1 ) Karın ve kasık ağrısı neden olur?

Hamilelik döneminde hissedilen karın ve kasık ağrıları, daha çok rahmin büyümesinden dolayı görülür. Rahimi tutan ve çevreleyen zarlarda oluşan gerilme, rahim büyümeye devam ettikçe artar ve ağrı oranı da artar. Bu gerilme, bütün anne adaylarında aynı şekilde ağrıya sebep olmaz. Kimisi hafif ağrı hissetse de, kimisi için bıçak saplamasına benzeyen bir ağrı hissedilmektedir. Bu ağrılar tek taraflı hissedilebilirken, her iki tarafta hissedilebilmektedir.

2 ) Bu tür ağrılar ne zaman görülür?

Hamileliğin ilk günlerinde, adet gecikmesi ile beraber başlayan karın ve kasık ağrıları, adet öncesi ağrılara benzer. İlk haftalarda hissedilen hafif ağrılar, daha sonra çoğalmaya başlayabilir. Hareket sırasında, aniden ayağa kalkarken veya çok ayakta kalındığı zamanda bu ağrılar birden kendini göstererek, şiddetlenebilir.

3 ) Hamilelik döneminde akut ağrı:

Hamilelik dönemi karın ağrılarının nispeten fazla görüldüğü bir dönemdir. Koşul olarak hamilelik döneminde ağrı en kısa zamanda doktor tarafından değerlendirilmesi gereken ciddi bir belirtidir. Erken hamilelik döneminde ani bir şekilde ağrı yaratabilen hamileliğin kendisinden kaynaklanan olası sebepler, düşük tehdidi ve düşük, dış gebelik veya yeni uygulanmış kürtaj gibi bir durum olması halinde, rahim içinde “parça kalması” gibi problemlerdir. Bu durumların büyük bir çoğunluğu az veya çok kanama ile beraber görülür. Hamileliğin ilk zamanlarında, yine daha çok kanama ile beraber meydana gelen karın ağrısının olası sebebi, plasentanın bebekten erken ayrılmasıdır.

4 ) Miyom dejenerasyonuna bağlı akut ağrı

Miyomlar, rahim kasının sebep olduğu iyi huylu kitlelerdir. Daha çok yaşı büyük olan kadınlarda çok fazla karşılaşılan miyomlar, genellikle büyük boyutlara geldikleri zaman, kan dolaşımlarının bozulması ile alakalı olarak şiddetli bir ağrı sebebi olabilirler. Bu duruma miyom dejenerasyonu (“bozulması”) ismi verilir.

5 ) Genital enfeksiyonlara bağlı akut ağrı

Genital sistemin daha çok üst bölgesinde bulunan organların ve özellikle de Fallop tüplerinin ve yumurtalıkların enfeksiyonları (PID) şiddetli ağrılara sebep olabilmektedirler.

6 ) Yumurtalık kistlerine bağlı akut ağrı

Yumurtalık kistleri üreme döneminde daha çok görülürler. Büyük bir kısmı iyi huylu olan bu kistler, büyük boyutlara geldikleri zaman kendi çevrelerinde dönerek, kendi kan dolaşımlarını bozdukları zaman (kistin “boğulması” – torsiyon) şiddetli ağrı duyulmasına sebep olabilirler. Aynı şekilde bu kistler yırtıldıkları zaman, içlerinden karın içine yayılan sıvı veya kan, karında yer alan iç zarının tahrişi sebebinden dolayı, karın ağrısı duyulmasına sebep olabilir.

7 ) Sindirim sistemi kaynaklı akut ağrılar:

Bu tür ağrılar içerisinde hayati risk taşıyan en önemli ağrı sebebi, apandisittir. Bunun haricinde gıda zehirlenmesi veya bağırsak iltihabı gibi sebepler birçok durumda ishal ile beraber kramp şeklinde bir ağrıya sebep olabilirler.

İshal, uzun süren kabızlık, bulantı, kusma, kanlı dışkılama, kramp tarzı karın ağrısı gibi durumlarda ilk olarak bir İç Hastalıkları Uzmanı muayenesinden geçilmesi ve ihtiyaç duyulan durumlarda Genel Cerrahi veya Jinekoloji gibi branşların yapacağı muayene fazlası ile önemlidir.

8 ) Böbrek ve idrar yolu kaynaklı akut ağrılar:

İdrar yapma esnasında yanma, çok fazla idrara çıkma gereksinimi, idrar renginin koyulaşması, idrarla kan gelmesi, böbrek bölgesinde ağrı gibi belirtiler daha çok bu sistem ile alakalı bir problemin varlığını düşündürür.

Bu sistem ile alakalı olarak kadında en çok karşılaşılan problemler, idrar torbası iltihabıdır (sistit). Bunun yanı sıra, böbrek enfeksiyonları veya böbrek idrar yolu taşları da söz konusu olabilir.

