Hamilelik döneminde anne adaylarının beslenmelerine normalde olduğundan daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor çünkü artık sadece kendi sağlıkları değil, karınlarındaki bebeğin sağlığı da ön plana gelmeye başlıyor. Bu süreçte oldukça geniş bir beslenme düzeninin takip edilmesinin gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor ve anne ile bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besin değerleri, bu geniş beslenme alışkanlığı sayesinde ancak karşılanabiliyor. Lakin hamilelik döneminde hiç bir şeyi aşırı tüketmemek gerekirken, bazı şeylerden uzak durmak veya tüketimini sınırlandırmak da gerekebiliyor.
Ihlamur ise ülkemizde çok sevilen bitkilerden birisi ve çayı yapılarak sıklıkla tüketiliyor. Bu nedenle hamilelikte ıhlamur konusuna biraz değinmek ve ıhlamurun faydaları, zararları hakkında gerekli bilgileri aktarmak gerekiyor.

Ihlamur Bitkisi Nedir?

Ihlamur ılıman iklimlerde yetişen ıhlamur ağacının yaprak ve çiçeklerinden elde edilmektedir ve uzun yıllardır başta soğuk algınlıkları olmak üzere rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sahip olduğu ateş düşürücü, öksürük kesici özellikleri sayesinde grip ve soğuk algınlığında ciddi bir ilerleme sağlayabilen ıhlamur, aynı zamanda tansiyonu düşürür, stresi azaltır ve bireylerin uykuya geçişini daha kolay hale getirir.
Aynı zamanda bir idrar söktürücü olan ıhlamur, safra kesesi ve karaciğer rahatsızlıklarında da olumlu yönde etkilerde bulunarak rahatsızlıkların belirtilerinin dindirilmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Herhangi bir yan etkisi olmayan ıhlamurun aşırı tüketim halinde çeşitli kalp sorunlarına sebep olabileceği uzmanlar tarafından belirtiliyor ancak bu konuda yapılmış herhangi bir ciddi araştırma sonucu da mevcut değil.

Hamilelikte Ihlamur

Hamilelik döneminde ıhlamur içmek, bilhassa sindirim sistemlerinde sorunlar yaşayan anne adaylarının rahatlamasına yardımcı olacaktır ve mide sorunlarının da üstesinden gelinmesini sağlayacaktır. Böylelikle kabızlık, mide ekşimesi gibi gebelikte büyük bir dert haline gelebilen rahatsızlıklara karşı engelleyici olarak kullanılabilmektedir.
Ihlamurun kas gevşetici bir etkisinin bulunması, gebelik süresince bir rahatlama sağlayabilmektedir ancak doğum zamanı yaklaşan anne adaylarının ıhlamurdan biraz uzak durmaları gerekebilir. Çünkü kas gevşetici etkisi nedeniyle doğum kasılmaları etkilenebilirler ve kasılmalarda gecikme, hafifleme gibi istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Bu yüzden son iki ay boyunca ıhlamurdan uzak durmak, bebeğin doğumu konusunda sorunlar yaşanmasına engel olacaktır.
Ihlamur aynı zamanda vücut sıcaklığını hafifçe arttıran ve terlemeyi arttıran bir yapıya da sahip. Bu durum her ne kadar belli bir rahatlamaya sebep olabilse de, terleme ile kaybedilen suyun geri alınması gerektiği kesinlikle unutulmamalı. Bu yüzden ıhlamur tüketen anne adayları, üstüne bir bardak su içerek ıhlamurun kaybettirdiği suyu geri almayı unutmamalılar.
Kanı incelten bir yapıya sahip olan ıhlamur, bu bakımdan kalp ve damar hastalıkları hususunda ciddi bir fayda sağlayabiliyor ancak bilhassa hamileliğin son dönemlerinde kan incelmesi çok fazla istenmemektedir. Zira doğum sırasında kontrolsüzce gelişebilecek olan kanamaların doğumu daha riskli hale getirmesi mümkün. Bu nedenle doğum zamanına yakınlaştığınızda ıhlamur tüketimine bir son vermeyi unutmamalısınız.

Gebelikte Ihlamurun Zararları

Ihlamurun genel faydaları onu gebelikte de yararlanılabilecek bir bitki haline getiriyor ancak kanı çok ince olanlar, doğum vakti yaklaşmış olanlar ve bunun yanında kalp sorunları olanlar ondan biraz uzak durmalılar. Uzun vadede ve fazla tüketimde gebelikte hangi sorunların ortaya çıkabileceğine dair bir araştırmanın bulunmaması nedeniyle doktorunuza danışmadan ıhlamur tüketmemeye de dikkat etmelisiniz. Hamilelik döneminde aşırı tüketilen en faydalı besinlerin bile zararlarının dokunabilmesi nedeniyle ıhlamur gibi potansiyel zararları olabilecek bitkilerin tüketiminde de kesinlikle dikkatli olunmalı.
Çoklu gebelikler, erken doğum riski olanlar ve tüp bebek ile gebe kalanlar ise bu hususta daha dikkatli olmalılar.

Write A Comment