Hamilelik döneminin bebek sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için en değerli dönemlerden birisi olduğu bir gerçek. Zira ebeveynler bu dönemde bir bebeğin anne karnındaki gelişimine şahit olurlar ve bebeğin hareketlenmesiyle birlikte onun fiziksel anlamı da daha belirgin hale gelir. Lakin gebelik döneminin kendine has bazı etkilerinin olması, onun anne adayları için zorlayıcı olmasına da neden olabilmektedir. Bulantılar, ağız tadındaki değişimler, kokuya karşı hassasiyetler, alerjiler, bebeğe dair ufak sorunlar ve diğer pek çok faktör, hamilelik döneminde anne adaylarına zorluk çıkararak bu dönemi yer yer problemli hale getirebilir. Dolayısıyla gebelik döneminde yaşanan ancak hayati tehlikesi olmayan bazı durumları da değerlendirmek gerekiyor.

Hamilelikte Ağız Tadı Neden Değişir?

Hamilelik döneminde ağız tadının değiştiği pek çok anne adayı tarafından raporlanmaktadır ve uzmanlar da bu konuyu doğrulamaktadırlar. Yapılan araştırmalar, pek çok faktörün bu konuda etken olduğunu ve bu yüzden her anne adayında tat değişimlerinin farklı şekil ve düzeylerde yaşanabileceğini gösteriyorlar. Dolayısıyla konuyu küçük alt başlıklar halinde değerlendirmekte fayda var.

Hormonal Değişimlerden Kaynaklı Tat Değişimi

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda çok ciddi hormonal değişimler gerçekleşir ve bilhassa östrojen hormonunun üretimindeki ciddi artış, diğer hormon düzeylerinde de oynamalara neden olarak verilen tepkilerin değişmesine sebep olur.

Tat ve koku duyularımız her zaman birbirine bağlıdır ve bunlardan bir tanesinin yanlış bir bilgi göndermesi, tüm algılarımızı bir anda değiştirir. Hasta olduğumuzda bile tat düzeylerimizin değiştiğini dikkate alırsak, gebelik gibi yoğun değişimlerin yaşandığı bir dönemde bunun gerçekleşmesini garip karşılamamak gerekli.

Dildeki Dokuların Değişimleri

Gebelikteki vücut değişimleri her organımızı bir şekilde etkiler ve dil de bu organlar arasında bulunuyor. Yapılan araştırmalar dilde bulunan tat almada kullanılan tomurcukların boyutlarının değiştiğini, bunun ise hissedilen tatta değişimler ortaya çıkardığını göstermektedir. Yani hormonal sebeplerin yanında fiziksel sebepler de hamilelikte ağız tadı değişimi konusunda bir hayli belirleyici.

Vücutta Eksikliği Olan Maddeler

Bebekler anne karnındayken annenin kendi vücudundaki kaynakları kullanırlar ve dolayısıyla annenin beslenme tarzı ile bebeğin ihtiyaçları birbiri ile orantılı olmalıdır. Aksi taktirde annenin kendi yapısından emilimler başlar ve bebek annenin ihtiyaçlarını değiştirmeye başlar.

Bebeğin ihtiyaçları annenin tat ve koku duyusu ile kendini gösterebilir. Pek çok anne adayının aşerme yaşaması ve daha önceden yemediği pek çok şeye ihtiyaç duyması, bebeğin ihtiyaç duyduğu maddelerin o besinlerde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Yani canınız bir şey istediğinde bu biraz da bebeğin sizden aldığı ve yerine koymanız gereken vitamin, mineral ve enerjiden dolayıdır. Ancak aşerme tat ve kokudaki değişimlerden dolayı geçmişte sevmediğiniz şeylerin hoşunuza gitmeye başlaması ile de yakından ilintilidir.

Ağız İçi Dengesinin Değişimi

Gebelik döneminde bebeğin iskelet sisteminin oluşmasından dolayı annelerin sık sık diş problemleri yaşadıkları bir gerçek. Ancak bu diş problemleri sadece vücuttan kalsiyum emilmesinden dolayı değil, aynı zamanda ağız içerisindeki bakteri ve asidite dengesinin değişmesinden de kaynaklanmaktadır.

Bu pH düzeyi değişimleri ise ağız içerisindeki tat alma duyusunun ciddi bir şekilde değişmesine neden olarak anne adayları için zorluk çıkarabilmekte, bakterilerin oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

Alınabilecek Önlemler

Dişleri her gün naneli macunlar ilei fırçalamak, naneli sakızlar ve şekerler tüketmek, turunçgiller tüketmek, bol bol su içmek ve arada bir ağzı suyla çalkalamak, ağız içi dengenin olması gerektiği yere gelmesini sağlayarak tat duyusunda ciddi iyileşmeler sağlayabilir. Ancak ağız tadınızın gebelik bitene kadar her zaman biraz farklı kalabileceğini de unutmamalısınız.

Write A Comment