9 ) Diğer ağrı kaynakları:

Yukarıda sayılan sebeplerin haricinde, karın duvarı fıtıkları, pelvis bölgesinde yer alan küçük damarların enfeksiyona bağlı veya büyük operasyon sonrası meydana gelen tıkanıklıkları, büyük atardamarların damar sertliği ile alakalı olan tıkanmalar gibi çok fazla karşılaşılmayan problemlerde ani başlangıçlı ağrı sebebi olabilirler.

Karın bölgesine uygulanan operasyonların ardından belli bir müddet içerisinde ağrı kesiciler ile hafifletilebilen ağrılar görülmesi, tamamıyla normal olması ile beraber, şiddeti giderek artan ve diğer çeşitli belirtiler ile beraber olan ağrılarda, yapılan operasyonun kendisinden kaynaklanan çeşitli problemler söz konusu olabilir.

10 ) Ne zaman doktora gitmek gerekir?

Hamilelik dönemi içerisinde yaşanan, her çeşit karın ve kasık bölgesinde hissedilen ağrı, muhakkak doktora söylenmeli ve takibe alınmalıdır. Bu tip ağrılar karşısında, doktorun tavsiye ettiği ağrı kesiciler ve yine doktorun tavsiye ettiği dozlarda kullanılmalıdır. Genellikle ağrıların yanında; terleme, bulanık görme, kanama, baş dönmesi, nefes alamama, halsizlik, kusma yaşanıyorsa, daha fazla beklemeden bir sağlık merkezine gidilmelidir.

6 Comments

 1. Bsy sorabilirmiyim

  Hamilelikte kalca kemiginin agrisnn sebebi ne nsl gcrr

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Kalça kemiğinde ağrı şikayeti hamilelikte sık görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle gebeliğin son dört ayında bu ağrılarda artış olmaktadır zira vücut kendisini doğuma hazırlamaktadır. Salgılanan bazı hormonlara bağlı olarak bebeğin doğumuna yardımcı olmak amacıyla pelvik kemikler ile eklemler arasında bulunan bağlar esnemeye başlar. İşte bu nedenle de anne adayının yatış ve oturuş pozisyonuna bağlı olarak bel ve kalça ağrıları olmaya başlar. Ayrıca gebelikte rahmin bebekle birlikte büyümesine ve postür değişimlerine bağlı olarak siyatik sinir ve omurgadan çıkan sinir köklerinde bası oluşur. Buna bağlı olarak da bel kısmından ayaklara doğru uzanan ağrı ve uyuşma hissedilir. Ayrıca bebeğin rahimde yaptığı pozisyon değişimleri de anne tarafından kalça ağrılarında artış olarak hissedilmektedir. Ayrıca kemik erimesine bağlı olarak da bu tip ağrılarda artış olabilmektedir. Bu süreçte ağır kaldırmaktan ve hızlı hareketlerden kaçınılmalıdır. Duruş bozuklukları düzeltilmeli ve bazı egzersizler yapılmalıdır. Genellikle doğumdan sonra bu ağrılar kendiliğinden geçmektedir. Size önerim bir ortopedi uzmanından danışmanlık almanız ve gebeliğe bağlı ağrılar dışında kalça kemiğinde ağrı yapabilecek nedenlerin araştırılmasıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Merhaba
   Sağ kasıklarımda ara ara ağrılar oluyor bazen uzun sürüyor bazen çabuk geçiyor geceleri üstüne yattımda ara ara uykudan uyanıyorum 5 gün adet geçikmem oldu daha önce hiç günü şansmazdı aynı gün olurdu adetim 5 gün sürerdi kasık ağrım oluyor 4 nisanda kramp gibi Ağrı girdi adım atamicak kadar şiddetli olmuştu ama daha lekelenmede yaşamadım veya ben fark etmedim kasık ağrımın sebebi nedir yardımcı olurmusunuz

 2. Mrb ben 10 haftalik hamileyim hamileligimin baslarindan beri kasik agrilarim oluyordu arada sanci gibi gelil gidiyordu uzun süre olmadi simdi 10. haftadayim iki gündür asiri halsizligim sanci gibi ara ara kasik agrim oluyor normalmi bu?

 3. Merhaba
  Çok fazla kasık ağrım var sağ kasıtta üzerine yattığımda da gece uykudan uyandırcak kadar ara ara Ağrılar kramplar oluyor bazen birşey yokken birden bireh ağrımaya başlıyor adetim 5 gün geçikti daha önceleri hep sabitti gününden gününe olur tam 5 gün sürerdi şimdi adetim geçikti kasık ağrım çok oluyor ama lekelenmeyi görmedim daha başka bir sebeptenmi acaba sebebi nedir

 4. Yasm.bal. Reply

  1 temmuzda düsük yaptim.ve sun 5.3. Haftalik hamileyim. 4 haftalikken dokzora gittim keseyi göremedigi icin birsey diyemem dedi. Ilaclar verdi fakat bel agrim cogaldi adet olcakmisim gibi agrim var.kasik agrim zaten en basindan beri var. Acaba gene düsük tehlikem varmiki

Write A Comment