Anne adayları adetlerinin gecikmesi sebebiyle gebe olduklarından şüphelenebilir. Bunun için de test yaptırmayı düşünebilir. Ancak gebelik testinin yapılması için cinsel ilişkinin üzerinden belirli bir zaman geçmesi gerekmektedir.

Gebelik oluştuktan dört gün sonra döllenmiş olan yumurta HCG denilen bir hormon salgılamaktadır. Bu hormona insan koryon gonadotropini da denilmektedir. Gebelikten sonra salgılanan HCG hormonu, kadının tüm vücudunu kaplar. İlk olarak kanda mevcut olan HCG daha sonra idrarda da bulunmaya başlar. Bundan dolayı da gebelik testleri kanda da yapılabilir, idrarda da. Ancak gebelikten şüphe duyan bayanlar çoğunlukla bu testlerin evlerinde yapmak isterler ve bunun idrar idrar ile gebeliklerini öğrenmeye çalışırlar.

İdrar testi ne zaman yapılır?

İdrar örneği ile yapılan gebelik testi, kanda gebelik testine göre daha kolay olmaktadır. Bu noktada anne adaylarının bilmesi gereken sabah uyandıktan sonra bu testi yapmaları gerektiğidir. Bunun sebebi ise sabah yapılan testlerin daha güvenli olmasıdır. İdrarda bakılan gebelik testlerinin temel çalışma prensibi, HCG hormonu ile HCG antikoru arasında meydana gelen tepkimeyi tespit etmesidir.

Hamilelik testi sırasında ilk reaksiyonun ortaya çıkıp çıkmayacağını tespit etmek için ikinci bir reaksiyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da renk değişiminin ortaya çıkması ile sağlanır. Yani eczaneden alınan bir testte, ilk olarak tek çizgi şayet gebelik varsa da ikinci çizgi çıkmaktadır. Bu testlerin çalışma prensibi budur.

Evde gebelik testi nasıl yapılır?

Evde gebelik testi yapan kadınların sabah uyandıklarında, idrarlarını temiz bir kaba yapmaları gerekmektedir. Ardından da değişim gösteren bir çizginin varlığını bularak hamileliklerini anlayabilirler.

Bu noktada akıldan çıkarılmaması gereken, zamanından önce yapılmış gebelik testlerinin yanlış sonuç verebileceğidir. Bu sebeple şayet gebelik olmadığı sonucu çıkmış ise ancak hala adet görülmemiş ise bir kadın doğum uzmanına gitmekte fayda vardır.

Kadın Doğum uzmanı ihtiyaç duyarsa kan testi ve ultrason gibi yöntemlerle gebelik açısından araştırma yapacaktır. Şayet test pozitif çıkar ise daha ayrıntılı tetkikler gerekebilir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Evde uygulanan gebelik testleri adetin gecikmesinden 1 hafta sonra yapılmalıdır. Bu aşamada, test sonuçları daha doğru çıkacaktır. Doğru şekilde uygulanan evde idrar testleri  %90 oranında doğru sonuç vermektedir. Gebelik testleri; laboratuvarda, sağlık ocaklarında, hastanede ya da doktor gözetiminde yapılabilir.  Bu sebeple adet gecikmesini bir hafta kadar beklemek gerekmektedir.

evde kısırlık testi

Şayet gebelik testi için bir doktora başvurduysanız, ilk olarak kan testi talep edilecektir. Bu teste, Beta HCG testi denilmektedir. Sonuçlar gün içerisinde ya da merkezin yoğunluğuna göre ertesi gün verilebilir. Oldukça güvenilir sonuçlar veren bir testtir.

Gebeliği söz konusu olmayan bir kadında bu testin sonucu yani Beta HCG seviyesi 0-10 mIU/ml arasında çıkacaktır. Beta HCG değerinin 10 mIU/ml’dir dan yüksek olması durumunda gebeliğin mevcut olduğu tespit edilir. 

Dış gebelik gebelik testlerinde çıkar mı?

Dış gebelik,döllenmiş olan yumurtanın fallop tüpünde ya da rahim dışında bir yerde gelişmeye başlaması anlamına gelmektedir. Dış gebelikte , idrarla uygulanan  gebelik testleri negatif çıkabilir. Ancak kadında bütün gebelik belirtileri söz konusu olmaktadır. Gebelik testlerinin kanda yapılması daha güvenlidir. Sonuçlar daha net ortaya çıkmaktadır.  Dış gebelik potansiyel olarak hayatı riske eden bir durum söz konusu ise kanda yapılan Beta HCG testleri annenin sağlığı için oldukça önem teşkil etmektedir.

