Gebelik heyecanlı bir zamandır. Fakat ilk kez anne olacaklar için kafa karıştırıcı bir dönem olabilir. Çok fazla hamilelikle ilgili mitler olduğu için doğru kaynakların ve bilgilerin bulunması zorlaşabilir. Hamilelik sırasında mastürbasyon gibi bazı konular tabu olarak görülebilir. Bazı kadınlar gebelik sırasında mastürbasyonun güvenli olup olmadığını veya gelişmekte olan bebeği için bir risk oluşturup oluşturmadığını sorgulamaktan utanabilirler. Cevap basit: Mastürbasyon doğal, normal bir eylemdir. Hamileliğiniz yüksek riskli olmadıkça, gebelik sırasında mastürbasyon yapmak genellikle sağlıklı kabul edilir.

Hamilelikte mastürbasyon yapmak güvenli mi?

Hamile bir kadın, hala cinsel açıdan aktiftir. Birçok kadın, gebelik süresince libido düzeylerinin önemli ölçüde arttığını bildirmektedir. Tüm bu hormonal değişiklikler ve rahme giden kan akışının artması sebebiyle libidonun artması oldukça doğaldır. Bunun tersi de geçerli olabilir: Bazı kadınlar cinsellik veya mastürbasyon konusunda ilgilerinin sıfıra yaklaştığını fark edebilir. Bulantı ve kusma, yorgunluk ve vücudunuzdaki fiziksel değişiklikler sebebiyle cinsel açıdan istek düşebilir. Cinselliğe ilgi göstermemek de normaldir. Normal veya artan arzuları yaşıyorsanız, riskli bir gebeliğiniz yoksa cinsellik ve mastürbasyon bir sorun teşkil etmemelidir. Vajinal penetrasyon ve orgazmın bir sorun olup olmadığı konusunda doktorunuz size bilgi verecektir.

Bazı kadınlar cinsel ilişki veya mastürbasyon sırasında orgazma eriştikten sonra hafif kramp sansasyonlarına dikkat çekiyor. Bu sansasyon kasları, Braxton-Hicks kasılmalarını tetikleyebilir, bu da düzensiz uterus kasılmalarına yol açabilir. Bu durum bebek ya da gebelik için sorun teşkil etmez.

Prematüre doğum için yüksek risk altındaysanız, orgazm doğum yapma riskini artırabilir. Vajina içine boşaltılmış sperm serviksin yumuşatılmasına ve doğumun tetiklenmesine neden olabilir. Yüksek riskli gebelik yaşamayan kadınlar için cinsiyet ve orgazm ise sağlıklıdır.

gebelik

Hamilelik sırasında mastürbasyonun faydaları nelerdir?

Birçok kadın, mastürbasyonun hamilelik süresince büyük bir risk olduğunu düşünür. Büyüyen göbeğiniz cinsel ilişkiyi zorlaştırdığında tatmin edici bir alternatif olarak mastürbasyon düşünülebilir. Gebelik ilerledikçe kendiniz ve eşiniz için rahat ve eğlenceli cinsel pozisyonlar bulmak zor olabilir.

Bazı erkekler hamilelik sırasında cinsel ilişki konusunda kaygı duyabilir, çünkü eşleri veya bebeklerini incitmek için endişe duyabilmektedir.

Bazı kadınlar gebelik sırasında mastürbasyonun değişen vücudunu keşfetmek için eşsiz bir yol olduğunu ifade eder. Gebelik, vücudu pek çok yönden etkiler ve bu değişiklikler şaşırtıcı olabilir.

masturbasyon

Mastürbasyonun faydaları ise:

 • Bulantıları hafifletmek,
 • Bel ağrılarını hafifletmek,
 • Stresin azalması,
 • Ödemlerin hafiflemesi

Düşük riskli, sağlıklı bir hamileliğiniz varsa, mastürbasyon, cinsel ilişki ve orgazm tansiyonu gidermek için güvenli ve normal yollardır. Doktorunuz cinsel aktiviteye karşı tavsiyede bulunmadıkça hamilelikte mastürbasyon bir sorun teşkil etmemelidir.

Bir orgazmın Braxton-Hicks kasılmaları olarak bilinen hafif krampları tetikleyebileceğinin farkında olmak önemlidir. Düzensiz kasılmalar ve kısa sürede kendiliğinden geçen bu kramplar, bu bir sorun değildir. Ancak, kramplarınız şiddetliyse, tutarlı bir şekilde ortaya çıkmaya başlarsa veya kan veya su boşalması yaşarsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Aşağıdaki durumlarda mastürbasyon sakıncalıdır:

 • Suyun gelmesi
 • Kanaman olması
 • Erken doğum için yüksek risk altında olmak
 • Plasenta ile ilgili sorunlar

Hamilelik sırasında mastürbasyon ne zaman yasaktır?

