Hamilelikte et tüketimi için herhangi bir özel önlem almanız gerekir mi?

Evet. Hamilelik sırasında güvenli gıda kullanma kurallarına uymak için özellikle dikkatli olmanız gerekir. Bu, etinizi güvenli bir şekilde saklamak, hazırlamak, iyi pişirmek ve yemeden önce düzgün bir şekilde tekrar ısıtmak anlamına gelir. Hamileyken çiğ veya az pişmiş; et, kümes hayvanları veya balık yemek güvenli değildir. Et ve kümes hayvanlarında bulunan parazitler veya bakteriler (listeria, toxoplasma ve salmonella gibi) yiyecek zehirlenmesine neden olabilir. Bu koşullar özellikle hamile kadınlar için tehlikelidir.

Listeria, listeriyoz denilen bir soruna neden olur. Çoğu insan listeria ile kontamine olmuş (kirlenmiş) yiyecekleri yediğinde hastalanmaz. Ancak sağlıklı gebe kadınların, listeriozis alma riski, diğer sağlıklı yetişkinlerden daha çoktur ve bu yüzden, tehlikeli hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Ayrıca hamileyken bebeğinize listeriyoz geçirebilirsiniz. Bu; düşük, ölü doğum, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve bakteriyemi (kan zehirlenmesi) ve menenjit gibi hayatı tehdit eden enfeksiyonlara ve sorunlara neden olabilir.

Toksoplazma, toksoplazmoz adı verilen bir enfeksiyona neden olan mikroskobik bir parazittir. Çoğu insan, ellerinde toksoplazma bulunduğunu fark etmez, ancak hamilelik sırasında enfekte olursanız, hastalık şiddetli olabilir, düşük, ölü doğum, uzun süreli nörolojik hasar veya diğer yıkıcı etkilere neden olabilir.

Hamileyken salmonella bakterisinin ciddi bir hastalığa neden olma olasılığı daha yüksektir. Nadir durumlarda ortaya çıkabilecek yüksek ateş, kusma, ishal ve dehidrasyon; erken doğumun başlamasına ve hatta düşüğe neden olabilir.

Tabağınızdaki etin güvenli bir şekilde pişirildiğinden nasıl emin olabilirsiniz?

Bir yiyecek termometresi kullanın çünkü her zaman nasıl göründüğünden anlayamazsınız. Sığır eti, dana eti ve kuzu eti 62 derecede pişmelidir. Kümes hayvanları ve tüm kıyma türlerini 73 dereceye kadar pişiriniz. Bir yiyecek termometreniz yoksa, etleri ortası pembe kalmayıncaya kadar pişirdiğinizden emin olun.

Hamilelik sırasında füme et yemek güvenli midir?

Bu bir şans meselesi, ancak yiyecekler, 165 derecede füme olana kadar ısıtılmadığı sürece, şarküteri etleri yememek en iyisidir. Önceden pişirilmiş ve şarküteri ürünleri (hindi, tavuk, rosto veya jambon ), sosisli sandviç, pastırma, salam, sucuk, füme etler, kuru etler ve füme etlerden uzak durmak gerekir.

Bu gıdalar, buzdolabında bile büyümeye devam edebilen bakteriler barındırabilir. Bu yiyeceklerdeki bakterilerin üremesini, buzdolabınızın sıcaklığını 4 derece veya daha soğukta tutarak yavaşlatabilirsiniz. Fakat bakterileri öldürmek için, yemek yemeden önce iyice pişene kadar yiyecekleri ısıtmanız gerekir.

Hamilelik sırasında ızgara veya hafif yanık et yemek güvenli midir?

Ara sıra ızgarada pişirilmiş veya kararmış yiyecekler yemek muhtemelen güvenlidir ve hamile kadınlar için özel bir risk yoktur. Ancak çalışmalar, çok pişmiş ya da kararmış et ve balık tüketen insanların, belirli kanser türleri için daha yüksek risk taşıdığını göstermiştir.

