Hamilelikte kuduz aşısı, hamilelikte gerektiği takdirde yapılması gereken, anne ya da bebeğe zarar vermeyen aşılar listesine dahil bir aşı türüdür. Kuduz enfeksiyonu, hastalığı taşıyan bir hayvanın ısırması ya da tırmalaması ile kana bulaşan salya sıvısından gelen bir hastalıktır. Vücuda girdiği anda kan ile taşınmasından önce sinir sistemi yoluyla vücutta hızla ilerleyen ve merkezi sinir sistemini etkileyerek hatta paralize ederek, ölüme kadar götüren tehlikeli bir hastalıktır. Kuduz hastalığında kuluçka döneminin süresi hasta olan hayvanın ısırdığı bölgeye göre değişiklik gösterir. Eğer hayvanın ısırığı baş ve boyun bölgesine yakın olursa, hastalık belirtileri çok daha kısa sürede kendini gösterecektir. Çünkü kafa bölgesine yakın olan ısırıklarda hastalığın beyin sıvısına geçişi çok daha yakın bölgede olmasından dolayı, etkilenme çok daha hızı olur. Isırık ayak ya da bacak bölgesinden olmuş ise daha uzun sürede kuduz hastalığının belirtileri ortaya çıkacaktır. Çok çabuk harekete geçilmesi gereken bu hastalıkta aşı kesinlikle yapılmalıdır. Ancak öncelikle kendi doktorunuzla hemen iletişim kurarak haberdar etmelisiniz. Sizinle ilgili en doğru kararı vermekte doktorunuzun bilgisi önemlidir.

Hamilelikte kuduz aşısı yapılır mı?

Normal insanlarda olduğu gibi hamilelerin de herhangi bir kuduz tehlikesi taşıyan bir hayvanla temas halinde olması, hatta ısırılması durumunda hemen bir sağlık kuruluşuna giderek, bu durumu uzman doktora belirtmek sureti ile tedavi için gerekli işlemlere hemen başlanmalıdır. Bu arada mutlaka kendi doktorları ile de iletişim kurmalıdırlar. Hamilelerde canlı bakteriler içeren aşılar yerine, cansız bakterilerden oluşan aşılar tercih edilir. Hamilelik sırasında anne adayına da yapılan kuduz aşısı canlı bir aşı olmadığı için yapılmasında hem anne adayı, hem de bebek açısından hiç bir mahsur yoktur. Aksine annenin de bebeğin de hayatı söz konusudur. Kuduz aşısı mutlaka yapılmalıdır. Zaman kaybetmeden harekete geçilmelidir.

Bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar hamilelik sırasında anneye yapılan kuduz aşısının anne adayı ve bebek üzerinde hiç bir olumsuz yönünün olmadığını göstermiştir. Anne adaylarının bir kısmı diğer anne adaylarına nazaran gerek işleri, gerek beslediği hayvanlar yönünden gerekse yaşadıkları bölgeler ile ilgili olarak kuduza yakalanma riskini daha fazla taşırlar. Bu durumdaki hamilelere tıbbi açıdan risk grubu gözüyle bakılır ve herhangi bir ısırma ya da temas olmadan da proflaktik olarak aşı uygulaması yapılır. Bu bir ön yatırım olarak düşünülmelidir. Hamilelerin, çocukların ve erişkinlerin kuduz aşısıyla bağışıklık kazanmaları aynı şemayla ve aynı dozlarla tıbbi olarak düzenlenmiştir.

Hamilelikte kuduz bulaşıcı mıdır?

Bugüne kadar kayıtlara geçmiş 15 adet insandan insana kuduz bulaşma vakası bulunmaktadır. Bunların 8’inde kornea transplantasyonu, 7’sinde solid organ transplantasyonu ile bulaşma meydana gelmiştir. Kornea ve organ transplantasyonu ile bulaşma yanında ısırma yoluyla da insandan insana bulaşmanın gerçekleşmesi “teorik olarak” mümkün olsa da, şimdiye kadar böyle bir vaka bildirilmemiştir.

Kuduz enfeksiyonu olan bir kişiye dokunmak, bu kişinin idrarı, kanı ve dışkısı gibi enfektif olmayan sıvıları ile temas etmek, kuduz virüsü ile karşılaşma olarak kabul edilmez ve kuduza karşı profilaktik tedavi gerektirmez. Ek olarak, kuduz aşısı uygulanan bir kişi ile temas etmek kuduz virüsü ile karşılaşma olarak kabul edilmez ve karşılaşma sonrası profilaksi gerektirmez. Yani kısaca sadece hasta olan hayvanın ısırması ile bulaşır ve aşı olmayı gerektirir. Hamilelerin buna dikkat etmesi yeterlidir.

Hamilelikte Kuduz hastalığı hangi hayvanlardan bulaşabilir?