Bazı durumlarda, doktorunuz size hamilelik sırasında cinsel ilişkiyi yasaklayabilir. Bunu belirli zamanlarda, hatta hamileliğiniz boyunca önerebilirler.

Böyle durumlar cinsel ilişkiden kaçınmanın nedenleri olabilir:

Preterm eylem emareleri yaşıyorsanız veya önceki gebeliklerde preterm doğum öykünüz varsa

Plasenta previa ya da yetersiz bir serviks tanısı aldıysanız

Vajinal kanama yaşıyorsanız

6 Comments

 1. beni rahasız eden bir soruyla alakalı sorum olacaktı. Ben 23 yaşında bekar bir bayanım. Klitoral masturbasyon yaptığım zaman dikkat ediyorum, uyarıldığımda, tahrik olduğumda
  ıslanma olmuyor. Ama bunun dışında her normal kadın gibi bende de günlük olarak vajinal ıslaklık var, yani genel olarak defalarca yokladığım zaman vajinal kuruluk diye bir sorumun yoktur. Sadece masturbasyon yaparken sırf ihtiraslanmaya, uyarılmaya mahsus
  olan ıslaklık oluşmuyor, kuru oluyor ve ya daha önceden ıslakdıysa o ıslaklık kalıyor, ilave bir zevk suyu oluşmuyor. Ve bu durum beni rahatsız ediyor, acaba bunu bir sorun olarak değerlendirmek gerekir mi? Bu ileride evlendiğimde cinsel ilişkide bir probleme
  yol aça bilir mi? Diğer bir sorum da olacaktır; orgazm oluyorum, ama orgazm sonucu bir boşalma da olmuyor, yani benim bildiyim, gördüyüm beyaz akıntı gelmiyor, acaba bu bakirelikle, vajinayla hiç bir temas olmamasıyla alakalı ola bilir mi?

  Sorum uzun oldu, kusura bakmayın. Önceden çok teşekkür ederim, minnetdarım!

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Cinsel ilişkilerin sonlarına doğru yaşanan ve 10-15 saniye süren kasılmalarla kendini gösteren fiziksel ve bedensel rahatlamaya “cinsel boşalma” denir. Kadınlarda erkeklerde olduğu gibi olmasa da vajinal salgılarda artış olarak boşalma süreci gerçekleşmektedir. Cinsel uyarılma sırasında servikal kanalda bulunan bezlerden vajende kayganlığı arttıran bir sıvı salgılanır ve bu sıvı orgazm sırasında basıncın ve titreşimlerin hissedilmesini sağlar. Vajinal kuruluk gibi bir şikayetinizin olmaması nedeniyle mevcut durum ile ilgili endişelenmeniz yersiz olmakla birlikte vajinal yolla cinsel bir birliktelik yaşamadan bu açıdan bir problem yaşayıp yaşamayacağınızı ön göremeyiz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Merhaba 20 yasında 8 aylık hamileyim. Vajinismusum ne yaparsam yapayım cinsel ilişki sırasında zevk almıyorum ve uzun zamandır mastürbasyon yapıyorum. Bu zamana kadar zevk alıyormuş gibi yaptığımdan esimle bu konuyu konuşamıyorum. Cinsel ilişkiden zevk almamama ragmen sürekli istiyorum ve 8 aylık hamile olmama ragmen mastürbasyonu bırakamıyorum artık resmen bağımlılık haline gelmis istegim olmasa da yapıyorum bazen günde 3 ü buluyor. Hem mastürbasyonu bırakmak icin hem de cinsel ilişkiden zevk alabilmek icin psikologla görüsmemi öneren arkadaşım var. Sizce bu öneri ise yarar mı? Sizin bi öneriniz var mı?

   • Merhaba hocam 11 haftalık hamileyim doktor ilişkiyi yasakladı masturbasyon yaptım sonrasında da lekelenme oldu ve kahverengi akıntım oldu normal mi

 2. 5 aylik bebegim var maströbasyon yapsaam emzirebilirmiyim uayandiigi icin hemen banyo yapmamm gecikebilir.yardim edin lutfen.

 3. 7 haftalık hamileyim düşük riskin var doktorun cinsel ilişkiyi yasakladı mastürbasyon yapabilirmiyim…

Write A Comment