Hayvansal proteinler, açık ateşte, ızgara veya tavada kızartıldığında, heterosiklik aminler (HCA) olarak adlandırılan kansere neden olan kimyasallar üretirler. Ve et suları ateşe damladığında ve alevlendiğinde, kansere neden olan başka bir tür kimyasal olan, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) oluşur ve daha sonra yiyecek yüzeyine yapışır. Hayvansal proteinleri pişirirken bu kimyasalları oluşturma riskini azaltmak için aşağıdaki teknikleri deneyebilirsiniz:

  • Pişirmeden önce ette görünen yağları temizleyin
  • Izgara süresini kısaltmak için mikrodalgada birkaç dakika pişirin
  • Yiyecekleri açık ateşe maruz bırakmaktan kaçının
  • Alevlenmeleri en aza indirmek için ızgara sıcaklığını ılımlı tutun
  • Yiyecekleri sık sık çevirin
  • Servis yapmadan önce yiyeceklerin kömürleşmiş kısımlarını kesip, alın

Antibiyotik verilen etleri yemek güvenli midir?

Sadece et, usulüne uygun şekilde pişirilir ve hazırlanırsa güvenlidir. Bu etleri yediğinizde bebeğinize ulaşan antibiyotik miktarı çok küçüktür, bu nedenle çocuğunuzun bu şekilde zarar görmesi olası değildir.

Antibiyotik verilen et veya kümes hayvanlarının yenmesi ile ilgili temel endişe, antibiyotiğe dirençli bakteriler içermesidir. Araştırmalar, hayvanların rutin olarak antibiyotiklerle tedavi edilmesinin antibiyotiğe dirençli bakterilerin gelişmesine neden olduğunu göstermiştir.

Bu, uygun şekilde kullanılmadığında veya pişirilmediyse, etten antibiyotiğe dirençli bir enfeksiyonu alabilmenizin olası olduğu anlamına gelir ve enfeksiyonlar ağır hastalığa veya ölüme neden olabilir. Aslında burada, gıda güvenliğine dair yönergeleri takip etmenin ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Çoğu hayvan, antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu ilaçlar olmaksızın yetiştirilen hayvanlar organik damgasıyla satılmaktadır. Ancak yine de emin olamazsınız.

Hamilelikte az pişmiş etten alabileceğiniz bakterileri daha iyi tanıyın:

E. Coli

E. coli bağırsaklarda ve vajinada yaşayan bir bakteri türüdür. Birçok E. coli türü zararsızdır, ancak diğer türler sizi hasta edebilir. E. coli ile enfekte olmanın yollarından biri az pişmiş et tüketmektir. Etinizi iyi pişirdiğinizde E. coli yok olur. E. coli hastalığı, mide krampları, ateş, ishal ve bazen kanlı ishale neden olur. Bazı E. coli türleri bebeğinize geçebilir. Semptomlar ortaya çıktığında derhal doktora başvurun, çünkü dehidrasyon, düşük ve erken doğum riskiniz artar.

Toksoplazmozis

Hamilelik sırasında az pişmiş et yemek toksoplazmoz enfeksiyonuna neden olabilir. Hamileyken enfekte olursanız, enfeksiyonu doğmamış bebeğinize geçirebilirsiniz. Etinizi iyice pişinceye kadar ısıya maruz bırakmak, meydana gelebilecek herhangi bir enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır. Bebeğiniz doğumda herhangi bir belirti göstermeyebilir, ancak hamilelik sırasında bir toksoplazmoz enfeksiyonu kapılması hayatının sonraki dönemlerinde körlüğe ve zihinsel engellere neden olabilir.

Salmonella

Az pişmiş et yemek, salmonella enfeksiyonuna neden olabilir. Salmonella, ishal, karın krampları ve ateşe neden olan tehlikeli bir gıda zehirlenmesi biçimidir. Ayrıca titreme, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz. Hamile olmadığınız zamanlarda bunlar sadece rahatsızlık verebilir, ancak hamileyken siz ve doğmamış bebeğiniz için ek bir risk oluşturabilir. Bir salmonella enfeksiyonu hem siz hem de doğmamış bebeğiniz için hayatı tehdit edebilir, bu nedenle eti iyi pişirmek çok önemlidir.

Listeria

Listeria, kirlenmiş su ve toprakta bulunan bir bakteri olup, az pişmiş etlerde de bulunabilir. Amerikan Gebelik Derneği, gebe kadınların, hamile olmayan kadınlara göre listeria ile enfekte olma olasılığının 20 kat daha fazla olduğunu bildirmektedir. Hamileyken listeria kapmak, düşük yapmaya, erken doğuma ve enfeksiyona neden olabilir. Vakaların yaklaşık yüzde 22’si ölü doğuma veya yeni doğan ölümüne neden olur. Bu yüzden yemeden önce etinizi iyice pişirin, ancak yakmayın.

Write A Comment