Vücudunuzun kayıp sıvıları yenilemesinde yardımcı olan enerji verici, tatlı ve berrak bir izotonik içecektir ve çok yönlülüğü ve sayısız besinsel faydaları ile bilinir.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyu Kullanmak Güvenli midir?

Evet, güvenlidir, ancak doğal vitaminler ve mineraller içerdiği için ılımlı bir şekilde kullanılmalıdır. İlk trimesterde (üç aylık dönemde) Hindistan cevizi suyu içmek, sabah bulantılarına bağlı olarak ortaya çıkan dehidrasyonu engellemeye yardımcı olur. Ayrıca, mide ekşimesi ve kabızlık için yararlıdır. Herhangi bir zamanda Hindistan cevizi suyunu içebilirsiniz, ama en iyi zaman sabahın erken saatleridir. Mide boşken elektrolitler ve besinler kolayca emilebileceğinden daha sağlıklıdır. Bir fincan Hindistan cevizi suyunda bulunan besin içerikleri şunlardır:

 • Kalori: 46
 • Sodyum: 252mg
 • Potasyum: 600 mg
 • Karbonhidrat: 8.9 gram
 • Diyet lifi: 2.6 gram
 • Şeker:6.26 gram
 • Kalsiyum: Günlük ihtiyacın % 6’sı

Hamilelikte Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları Nelerdir?

Avantajlarından yararlanmak için, açık bırakıldığında ve havaya maruz kaldığında mayalanmaya başladığından, taze taze içmelisiniz.

Doğal Diüretiktir

Hamilelik sırasında vücut sisteminizde ürik asit seviyeleri normal olmalıdır. Hindistan cevizi suyu diüretiktir ve potasyum, magnezyum ve mineral varlığı nedeniyle idrar yapma isteğini artırır. Toksinleri ve idrar yolunu temizlemeye yardımcı olur. Bu nedenle böbrek fonksiyonlarını iyileştirir ve böbrek taşları ve enfeksiyonları önler. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını önler, bu nedenle erken doğum şansını azaltır.

Temel Elektrolitler İçerir

Elektrolit ihtiyacı, hamilelik sırasında artar, çünkü sabah bulantısı, mide bulantısı ve diyare gibi durumlar vücudu dehidre eder. Hindistan cevizi suyu, vücudu yumuşatıp enerji sağlayan mineral, sodyum, kalsiyum, potasyum ve fosfor gibi beş temel elektrolitin tamamını sağlar. Bu elektrolitler vücudunuzdaki elektrik yüklerini iletir ve kasların çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun pH seviyelerini korumaya ve kan basıncı seviyelerini kontrol etmeye de yardımcı olurlar. Ateş ve kusma gibi durumları ortadan kaldıran soğutma özelliğine sahip olduğu bilinmektedir.

Mide Yanması ve Kabızlığı Hafifletir

Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler, mide ekşimesi, kabızlık ve hazımsızlık gibi çeşitli sorunlara yol açar. Hindistan cevizi suyundaki zengin diyet lifi içeriği sindirim sistemini güçlendirir, sindirimi artırır, pH seviyelerini düzenler ve kabızlığı önler. Ayurvedik tıp, Hindistan cevizi suyunu mükemmel bir müshil olarak kabul eder. Metabolizmayı artırır ve vücudunuzu detoksifiye eder. Ayrıca doğal bir asit nötrleştiricidir ve bu nedenle mide ekşimesini önler.

Enfeksiyonları Tedavi Eder

Hindistan cevizi suyunda, bağışıklık seviyenizi artıran ve enfeksiyonlara karşı direnç kazandıran zengin vitaminler, esansiyel mineraller ve antioksidanlar vardır. Güçlü bir antivirüs monolaurinin üretiminden sorumlu orta zincirli bir yağ asidi olan laurik asit içerir. Laurik asit, zararlı bakterileri ve grip, HIV gibi enfeksiyonları öldüren ve iyi bakterileri koruyan, hastalıklarla mücadele eden bir asittir.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Düşük elektrolit seviyesi, kan basıncını artırır. Hindistan cevizi suyu içilmesi, kan basıncını düzenlemede yardımcı olan potasyum, magnezyum ve laurik asit seviyelerini geliştirir. İyi kolesterolü geliştirir ve kötü kolesterol ile savaşır. Hindistan cevizi suyundaki vitaminler, esansiyel proteinler ve elektrolitler, şeker seviyelerini, kan basıncını ve dolaşımını kontrol eder. Her gün bir bardak Hindistan cevizi suyu içmek, tansiyonunuzu artırabilecek son trimesterde (üç aylık dönemde) özellikle yararlıdır.

