İdrar yolu enfeksiyonları maalesef kadınların en sık rastladığı enfeksiyon tipleri arasında bulunuyor ve her kadının hayatında en az bir defa idrar yolu enfeksiyonu ile karşılaştığı tahmin ediliyor. Genellikle sadece idrar yolu ile sınırlı kalsa da, geç müdahale ve rahatsızlığın kontrol edilmemesi sebebiyle idrar torbasına ve böbreklere kadar ilerleyebilen idrar yolu enfeksiyonu, gebelik döneminde daha fazla sağlık riskinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor çünkü bebek de bu enfeksiyondan etkilenebilir bir durumda.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelik döneminde kadın bedeninde hem fiziksel hem de hormonal pek çok değişiklik meydana gelir. Bu değişiklikler genel anlamda idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırır ve bu nedenle kadınların dikkatli olmaları gerekir. Hamilelik başlangıcında artan progesteron hormonu ve ilerleyen aylarda ortaya çıkan idrar yolları üzerindeki fiziksel baskı, idrar torbasının boşaltılmasında da sorunlara sebep olur ve bu bölgede bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşur.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle ciddi belirtiler verirler ancak bu belirtiler bilhassa acıya duyarlılığı düşük olan kişilerde ileri safhalara kadar hissedilmeyebilir. Bunun yanında klozete oturarak idrar yapıldığında idrar görülmediği için idrardaki kan gibi yapılar da tespit edilemeyebilirler. Dolayısıyla dikkatli olmak gerek. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında en temel belirtiler aşağıdaki şekilde sıralanıyorlar:

 • Geçmeyen idrar hissi
 • Bulantılar
 • İdrarda koku olması
 • İdrar torbasındaki ağrılar
 • Göğüste ağrılar
 • Ateşlenme
 • İdrarda kan bulunması
 • İdrar yaparken sızı, ağrı ve yanmalar
 • Çok sık idrara gitme

Lakin bazı idrar yolu enfeksiyonlarında hiç bir belirti olmaması mümkün ve bu nedenle dikkatli olmak gerekli.

hamilelik

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Bebek Üzerindeki Etkileri

İdrar yolu enfeksiyonlarında annenin bedeninden uzaklaştırılması gereken atıklar tam verimle uzaklaştırılamadıkları ve bazen böbrekler üzerinde de etkilerin ortaya çıkmasından dolayı bebeğin kan dolaşımında da sıkıntılar ortaya çıkabilir. Zira bebekler doğum zamanına kadar annelerinin dolaşım sistemiyle birlikte çalışan bir sisteme sahiptirler ve annede yaşanan problemler bebeği doğrudan etkilerler.

Yapılan araştırmalar idrar yolu enfeksiyonu ve ona bağlı rahatsızlıkların erken doğum, doğumda düşük ağırlık gibi problemlere sebep olabildiğini, bunun yanında bebeğin motor ve zihinsel gelişimi üzerinde de etkili olabildiğini gösteriyor. Her idrar yolu rahatsızlığına sahip olan anne adayının bebeğinde bu sorunların ortaya çıkacağı söylenemez ancak artan riskler zaten bu yönde bir eğilim varsa durumu daha da riskli bir hale getirebilirler.

İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunma Yolları

İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak aslında çok zor değil çünkü mesaneden idrar çıkışına kadar varolan mekanizma, bakterilerin geriye doğru hareket etmelerini büyük oranda engelliyor. Lakin yine de bir kaç noktaya dikkat ederek rahatsızlığın herhangi bir sebepten ortaya çıkma ihtimalini düşürmek de mümkün.

 • Tuvaletten sonra temizliğe dikkat edilmeli ve yıkama işi önden arkaya yapılmalı
 • Cinsel ilişkiden önce ve sonra tuvalete gidilmeli
 • İdrarı tutmaktan kaçınmalı ve her seferinde bütün idrar çıkarılmalı
 • Bağışıklık sistemini destekleyici bir beslenme düzeni takip edilmeli, gerekirse doktor onaylı destekleyici ürünler kullanılmalı
 • Şekerli sıvıların tüketimine bir son verilmeli
 • Her gün en az 5 ila 10 bardak arasında su tüketilmeli, ancak aşırı tüketimden de kaçınılmalı

Hamilelik döneminde rahmin idrar yolu ve mesane üzerinde gerçekleştirdiği fiziksel baskı ve ittirmeden dolayı bu dönemde kadınların ondan korunmak için daha fazla çaba göstermeleri gerektiği bir gerçek. Zira çok ilerlemiş bir idrar yolu enfeksiyonu ve onun başka organlara sıçraması, maalesef hamilelik döneminde pek çok ilacın kullanılmasını mümkünatsız kılıyor ve dolayısıyla tedavide de problemler ortaya çıkabiliyor.

Write A Comment