Hamilelikte beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken birçok detay var. Herşeyden fazla fazla yemek değil, sağlıklı ve bebeğe faydalı olacak şekilde düzgün ve düzenli beslenme srecine geçmek önemlidir. Bebeğin sağlıklı gelişimi ve annenin sağlığı açısından her detay büyük önem taşır.

Yapılan araştırmalar hamilelik döneminde yüksek civa içeren balıkları sık sık tüketmenin, anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor. Özellikle somon, ton balığı, sardalya, beyaz etli balık, alabalık ve uskumru hamilelik döneminde tüketilebilecek balık türleridir. Civa miktarı açısından oldukça düşük olan bu balıklar hamilelik dönemi için idealdir. Hamilelikte balık seçimi yaparken civa içeren balıklar tercih edilmemelidir.

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir besin olan balığın hamilelik döneminde tüketilmesi, anne karnındaki bebeğin beyin ve sinirsel gelişimi için çok önemlidir. Aynı zamanda hayvansal protein kaynağı olan balık, diğer hayvansal proteinden farklıldır. Protein ve D vitamini açısından da zengin bir besin kaynağı olan balık, bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı açısından önemli derecede katkı sağlıyor. Ancak bazı balıklar içlerinde barındırdıkları yüksek düzeyde civa maddesi sebebiyle hamilelik döneminde anne adayları ve bebekleri için zararlı etkilere yol açabiliyor. Bu tür balıkların tüketimi bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu nedenle civa miktarı yüksek olan balıklardan uzak durulmalıdır.

Hamilelikte balık seçerken yüksek miktarda civa içeren balıklardan uzak durun!

Deniz ürünleri hamile kadınların beslenmesinde önemli bir yer tutmalıdır ancak dengeli olarak yer almalıdır. Deniz ürünleri yüksek kalitedeki protein ve diğer besin öğeleri bakımından sağlam bir kaynaktır. Ancak civa maddesi içeren bu tür balıklar tüketildiğinde, civa basit bir şekilde vücut tarafından emilirek, plasentaya geçer. Yapılan araştırmalar hamilelik döneminde yüksek miktarda civa içeren balıkları sık sık tüketmek, bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur.

Hamilelikte doğru balık seçmek önemlidir.

Hamilelikte balık seçimi önemlidir. Denizlerde yaşanan kirlenme ile denizlerin dibinde biriken ağır metaller balıklarda da kirlenmeye yol açmaktadır. Kirlenme ile oluşan toksik maddeler zehir demektir. Bu toksik maddelerin başında ise kurşun ve civa gelmektedir. Bu tip durumlarda bu balıkların tüketilmesi sonucunda zehirlenme başta olmak üzere, üreme bozuklukları, DNA ve kromozomlarda bozulma, öğrenme bozuklukları gibi ciddi gelecekte de etki edecek sonuçları olabiliyor. Bunun dışında ise zehirlenme ile ishal, bulantı, kusma, şiddetli baş ağrıları gibi etkilere de rastlanmaktadır. Bu nedenle hamile kadınlar ve çocuklar bu konuda aşırı dikkatli olmalılar.

Hamilelikte hangi balıklar tercih edilmeli?

Deniz ürünleri arasında en riskli olanlar kabuklu deniz ürünleridir. Bunların ağır metalleri tutma kapasitesi çok yüksektir. Riske girmemek adına bunlar hamilelikte tüketilmemelidir.

Mezgit, levrek, lüfer, barbunya, kefal ve kalkan gibi derin su balıklarının besleyici değerleri çok yüksektir. Temiz denizlerden avlanan bu balıklar hamilelikte tüketilebilir. Daha da rahat etmek için ise yüzey balıkları tercih edilmelidir. Hamsi, istavrit, palamut ve uskumru gibi balıklar yüzey balıklarıdır.

Uzun yaşayan, diğer küçük balıkları yiyerek beslenen büyük balıklarda, metil civa seviyesi en yüksek seviyeye çıkar ve bu balıkları çok tüketen kişiler risk altındadır. Balık seçiminize dikkat etmeniz sizi bu riskten korur.

Somon balığı, ton balığı, sardalya, beyaz balık, alabalık ve uskumru gebelik döneminde tüketilebilecek balıklardır ve besleyici özelliklerinin yanında folik asit yönünden de zengindir. Bunlar hem yüksek omega 3 yağ asitlerine sahiptir hem de civa oranları düşüktür. Balık tüketmeyen anne adayları ise, omega 3 içeren balık yağı desteklerinden alabilirler. Fakat bu tür vitamin ve mineral desteklerini mutlaka doktor tavsiyesiyle almaları gerekmektedir.

Hamilelikte Çiğ balık ve Konserve Besinlerden Uzak durulmalıdır.

Hamilelerin balık tüketmesi gerekir diyoruz ama dikkat etmeleri gerekenleri de sıralayınca hamileler de tabii korkuyor. Haftada ortalama 350 gram pişmiş balık yemek, hamileler için güvenli olacak bir miktardır. Bu kadarlık bir tüketim vücuda giren civa seviyesi açısından sorun yaratmaz ve hamilelik için de zararlı bir oran oluşturmaz.

Ancak hamilelik döneminde çiğ balık (sushi gibi) ve katkılı konservelerin tüketilmemesi gerekir. Çiğ balıklar zehirleme konusunda ilk sıradadır ve hamilelikte çiğ hiçbir besin önerilmediği gibi balık da önerilmez. Ciddi risk taşır. Konservelerdeki katkı maddeleri zaten sadece hamilelikte değil, normal zamanda da sağlık açısından uzak durulması gereken ürünlerdir.

Balık hazırlanırken de bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Balık yemekleri hazırlanırken  buğulama, ızgara, fırınlama gibi yöntemler tercih edilmelidir. Kızartmada balıklar tüm vitamini kaybeder ve ağır olabilir. Bu nedenle balıkları uzun sürede kızgın yağda pişirmemek önemlidir. Balık yerken yanında taze hazırlanmış bol salata yenmelidir. Yanında çorba veya tahıllı ekmekle çok sağlıklı ve çok besleyici bir öğün oluşturulabilir. Balıkla birlikte süt ve süt ürünleri tüketilmemesi önerilir.

Hamilelikte balık tüketimi neden çok önemlidir?

 

– Balık, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir besindir.

 

– Hamilelik döneminde balık tüketilmesi, anne karnındaki bebeğin beyin ve göz gelişimi ile sinir sistemi için oldukça önemlidir.

 

– Balık; protein ve D vitamini açısından da zengin bir besin kaynağıdır ve bu yönü ile bebeğin gelişimine önemli  derecede katkı sağlar.

Write A Comment