Hamileliğin her sürecinde çeşitli sebeplerle karın ve kasık ağrıları meydana gelen karın ve kasık ağrıları çeşitli durumlarda tedavi gerektirmeyen basit nedenlerden kaynaklanırken, çeşitli durumlarda ise ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple de kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Hamilelikte ağrılara dikkat!

Hamilelik döneminde anne ve bebek beraber değerlendirilmektedir. Bu sebeple de meydana gelen ağrılar, anne ve bebeği de kötü etkileyebilmektedir. Bu konudaki öneri ise normal dışı bir ağrı söz konusu olduğunda mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Özellikle de kusma, bulantı, baş ağrısı ya da idrar yaparken yanma söz konusu ise mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Hamilelik dönemi ile ilgili olan kasık ve karın ağrıları hamileliğin çeşitli dönemlerinde ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Hamileliğin 1. Evresindeki ağrılar fizyolojik ağrılar olarak tanımlanır. Rahmin büyümesiyle beraber başlamaktadır. Bu sebeple de rahim büyümeye başlar. Ardından da asılı tutan bağlarda gerilme meydana gelir. Bu sebeple de anne adayı hafif kasık ve bel ağrıları hisseder. Bu ağrılar tedavi gerektirmeyen ağrılar kapsamındadır ve dinlenme ile geçer.

Hamilelikte kasılmalar ne zaman ortaya çıkar?

Düşük belirtisi olan ağrılar

Düşükler yaygın olarak hamileliğin 3. Ayında meydana gelir. Düşük ağrısı çoğunlukla vajinal kanama ile beraber meydana gelir. Ancak nadir olarak kanama olmadan da meydana gelebilir. Bu ağrıların mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Dış gebelik ağrıları

Dış gebelik ağrıları; hamileliğin rahim dışında bir yere yerleşmesi sonucu meydana gelmektedir. Dış gebelik sebebiyle meydana gelen ağrılar oldukça şiddetlidir. Çeşitli durumlarda kanama ile meydana gelmektedir. Son derece ciddi ve tedavi gerektiren ağrılardır.

Fizyolojik ağrılar

Hamileliğin ilerlemesi ile beraber meydana gelen, karın iç organlarının yer değiştirmesi kaynaklı olarak yaşanan karın zarı irritasyonu sebepli yaşanmaktadır. Hafif ağrılardır ve tedavi gerektirmemektedir.

İskelet sisteminin değişimine bağlı ağrılar

Hamilelik döneminde rahmin büyümesi, vücut ağırlık merkezinin değişmesi ve omurganın fizyolojik olarak bozulmasına yol açabilir. Bunun dışında kalça eklemlerinin gevşemesine, bel, boyun ve kasıklarda ağrılara sebep olabilmektedir. Bu ağrılar için mutlaka kalsiyum ve magnezyum takviyesi gerekmektedir. Sert yataklar, ağrıların hafiflemesini sağlayabilir.

Yalancı doğum ağrıları (Braxton Hicks)

Yalancı doğum ağrıları, 5-6 saatte bir meydana gelmektedir. Yaklaşık olarak 10 saniye sürmektedir. Rahmin doğuma hazırlanması için önemli ağrılardır. Herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz.

Erken doğum ağrıları

Rahimdeki kasılmaların sıklaşması ve uzun sürmesi ile kendini belli eden erken doğum ağrıları, NST adı verilen bir testle ağrıların şiddetinin ve sıklığının tespit edilmesini gerektirir. Patolojik ağrılar kapsamında incelenmektedir.

Plesentanın erken ayrılması (Dekolman Plesenta)

Hamileliklerde görülen en tehlikeli ağrılardadır. Oldukça şiddetli olan bu ağrılar, karnın tahta gibi sert olmasına yol açar. Ağrı kesicilere ya da dinlenme tedavisine yanıt vermez. Hastanın tansiyonu düşmüştür ve genellikle şok eğilimindedir. Çeşitli durumlarda vajinal kanama meydana gelebilir. Genellikle hamilelik sonlandırılır. Anne adayının hayati tehlikesi olması sebebiyle risk söz konusudur.

Pre-Eklampsi ve eklampsi ağrıları

Hamilelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi, hamile olan anne adayının tansiyonun yükselmesi ile; el ve ayaklarındaki ödemlerle kendini belli eder. Baş ağrısına, bulanık görmeye yol açar. Karın içerisinde karaciğer bölgesinde ve bel tarafından şiddetli ağrılar hissedilmektedir. Oldukça ciddi ve tedavi gerektiren bir durumdur.

Doğum ağrıları

Doğum ağrıları gebeliğin 38. Haftasından itibaren başlayabilir. Doğum gerçekleşene kadar devam eden bu ağrılar, doğumun gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Write A Comment