12 Comments

 1. Merhaba benim bi sorum olacaktı benim kan değerim 30.54 çıktı ve gebelik testlerimizde pozitif çıktı fakat adet oldum bunun sebebi ne olabilir acaba ?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik testi değeriniz öncelikle gebelik ile uyumlu gelmiş ancak sonrasında vajinal kanama yaşamışsınız. Bu kanama şikayetinizden sonra gebelik testi değerinizin kaç olduğunu paylaşmamışsınız. Ancak kanama ile birlikte gebelik testi değeriniz düşmüş ise yaşadığınız bu duruma biyokimyasal gebelik denmektedir. Biyokimyasal gebelikler çok erken dönemde olan gebelik kayıplarıdır. Gebelik testi yapmamış olsaydınız bu durumu farketmemiş de olabilirdiniz. Ancak tekrarlayan bu tip gebelik kayıplarında perinatoloji ya da infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır. Embriyonun sağlıksız olması, rahim içine tutunmada zorluk yaşaması, rahim içinde yer kaplayan oluşumlar, bazı endokrin/immünolojik/sistemik hastalıklar,enfeksiyonlar ve bazı genetik hastalıklarda da bu tip tekrarlayan gebelik kayıpları olabilmektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Iyi aksamlar hocam öncelikle paylaşımlarınızdan dolayı teşekkür ederim çok faydalı. ben birsey sormak istiyorum benim adet aralığım 30 günde bir ekimin 31 nde hastalandım ve eşimle kasım 12-14 ve 18 de korunmasız birlikteliğimiz oldu hamilelik testi yaptırmak istiyorum sabırsızım biraz sanirim en erken ne zaman yaptirabilirim yarın yaptırsam belli olurmu. rahatsızlık verdiğim icin kusura bakmayın şimdiden teşekkür ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olmsı halinde kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm. Daha erken dönemde yapıldığında test sonuçları olumsuz çıkabilir. Yumurtalık rezervinin yeterli olduğu, rahim ve tüplerin normal olduğu ve erkeğin sperm analizi sonucunun normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Demet Doğantay Reply

    İyi akşamlar hocam,benim size soru şu ben sekiz martta regl oldum sonrasında hiç olmadım bitiş tarihim 12 Mart ve idrar ile yapılan gebelik testinden iki adet yaptım iki çizgi çıktı fakat ikinci çizgi yoğun bir renkte değil hamilelik durumunu anlayabilmem için ne yapmam gerekir.

 3. 21 yasindayim. Normalde 35 gunde bir adet oluyorum suan 41 gun oldu ama hala belirti yok. Bekarim hamile olmam imkansiz dencek kadar az fakat ihtimallere karsi test yaptim ve negatif cikti. Bu gecikmenin sebebi nedir?

 4. Oncelikle iyi akşamlar size bir sorum olacak ben Alanyadayim 20 yaşındayım üniversite öğrencisiyim erkek arkadaşımla korunmasız bir şekilde cinsel ilişki yaşamıştık reglim 10 gün gecikmişti sonrasında 4 gun sürdü regl. şuan hamilelikten korkuyorum eczaneden test almadim henüz 9 hafta oluyor ilişki yaşayalı internetten doğal gebelik testi yöntemini araştırdım bi plastik bardağa idrarinizi yapin ve yarim limonu içine sıkın limon dibe çökerse hamilesiniz yazıyordu ve limon gerçekten dibe çöktü sizce limonla yapılan gebelik testi doğru mudur ve ne yapmalıyım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Korunmasız cinsel birliktelik sonrasında adet gecikmeniz olduğundan ancak sonrasında adet görebildiğinizden bahsetmişsiniz. Adet görebilmiş olmanız nedeniyle şu anda gebelik gibi bir durumunuz olduğunu düşünmemekteyim ancak gebelik testi yapılmadanda bu konuda net bir bilgi verilmesi doğru bir yaklaşım olmaz. Bahsetmiş olduğunuz teste dayanarakta gebe olduğunuzu söylemek yanlış bir yaklaşım olur. Size önerim kanda gebelik testi yaptırmanız ya da idrarda gebelik testi yapmanızdır. Bu tip durumlarda ise ertesi gün hapları bir seçenek olabilmekle birlikte cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz korunma yöntemleri hakkındada bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Korunmadan birlikte olduk
  10 gün sonra kanamam geldi bende idrarla gbelik testi yaptım negatif çıktı kanama 4 gün ve yoğun sürdü gebe olma ihtimalim var mı tekrar test yapmalı mıyım

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Korunmasız cinsel birliktelik sonrasında adet gördüğünüzü ve yapılan idrar testinizin negatif olduğunu paylaşmışsınız. Bu nedenle şu anda gebelik gibi bir durumunuz olduğunu düşünmemekteyim. Ancak gelecek olan adetinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde ya da her zamankinden farklı bir adet görmeniz halinde bir Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Bu süreçte gebelik isteminiz yok ise size önerim doğum kontrol yöntemleri hakkında da doktorunuzdan danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Merhabalar biz esimle 2 hafta once korunmasiz bir iliski yasadik benim 5 gun sonra adet olmam gerekiyo suan cok kotu bir kasik agrim var uyku halim var adet belirtilerim henuz yok test yaptim negatif cikti adetim gecince tekrar yaptirmam gerekiyormu

 7. Yagmur asik Reply

  Merhaba hocam ben 7siyle 10 arası adet görmem gerekiyordu hala adet görmedim mide bulantım ve ara ara kassiklarda ağrı var hamile olabilirmiyim

Write A Comment