Hamilelik sırasında, bebeğin gereken besinleri alması gerekir ve ona uygun şekilde besin düzeni oluşturmalısınız. Ancak canınız, fast food gibi bazı yiyecekleri de çekebilir. Hamilelikte fast food tüketiminin sonuçlarının anlaşılması önemlidir. Anne adayları, kendi sağlıkları ve bebeklerinin gelişimi için fast food tüketimini sınırlandırmalıdır.

Fast food yiyecekler genellikle evde yemek yapmayı sevmeyen hamile kadınlar için hızlı bir alternatif olarak çok pratiktir. Ancak, yüksek yağ, şeker ve sodyum içeriği, patates kızartması, soğan halkası, hamburger ve fast food kategorisinde satılan diğer ürünlerin de dahil olduğu abur cubur grubu; hem anne hem de çocuk için zararlı olabilir. 2011 yılında, Deneysel Biyoloji için Amerikan Toplumları Federasyonu Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, hamilelik sırasında büyük miktarlarda fast food yiyen kadınların, yaşlandıkça yüksek yağlı, yüksek şekerli diyetleri tercih etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu, çocukların gelecekte yağ ve şekerle beslenmelerine zemin hazırlayabilir, obezite ve diğer kronik sağlık durumları geliştirme olasılığını artırabilir.

Anne sağlığını etkiler

Hamileyken fast food yiyen kadınlar aslında kendi sağlıklarını riske atıyor. Çoğu fast food, yüksek miktarda yağ ve kalori içerdiğinden, düzenli olarak bu yiyecekleri yiyen kadınlar hamilelikleri sırasında aşırı kilo alabilirler. Amerika’da Utah Sağlık Bakanlığı, hamilelik sırasında fazla kilo alan kadınların gebelik diyabeti, yüksek tansiyon, sırt ağrıları, bacak ağrısı, sezaryen ihtiyacı ve diğer uzun süreli sağlık komplikasyonları için risk altında olabileceğini belirtmektedir. Normal kilolu kadınlar hamilelikte 11 ila 15 kilo almalıdır.

Temiz koşullarda hazırlanıp hazırlanmadığınızdan emin olamazsınız

Hamilelik sırasında, fast food restoranlarında yemek yerseniz veya her gün kendi yemeklerinizi hazırlıyorsanız temiz ve güvenli bir ortam sağlayın. 2013 yılında Çin’de bir televizyon şirketi tarafından yapılan araştırma, KFC ve Pizza Hut dahil olmak üzere bazı fast food restoranlarında sunulan buzun, aynı tesislerde bulunan tuvalet suyundan daha kirli olduğunu ortaya koydu. Bir fast food restoranında yemek yerken bu olası ihtimali önlemek için su veya meyve suyu gibi içecekleri kapalı kutu veya pet şişede tercih edin.

Akıllı Seçimler Yapın

Bazı fast food restoranlarının menüleri, yağ, tuz ve kalorileri bakımından aşırı yüksek olmasına rağmen, bazıları da sağlıklı seçenekler sunmanın gururunu yaşıyor. Aslında birçok fast food restoranında artık salata, çorba, taze meyve ve sebze ile süt bulunuyor ve bunların hepsi hamile kadınlar için akıllıca seçenekler olabilir. Peynir ya da soslar içermeyen tavuk ve balıklı sandviç ya da hamburgerler de geleneksel fast food öğelerine daha sağlıklı alternatiflerdir.

En Bilinen Fast Food Ürünleri İle İlgili Bilgiler

Fast food, anneler için en iyi seçim değildir, çünkü genellikle sodyum, yağ ve şekerle doludur. Fakat bir beslenme felaketi olarak da adlandırmamakta fayda olabilir. Hamile olduğunuzda popüler fast-food zincirlerinde sipariş vermeden önce aşağıdakileri okuyun.

Burger

Tam olarak sağlıklı olarak bilinemese de, son zamanlarda daha iyi seçenekler sunmak için çaba harcıyor. Izgara tavuk içeren salatasını tüketebilirsiniz ya da ızgara etten yapılan bir burger tercih edebilirsiniz fakat içerisinde peynir ve mayonez olmamalıdır. Bunun dışında milkshake, gazlı içecek, dondurma ve bol malzemeli hamburgerlerden uzak durmalısınız. Bol peynirli bir burger tek başına yaklaşık 750 kalori ve 43 gram yağ içerir. Milkshake içecekleri ve dondurmalar ise tam bir şeker bombasıdır.

Pizza

Pizzanın bazı özellikleri güzel, örneğin bol miktarda peynir içeriyor. Peynir protein demektir. Ama bol miktarda kalori, yağ ve sodyum ihtiva eder. Aslında bir porsiyon pizza bir ya da iki dilim olarak geçer, peki siz kaç dilim yiyorsunuz?

Bol malzemeli ve şarküteri ürünü içeren pizzalar tam bir kalori bombardımanı yaşatabilir. İki dilim bol malzemeli pizza 400 kaloridir. Peynir dolgulu ve işlenmiş et içeren pizzaların bir dilimi ortalama 440 kaloridir. Bunun 25 gramı yağdır ve 1150 miligramı sodyumdur.

Ancak pizza tüketebilirsiniz. Bunun için oldukça besleyici olan sebzeli çeşitlerini seçebilirsiniz. Ayrıca ince hamurlu pizza yemeyi alışkanlık haline getirin. Pizza yanında içecek olarak maden suyu ya da ayran tercih edin ve bu ürünleri de kutu olarak isteyin.

Dürüm ve Hazır Sandviç

Türk geleneklerine uygun olarak hazırlanmış olabilir ancak bu kalorili olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir. Bir dürüm içeriğine bağlı olarak 350 kalori olabilir ve bunun 10 gramı yağdır. Herhangi bir sipariş vermeden önce içeriğine dikkat edin.

Tavuk veya ızgara et seçebilirsiniz. Tavuklu olan ortalama 160 kaloridir ve 5 gram kadar yağ içerebilir. Izgara et seçerseniz, yağı genellikle eriyip akacağı için daha sağlıklı olacaktır. Hamile kadınlar, şarküteri etinden kaçınmaya çalışmalıdır. Sodyum nitrat içerir. Bu yüzden yiyeceğiniz sandviçin şarküteri ürünü içermemesine dikkat edin. En iyi sandviç önerisi, tam buğday ekmeğine, beyaz peynir ve sebze ya da domates, salatalıktır. Daha fazla protein almak için, peyniri artırabilirsiniz. Ayrıca ızgara tavukla da yapabilirsiniz.

Krema İçeren Kahve Çeşitleri ve Sıcak Çikolata

Hamile kadınlar için kafein alımını sınırlandırmak gereklidir. Özellikle herkesin tercih ettiği kahve zincirlerinde üretilen içeceklerde çok fazla şeker ve katkı maddesi bulunmaktadır. Hamile kadınların günlük kafein alım miktarı 300 miligramı geçmemelidir. Filtre kahve içmeyi seviyorsanız, sütlü ve küçük bardak tercih edin.

İçeceklerinize ekstra krema ya da şurup eklemekten kaçının. Şuruplar veya aromalar, çok fazla şeker içeriyor. Kremadan bahsetmeye gerek yok, tamamı yağdan oluşuyor. İçeceğinizin içerisine ekleteceğiniz sütü, yağsız tercih ederseniz, fazla kalori almamış olursunuz. Ayrıca hem şekerli bir içecek hem de kek ya da pasta yememeniz gerekiyor. İki kaçamak bir arada olmaz, birini tercih edin.

Write A Comment