Ailenin yeni üyesini mi bekliyorsunuz? Hamilelik döneminde besleyici bir diyet uyguladığınızdan emin olmak ister misiniz? Bu aşamada sorularınızın cevabı evetse, diyetinize biraz brokoli eklemeyi düşünün.

Brokoli Nedir?

Brokoli, Brassica ailesinden gelen bir turpgil sebzedir. Başlangıçta İtalya’ya ait ve 17. veya 18. yüzyılda popüler hale gelmiştir. Brokoli, besin maddeleri, antioksidanlar ve fitokimyasal maddelerle doludur. Size ve doğmamış bebeğinize çok sayıda fayda sağlar. Çiğ brokoli tüketebilir veya pişirip tüketebilirsiniz.

brokoli

Gebelikte Brokoli Faydaları:

1. Anemi’yi önler:

Brokoli demir ve folik asit bakımından zengindir. Dolayısıyla gebelikte brokoli tüketimi; iyi hemoglobin sayımı sağlar ve anemi riskini önler.

2. Kemikleri güçlendirir:

Hamilelik sırasında zayıf kemik nedeniyle kadınlar osteoporoza daha yatkındır. Brokoli, kalsiyum, magnezyum, çinko ve fosfor bakımından zengindir. Bu besin, kemiklerin sağlam ve sağlıklı olmasını sağlayan tüm gerekli minerallerin yeterince alınmasını sağlar. Osteoporoz riskini önler.

brokoli

3. Sağlıklı gebelik süreci:

Brokoli, fetustaki Spina Bifida gibi nörolojik defekti ortadan kaldıran mükemmel bir folat kaynağıdır. Hamilelikte brokoli tüketimi, sizin ve bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlar.

4. Cildi UV ışınlarından Korur:

Araştırmacılar, brokoli’nin, gebelik süresince ultraviyole ışınlarına maruz kalma sonucu ortaya çıkan cilt enflamasyonunu ve hasarını en aza indirgeyen glukoraphanin ve sülofarafada zengin olduğunu belirtti. Ayrıca, Brokoli zengin bir B vitamini, E vitamini, A vitamini, K vitamini, omega-3 yağ asitleri, amino asitler ve folat kaynağıdır. Dolayısıyla gebelik sırasında diyetinize brokoli dahil etmek, iyi ve sağlıklı bir cildi garanti eder ve sizin ve bebeğinizin çeşitli cilt hastalıklarının ortaya çıkma riskini önler.

brokoli

5. Bağışıklığı artırır:

Brokoli, C vitamini, beta-karoten, selenyum, çinko, bakır, fosfor ve diğer hayati vitaminler ve minerallerle doludur. Dolayısıyla, gebelik için brokoli düşünüldüğünde bağışıklığınızı artırarak, sizi ve bebeğinizi rahatsızlıklardan ve enfeksiyonlardan korur.

6. Göz sağlığını korur:

Araştırmalar, brokoli içerisindeki beta-karoten içeriğinin maküler dejenerasyonu önlediği ve gebelik sırasında gözlerinizin korunmasını sağladığı sonucuna varmıştır. Zeaxanthin, Vitamin A, Vitamin B kompleksi, vitamin C, vitamin E ve fosfor brokoli içerisinde mevcut olduğundan, gözlerinizin sağlığını geliştirir ve gebelik süresince radyasyona bağlı hasarları onarmaya yardımcı olur. Ayrıca, hamileyken brokoli yerseniz, katarakt ve diğer göz rahatsızlıklarının riskini önler.

brokoli

7. Kanser riskini önler:

Brokoli, güçlü anti-kanser özelliklerine sahip çok miktarda fitokimyasal içerir. Araştırmalar, hamilelik süresince brokoli bakımından zengin bir diyete sahip olduğunuz zaman, sizi ve bebeğinizi kolon kanseri, akciğer kanseri ve göğüs kanseri gibi bazı kanserlerden ömür boyu korur.

8. Şeker hastalığını düzenler:

Hamilelikte gestasyonel diyabetten muzdarip olmanız durumunda, diyetinize brokoli dahil etmek diyabetin düzenlenmesinde son derece yararlıdır. Brokoli, yüksek miktarda çözünmeyen ve çözünür lif içeriyor. Fiber kan şekeri seviyenizi düzenler ve insülin kullanımını önlemeye yardımcı olur.

9. Kabızlık Sorunlarını Önler:

Brokoli çözünür ve çözünmez lif açısından zengindir. Lif gebelik süresince su tutmaya ve sağlıklı bağırsak hareketi yapmaya yardımcı olur. Diyetinizdeki brokoli de dahil olmak üzere, hamileliğiniz sırasında kabızlık sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

Dikkat edilmesi gerekenler ise:

Brokoli, cildi olumsuz etkileyebilecek çeşitli güçlü bileşikler içerir. Sonuç olarak, bazı kişiler brokoli ile temasa girdiklerinde veya yedikten sonra alerjik kızarıklık çekebilir. Dolayısıyla, bu turpgil sebzeyi, gebelik sırasında uygun servis talimatlarını izleyerek, makul bir oranda tüketmek güvenlidir.

Write A Comment