Hamilelikte kuduz enfeksiyonu bulaşması, normal zamanda kişilere bulaşmasından farklı bir durum içermez. Çakal, kurt, tilki, kokarca, sırtlan, ayı, yarasa gibi doğadaki tüm vahşi memeli hayvanlar ve eğer aşılanmamışlarsa köpek, kedi, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanların da kuduz hastalığını bulaştırdığı rapor edilmiştir. Bu hastalık en çok köpek ısırmaları sonrası ortaya çıkar. Sanıldığının aksine sincap, sıçan, fare, hamster gibi kemirgen hayvanlar ve tavşanlar taşıyıcı değildir ve bu hayvanlar tarafından ısırılma bir kuduz riski oluşturmaz. Yarasa hariç bütün hayvanlar maruz kaldıkları bu enfeksiyon sonucu ölürler.

Gebelikte Kuduz Aşısı Yaptırmak Zararlı mıdır? Risk yaratır mı?

Aşı, vücudumuzun hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasını sağlar. Aşılar ağız yolu ile ya da kaslardan iğne ile yapılır. Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisi de gebelikte aşının zararlı olup olmadığıdır.

Aşı normal dönemlerde iyi bir tedavi seçeneği olmasına karşın, gebelik dönemlerinde mutlaka doktor tarafındna değerlendirilmesi gereken bir seçenek haline gelir. Çünkü gebelik döneminde her ilaç yapılmamaktadır. Yalnızca doktorunuzun verdiği iğne takvimindeki aşıların yapılmasına izin verilir.

Bunlar hem bebeğinizi hem de sizi korumak için yapılmakta olan, bebeğe zarar vermeyen ilaçları barındıran aşılardır. Gebelik dönemlerinde yapılmakta olan aşılar, anne ve bebeği enfeksiyona, ölü doğuma ve erken doğumlara karşı korur, bu tür olayların riskini ciddi oranlarda azaltır.

Hamilelik döneminde aşı yapılması ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Hamilelik döneminde anne adayının kendi kafasına göre ya da kulaktan duyma tavsiyeler sonucu ilaç içmemesi gerekir ve doktorun önerdiği ilaçların dışına çıkmaması da önemlidir. Fakat aşıların genellikle anneye ve bebeğe zarar vermediği kanıtlanmıştır. Tabii ki bu aşıların türleri önemlidir. Doktorunuza danışmadan aşı olmanız hem size hem de özellikle bebeğinize tolere edemeyeceği zararlar verebilir.

Gebelik dönemlerinde sağlığından emin olmadığınız hayvanlar ile aşırı temas yaşarsanız, tırmalama ya da ısırma gibi durumlarda derhal doktora başvurmalısınız. Sokakta başıboş hayvanlardan uzak durmalısınız. Sahipli olanlardan ise eğer emin değilseniz çok iyi tanımıyorsanız uzak durmanızda fayda var. Aynı şekilde evinizde hayvan besliyorsanız, hem hayvanınızın aşılarını hem de kendi aşılarınızı ihmal etmemelisiniz. Bunlar önlemdir ama hayat kurtarıcı ön yatırımlar olarak fayda sağlar.

Kuduz aşısı yaptırmanın hamileliğe ve tabii karnınızdaki bebeğe olumsuz bir sonucu bulunmamaktadır. Gebelik bittikten sonra da, yediğiniz gıdalar ve aldığınız ilaçlar sütünüze karıştığı için, aşı yaptırırken yine doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Kuduz Aşısı Nedeniyle Hayvan Dostlarımızla Vedalaşmalı mıyız?

Anne baba olmaya hazırlanan ve evinde hayvan dostları bakan her çiftin ya da çiftin ailelerinin aklına hep aynı soru gelir: “Acaba hamilelikte hayvan beslemek zararlı mıdır?” Kimileri tümüyle zararlı olduğunu düşündüğü için sevimli dostundan vazgeçer ya da evine hiç sokmaz; kimileri ise hayvan dostlarından vazgeçmemek için ebeveyn olmayı sürekli erteler.

Ancak araştırmalar gösteriyor ki, hiçbirine gerek yok. Hamilelik süresi boyunca evde hayvan beslemenin anneye veya bebeğe bir zararı olmadığı, ancak bunun kesinlikle güveni olmasını sağlamanın da evi paylaşan herkese düştüğü önemli bir gerçek.

Hem kendinizin hem bebeğinizin hem hayvanınızın hem de varsa evi paylaştığınız diğer kişiler için, sevimli dostunuzun aşılarının tam olması çok önemli. Ancak aşı yaptırmadan önce, hayvanın iç ve dış parazitlerden arındırılmış olması gerektiği de ayrıca önemli bir nokta. Hem hayvan dostlarınızın sağlığı hem de sizin aklınızda soru işareti kalmaması açısındna bu önlemler önceden alınmalıdır. Herhangi bir sorunda ise kuduz aşısı yaptırmaya gerek kalmayacaktır.

Author

Write A Comment