Hamilelikte apandisit hem anne hem de anne karnındaki bebeğin taşıdığı hayati riskler açısından oldukça önemlidir.

Zaten apandisitin normal şartlarda ortaya çıkması bir riskken, hamilelikte apandisit daha da ciddi risk yaratır. Hamile bir kadına apandisit konusunda nasıl müdahale edileceği de ayrı bir kaygı konusudur. Hamile kadının yaşadığı stres de olumsuz bir neden olmaktadır.

Hamilelikte apandisit yaklaşık 1000-2000 gebelikte sadece bir vaka olarak görülür. Hamilelik sırasında apandisit sorunu, hamile olmayanlara göre daha az görülür, ancak tanı konma durumunda gecikme yaşanması durumu daha sık olur.

 

Hamilelikte Apandisit Tanısı Koymak Zordur

 

Tanı kan tahlili, fizik muayene bulguları ve ultrason görüntüleri ile konulur. Nadiren zorunlu hallerde tanı için tomografi de kullanılabilir. Ancak gebelikte apandist tanısı diğer hastalara göre daha zordur çünkü büyüyen rahim apendiks organını iterek yerini değiştirir. Apendiks normalde karnın sağ alt kısmında bulunur, kalın bağırsağın başladığı bölgeden dışarıya doğru çıkan ince, yaklaşık 5 cm boyunda bir organdır. Bu organın çeşitli nedenlerle iltihaplanması sonucu apandisit oluşur. Apandisitte kanda lökosit sayısı yükselir ancak gebelikte normalde de lökosit yüksek olabilmektedir, bu da tanıyı zorlaştırıcı bir durumdur.

 

Tanıyı zorlaştıran bir diğer durum gebelikte röntgen çekilememesidir. Bütün bu nedenlerde gebelikte apandisit tanısı normal hastalara göre daha zordur ancak deneyimli bir genel cerrahi uzmanının muayenesi ve hastanın anamnezi tanıda en değerli unsurlardır. Hastada en çok görülen şikayetler karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlıktır. Daha az oranda ateş, ishal, kabızlık da görülebilir.

 

Gebeliğin ilk aylarında ağrı daha çok gebe olmayanlarda olduğu gibi karnın sağ alt kadranında olur ancak ileriki aylarda rahimin büyümesine bağlı olarak ağrı daha yukarılarda olmaktadır. Apandisit tanısı koyarken gebelikte karın ağrısı yapan diğer durumlardan ayrılması önemlidir.

 

Hamilelikte Apandisit Teşhisi

 

Hamilelik nedeniyle apandisit konusunda genelde teşhiste bir gecikme olur, çünkü şikayetlerin çoğu hamileliğe bağlanır. Belirtiler konusunda gecikmeden doktorunuza haber verilmeli ve her ne olursa olsun batın filmi çekilerek apandisit konusu netleştirilmelidir.

 

Hamilelikte teşhis edilmemiş apandisit, potansiyel olarak ölümcül sonuçlara yol açan, aynı zamanda cerrahi müdahale gerektiren acil bir duruma dönüşür. Yırtılmış ya da patlamış apandisiti olan 100 kadından 4’ü maalesef kaybedilir, ayrıca 3 bebekten 1’i de hamilelik sırasında apandisitin teşhisi ve tedavisindeki gecikme dolayısıyla düşebilir.

Hamileliğin 6. ayından sonra oluşan apandisit, her 2 kadından 1’inde erken doğuma neden olabilir. Kısaca hamilelikte apandisitin teşhis edilmesi çok önemlidir.

Hamilelikte Apandisitin Belirtileri Nelerdir?

 

Hamilelik sırasında apandisitin teşhisi, hamilelikle birlikte değişen vücut durumu nedeniyle zorluklar içerebilir. Hamile kadının bulantı ve kusma gibi yaşadığı belirtiler hamileliğe bağlansa da, karın ağrısının bu belirtilere eşlik etmesi tabloyu değiştirir. Bu ağrılar da yalancı kasılmalar olarak adlandırılan Braxton Hicks kasılmaları ile karıştırılabilir.

Akut apandisitteki yüksek beyaz kan hücrelerinin laboratuvar bulguları normal gebelikte de oluşur.

Hamileliğin erken döneminde apandisitin teşhisi, büyük sorun yaşatmaz; çünkü bu dönemde apandisitin işaretleri ve belirtileri hamile olmayan kadınlarla aynıdır.

