Güneşlenmek, herkes için tehlikeli olan ultraviyole ışınlarına maruz kalmak demektir. Güneşlenme sonrası artan hormon seviyeleri nedeniyle hamileler için güneşlenmek daha da tehlikelidir. Hamilelik, hormon seviyelerinin artmasına ve muhtemelen cildin daha hassas olmasına neden olur. UV ışınlarına uzun süre maruz kaldığında cilt yanabilir. Cilt kanseri (melanom) güneşin zararlı ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaynaklanır. Cilt ne kadar yanıyorsa, kanser gelişme ihtimali o kadar artar.

Güneşlenmek aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıların azalmasına; dehidrasyona ve aşırı ısınmaya neden olabilir. Muhtemelen kasılmalara yol neden olabilir. Aşırı ısınmış bir vücut, doğum kusurlarına neden olabilecek şekilde artan bir çekirdek sıcaklığa sahiptir.

Güneşin ultraviyole ışınları, vücutta çok ihtiyaç duyulan folik asidi parçalayabilir. Folik asit, doğum kusurları olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Böyle bir riski önlemek için, güneşten korunmalısınız. Neyse ki, korunmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Hamilelikte Güneş Kremi Kullanımı

UV ışınlarının cilt üzerindeki etkileri belgelenmiştir. Cilt kanseri, erken yaşlanma ve güneş lekelerinin tümü güneşe maruz kalma ve güneş yanığı ile bağlantılıdır. Güneş kremleri, UV ışınlarının cilde zarar vermesini engellemek için en iyi seçenektir, ancak gebelik sırasında güneş koruyucu ürünler güvenli midir?

Güneş kremlerinde; oxybenzone, çinko oksit veya titanyum dioksit dahil UV ışınlarını bloke eden 3 bileşen bulunur. Oxybenzone hamile kadınların kaçınmak istediği maddedir. Bazı araştırma çalışmalarında, oxybenzone dişi bebeklerde düşük doğum ağırlığına bağlanmıştır. Bu çalışmalar, düşük doğum ağırlığı için tek neden olarak oxybenzone bileşenini belirleyemese de, hamilelik sırasında kullanım için güvenli olduğu düşünülen uygun bir alternatif varsa, bebeğinizi riske atmak için bir neden yoktur, alternatifini tercih edin.

Oxybenzone bileşeninin, doğum kusurlarının kesin nedeni olarak belirlenememesi, cilt üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Bu kimyasal, diğer kimyasalların deriden emilmesine yardımcı olmak için kullanılır. Cildin yüzeyinde bulunan çinko oksit ve titanyum dioksitten farklı olarak, oxybenzone içeren ürünler cilde nüfuz ederek kimyasal maddelerin kan dolaşımına girmesine izin verir.

2008 yılında, Çevre Çalışma Grubu oxybenzone içeren 600 güneş koruyucuyu zararlı buldu. Güvensiz kabul edilen ürünlerden bazıları güneş koruyucuları değil, SPF koruması ile pazarlanan yüz ve vücut losyonlarıydı. Hamile kadınlar losyon, cilt bakım ürünleri, dudak kremi ve ruj alırken etiketleri okumalıdır. Şaşırtıcı derecede, kimyasallar içeren parfümler ve saç kremleri de bulunabilir. Oxybenzone, alerjilere, hücrelere zarar vermeye ve hormonların bozulmasına bağlıdır. CDC tarafından yapılan bir çalışmada, katılımcıların % 97’sinde oxybenzone izleri bulunmuştur. Kadın ve genç kızların cilt bakımı ve güzellik ürünlerinin kullanımı nedeniyle potansiyel olarak daha yüksek konsantrasyonlara sahip oldukları görülmüştür.

Çinko oksit ve titanyum dioksit mağazalarda güneş kremleri ve oxybenzone içeren ürünlerle birlikte bulunabilir. Bunlar hamilelik sırasında güvenli kabul edilir. Herhangi bir cilt bakım ürünü satın almadan önce, hamile kadınlar tüm ürün etiketlerini okumalıdır.

Güneş Koruyucu: En az 30 SPF’li güneş kremi, yanmayı önlemek için yardımcı olabilir. Ayrıca, maksimum koruma için her 2 saatte bir yeniden sürmeniz gerekmektedir.

Hidrasyon: Sadece su ile nemlendirilmiş kalmak bile vücudunuzu serin tutacaktır. Bu aşırı ısınmayı ve dehidrasyonu önleyecektir.