Sağlıklı Bir Kiloda Kalmanıza Yardım Eder

Hindistan cevizi suyu yağsız ve düşük kaloridir. Hamilelik vücudunuza ekstra ağırlık eklediğinden, Hindistan cevizi suyu kötü kolesterolü ortadan kaldırarak yağ birikimini önler. Şekerli içecekler için mükemmel bir alternatiftir ve hem anne hem de büyüyen fetüsün sağlıklı ve formda olmasına yardımcı olur.

Doğal Bir İçecektir

Hindistan cevizi suyu lezzetli bir doğal içecektir. Yapay tatlandırıcılara veya zararlı bileşenlere sahip değildir. Bileşenlerin hiçbiri sağlığınızı etkilemediği için siz ve büyüyen fetüsünüz için güvenlidir.

Egzersizden Sonra Enerji Verir

Hindistan cevizi suyu, dehidrasyon, yorgunluk ve bitkinlikten muzdarip olduğunuzda enerji kazanmanıza yardımcı olan doğal bir izotonik içecektir. Bu harika bir canlandırıcıdır. Kendinizi sağlıklı tutmak ve pelvik kaslarınızı güçlendirmek için düzenli egzersiz yapıyorsanız, bir içecek olarak Hindistan cevizi suyunu tercih edebilirsiniz. Hidrasyon ayrıca cildin elastikiyetini de artırır, bu nedenle hamilelik sırasında oluşan çatlakları azaltır.

Düşük Şeker İçerir

Aşırı şeker alımı genel kan şekeri seviyelerinde artışa neden olabilir. Hindistan cevizi suyunun diğer enerji ve spor içeceklerinden daha az şekeri vardır. Herhangi bir hamilelik kilosu olarak vücudunuza eklenmez ve basit şekerler bakımından düşük olduğundan, gestasyonel diyabet alma riskini azaltacaktır.

Fetüs Büyümesini Hızlandırır

Hindistan cevizi suyu, sağlığını korumak ve geliştirmek için gerekli olan tüm besin maddelerini anneye sunmaktadır. Bu nedenle, doğmamış bebeğin sağlığını, büyümesini ve düzgün beslenmesini artırır.

Amniyotik Sıvı Miktarını Artırır

Hindistan cevizi suyu içmek, büyüyen fetüsün sağlığını ve genel ortamını iyileştirir. Özellikle üçüncü üç aylık dönemde alınan Hindistan cevizi suyu amniyotik sıvı seviyelerini artırır ve kan hacmini ve dolaşımını artırır.

Hindistan Cevizi Suyunun Gebelikte Yan Etkileri Var Mıdır?

Hindistan cevizi suyunun hamilelik üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren bir kanıt yoktur. Diğer herhangi bir meyve veya sebze suyu gibi, aynı şekilde güvenilir görünüyor. Ama aklınızda tutabileceğiniz iki şey var:

 • Hindistan cevizi sütü, preeklampsi hastası olan hamile kadınlar için doğru seçim olmayabilir, sodyum içerir.
 • Olgun Hindistan cevizi suyu kabızlığa neden olabilir.

Ne Kadar Hindistan Cevizi Suyu Tüketebilirsiniz?

Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda ılımlılık her zaman önemlidir. Günde bir bardak Hindistan cevizi suyu içebilirsiniz. Açıldıktan hemen sonra tüketin, tazesi zengin besinler içerecektir. Temiz bir pipet kullanın veya bir bardağa dökün ve için. Konserve veya şişelenmiş olanlardansa doğal Hindistan cevizi suyunu tercih etmek her zaman iyidir. Tepki verirseniz veya tadından hoşlanmazsanız tüketmeyin.

Doğru Hindistan Cevizi Nasıl Seçilir?

Hindistan cevizi suyunun çeşitli faydalarından yararlanmak için bunları doğru şekilde seçmeniz gerekir. Bu ipuçları taze ve lezzetli Hindistan cevizi satın almanıza yardımcı olabilir:

 • Taze bir Hindistan cevizi, hafif ve tatlı; Hindistan cevizi eti, beyaz ve etli maddesi yumuşak olmayacaktır.
 • Büyük miktarlarda su içerdiğinden orta boy, temiz ve yeşil renkli cevizler alın. Sert kabuklu Hindistan cevizi seçilmemelidir.
 • Suyu olup olmadığını kontrol etmek için Hindistan cevizini kulağınıza tutarak, kuvvetlice sallayın. İyi çalkalanma sesi gelenleri seçin. Taze bir Hindistan cevizi neredeyse bir bardak su içerecektir.
 • Hindistan cevizini evde saklamak istiyorsanız, serin bir alanda saklayın.

Author

Write A Comment