görülen akıntı ile baş etmek için günlük ped kullanabilirsiniz. Meydana gelme olasılığı bulunan enfeksiyon riskini azaltmak için, aşağıdaki tavsiyelere kulak vermeniz gerekmektedir.
 • Duş alırken vajinanıza su tutmayın. Vajinayı su ile yıkamak, vajinada bulunan mikroorganizma dengesini bozarak, bakteriyel vajinite sebebiyet verebilir.
 • Pamuklu iç çamaşırı kullanın.
 • Rahat ve bol giysiler giyin. Dar pantolonlardan, taytlardan ve jimanastikçi mayolarından uzak durun.


3 ) Hangi durumlarda doktora görünmek gerekir?

   Aşağıdaki durumların görülmesi halinde, derhal doktora başvurunuz;

 • Akıntının yanı sıra karın ağrısı ve ateş varsa,
 • Akıntı yeşilimsi , sarımsı bir renk alıp kötü koktuğunda ya da koyu, peynir kıvamında veya pıhtı gibi olduğunda veya kan geldiğinde,
 • Akıntıya vulvada acı, kızarıklık, yanma ve kaşıntı eşlik ediyorsa,
 • Sürekli ve şiddetli sulu akıntınız varsa ,
 • Yakın zamanda amniyosentez yaptırdıysanız ve vajinal akıntınızda artış olduysa .Bu amniyotik sıvı sızıntısı belirtisi olabilir.

 • Doğum yaptıktan sonra aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.
 • Dört saat boyunca saatte bir sırılsıklam bir pedi atıyorsanız. Başınız dönüyor ve kan kaybınız artıyorsa , dört saati beklemeyin hemen hastaneye başvurun.
 • Akıntınızın balık kokusuna benzer pis bir kokusu varsa,
 • Akıntıya karın ağrısı ve ateş eşlik ediyorsa ,
 • Karnınızda hassasiyet varsa ve çok sayıda kan pıhtısı geliyorsa.

1 Comment

 1. Mrb benm ayin nda adet olmam lazimda ve ustunden 13 gun gecikti akintim cok fazla beyaz renkte hamile kalmak istyrdum ama idrar testinde 8. Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi gorulmeye baslanabilmesi icin kandaki Bhcg duzeyinizin 1000-1500 ?

Write A Comment