Şapka ve Güneş Gözlüğü: Dışarda geniş kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü takmak UV ışınlarına maruziyetin azalmasına yardımcı olacaktır. Büyük şapka yüz, omuz ve boyun bölgesine koruma sağlayacaktır. Güneş gözlüğü, gözlerin zarar görmesini engelleyebilir.

Güneşten sabah 10 ile akşam 4 arasında kaçının: 10:00 ile 16:00 arasında güneş ışınları en güçlüdür. Bu saatler arasında herhangi bir süre güneşe maruz kalmaktan kaçınmak en iyisidir.

Güneş ışınları, en sağlıklı hamile kadınlar için bile tehlikelidir. Doktorlar güneşlenmeyi önerecektir. Hemen hemen herkes güneşe aşırı maruz kalmanın yaşamın ilerleyen dönemlerinde cilt kanseri riskini artırdığını, ancak güneş koruyucu kullanımının riski en aza indirdiğini bilir.

Güzellik, Yaşlanma, Güneş ve Bronzlaşma Kabinleri

Pennsylvania, Philadelphia’daki Fox Chase Cancer Center’da araştırmacılar tarafından 2014 yılında yayınlanan bir anket çalışması, benzer sonuçlar buldu. Araştırmaya katılan 406 üniversite öğrencisi (% 75 kadın) çok çeşitli ırk / etnik cilt tipleri ve tonlarını temsil ediyordu.

Anket soruları, her bir katılımcının güneş banyosu veya bronzlaşma kabini alışkanlıklarını, önceki yıldaki güneş yanıklarını, şimdi ve gelecekte kişisel görünümü ile ilgili kaygılarını ve zararlı ultraviyole (UV) radyasyonuna ve kanser riskine maruz kalma endişelerini değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Foto-geliştirilmiş yaşlandırma çalışmasında olduğu gibi, Pennsylvania öğrencileri, güneş ve bronzlaşma kabini maruziyetinin, şimdi ve gelecekte UV ile ilişkili sağlık komplikasyonları ile ilgili endişelerden ziyade şimdi ve gelecekte nasıl etkilendiğini daha fazla endişelendiriyorlardı.

Güneş Kremleri Muhtemelen İşe Yaramıyor

Yaz aylarında güneş koruyucu ürünlerin satışı artar, ancak yıllık olarak yapılan bir ankette, ya güneş kremlerinin işe yaramadığı ya da muhtemelen cildinize uygulamak istemeyeceğiniz ürünler içerdiği sonucuna varılmıştır.

Çevresel Çalışma Grubu (EWG), 9.700’den fazla güneş koruma ürünü değerlendirmesini açıklayan 9. yıllık Güneş Koruyucu Kılavuzu’nun bulgularını yayınladı. EWG, Washington şehrinde bulunan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Grup, çevrede bulunan zehirli kimyasallar, kurumsal hesap verilebilirlik, tarım sübvansiyonları ve kamu arazilerinin yönetimi konularında araştırma ve savunuculuk konusunda uzmanlaşmıştır.

EWG, değerlendirdiği 1,700 ürünün % 80’inin endişe verici olduğunu tespit etti. Bunların yarısından fazlasının, Avrupa pazarında satışına izin verilemeyeceği belirtildi.

Güneş koruyucu ürünleri ile ilgili endişe, hormonlara zarar veren bir filtre olan oxybenzone ve A vitamininin cilde zarar veren bir şekli olan retinil palmitat içermesidir. EWG, aerosol güneş koruma ürünlerinin kullanılmasına karşı uyarmaktadır, çünkü küçük parçacıklar akciğerlere solunabilir, burada tahrişe neden olabilir veya kan dolaşımına toksik kimyasallar geçirebilirler. Aerosol spreylerin; optimum koruma için gerektiği kadar kalın ve eşit bir şekilde uygulanması mümkün değildir.

Süper yüksek SPF sayıları da, EWG ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ‘ya göre bir sorundur. Güneş koruması yaklaşık olarak SPF 50’de maksimuma çıkabilir, fakat daha yüksek SPF sayılarına sahip ekstra maliyetli ürünler, istenen sonuçları gerçekten veremez. 50’den yüksek SPF’si olan tüm güneş koruma ürünleri şu anda Avrupa, Avustralya ve Japonya’da yasaklanmıştır.

Author

Write A Comment