Rahim büyüdükçe apandisiti, yukarı tarafa yani sağ böbreğe doğru iter. Bu da, beklenen ağrının aşağıda alt sağ karında hatta sırtta bile hissedilmesine neden olur. Böylelikle hastanın apandisit yerine sağ böbrek enfeksiyonu yaşadığından şüphelenilebilir. Bu nedenle karnının sağ yanında ağrısı olan herhangi bir hamile kadın, apandisit için de taramadan geçmelidir.

 

Hamilelikte de yaygın bir sorun olan idrar yolu enfeksiyonu aslında tek başına oluşan bir rahatsızlıktır, ama yine de hamilelikte apandisitle birlikte görülebilir.

Hamilelik Sırasında Apandisit Ameliyatı Olmak Gerekli midir?

 

Hailelikte apandisit şüphesi varsa, kesinlikle  doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Bu olasılığın ciddi bir değerlendirmesi yapılmalı ve tavsiye edilen ameliyatın uygun olup olmadığına bakılmalıdır.

 

Genel olarak; hamilelikte apandisit çıkarsa ameliyatla yok edilmesinin, ameliyat olmadan oluşabilecek komplikasyonlar göz önüne alındığında, tercih edildiği belirtilmektedir. Hamilelikte bebek beklerken apandisit ameliyatı geçiren her üç anneden biri, normal apandisite sahip olabilmektedir.

 

Sonuç olarak hamilelik sırasında apandisiti olduğundan şüphelenilen kadınlarda acil bir ameliyat, hem anneyi hem de bebeği kurtarmada kilit nokta olmaktadır. Son 10 yılda medikal teknolojideki önemli gelişmeler ışığında yenilenen cerrahi operasyonlar, anahtar deliği veya laparoskopik ameliyatlarla her iki grup için de çok daha güvenlidir.

 

Ameliyat sırasında rahme asgari düzeyde dokunmak gerekmektedir.

Bu nedenle hamileyseniz ve apandisit belirtileriniz varsa, bunu doğrulamak üzere teşebbüste bulunacak olan doktorunuzu derhal görmeniz gerekmektedir.

 

Hastalık doğrulandığında eğer doktorunuz tavsiye ediyorsa, hastalıklı hale gelmiş olan apandisiti ortadan kaldırmak üzere ameliyat olmak, en akıllıca seçenek olacaktır.

 

Hamilelikte Apandisit Tedavisi ve Ameliyat

 

Apandisit, gebelik olsun veya olmasın her zaman ameliyat ile tedavi gerektirir. Hiçbir zaman ilaç tedavisi önerilmez zaten işe yarayacak bir ilaç tedavisi de yoktur. Hamilelerde de ameliyat genel cerrahi uzmanları tarafından yapılır ve iltihaplı apendiks organı alınır. Apendektomi ameliyatı olarak adlandırılan ameliyat, normal kesi ile veya gebeliğin ilk aylarında laparoskopik (kapalı ameliyat) olarak yapılabilmektedir.

 

Hamilelikte apandisit düşük yapma, erken doğum gibi yıpratıcı komplikasyonlara neden olabilir. Apandisit tanısı ne kadar erken konulursa pefrorasyon (apendiksin patlaması) daha az oranda görülür ve gebelikle ilgili sıkıntılar daha az yaşanır. Pefore apendisitlerde ve ileri gebelik aylarında erken doğum gibi komplikasyon görülme ihtimali artar.

 

Hamilelerde apendisit tanısı daha zor koyulabildiği için apandistin perfore olması yani patlaması oranı daha yüksektir.

 

Hamilelikte Apandisit Ameliyatı sonrası normal doğum yapılabilir mi?

 

Hamilelikte apandisit ameliyatı sonrasında hastanın genel cerrahi ve kadın doğum uzmanları tarafından yakından takip edilmesi çok önemlidir.  Yaranın enfeksiyon kapmaması ve bebeğin düzeBu hastalar normal doğum yapmak isteyebilir. Hamilelikte apandisit ameliyatı olmuş hamilelere mutlaka sezaryen önerilmez. Ancak hastanın ameliyat yarası ıkınmadan dolayı önemli bir sorun çıkaracaksa, doktor onayı ile sezaryen yaptırmaları uygun olacaktır.

Write A Comment