Hamilelikte ödem sorunu yaşamak, belki de hamilelik sürecinde yaşanan en önemli zorluklardan biridir. Vücutta yaşanan şişlik olarak adlandırılan ödem, aslında vücudun su tutmasıdır. Özellikle eller, ayaklar ve hatta yüzde yaşanan şişkinlik bazen o kadar zorlayıcı olabilir ki, eller kapanmakta, ayakta durmakta ve hatta yürümekte zorlanmaya kadar ilerleyebilir. Bu hamilelikte ödem neden yaşanır ve nasıl önlenebilir?

Hamile bir kadının günlük su ihtiyacı, hamile olmayanların su ihtiyacına göre daha fazladır. Suyun hamilelikteki görevlerinden biri de bebek anne rahminde gelişip büyürken ona gerekli sıvı desteğini sağlamak ve aynı zamanda pelvik eklemleri sulu tutarak doğuma hazır hale getirmektir. Tabii çok su içildiğinde alınan bu sıvı fazlasının bir kısmı vücut tarafından içerde tutulur. Hamilelik süresince anne adayının aldığı kiloların neredeyse dörtte birinin kaynağı bu vücut tarafından tutulan sıvı fazlasıdır.

 Hamilelikte ödem nedir?

Hamilelik döneminde hamile kadınların damarlarında dolaşan kan hacmi yaklaşık olarak % 50 oranında artar. Bu şekilde artan kan hacmiyle birlikte damarlarda da bir miktar kan miktarına göre genişleme olur. Fazla sıvının bir kısmı doku içinde, hücrelerin arasında birikir. Bu durumda oluşan şişliklere de ödem adı verilir.

 Hamilelikte Ödemin Bir Nedeni de Tuz olabilir mi?

Hamilelikte ödem yaşanmasının bir diğer nedeni de aslında beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Çok fazla ödem sorunu yaşayanların önemli bir kısmının yeteri kadar protein almadıkları gözlemlenir.

 Beslenmeyle ilgili bir başka yaklaşım da beslenmede tuz tüketimidir. Çoğu kişi fazla miktarda tuzun, su tutulmasına ve dolayısıyla şişliğe neden olduğunu düşünür; ancak bunun tam tersi de olabilir. Yani yetersiz tuz alımı da ödem yapabilir. Önemli olan yeteri kadar tuz tüketmek, her zaman dengeli ve sağlıklı beslenmektir.

 Hamilelikte ödem önlemenin bir diğer yolu da hidroterapidir. Yeni yapılan bir çalışmada suda yapılan egzersiz ve hatta sadece ılık su dolu bir küvette bir süre dinlenmenin hamilelerde rahimi rahatlattığı gibi, vücuttaki fazla suyun böbrekler aracılığı ile atılmasına da yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Ancak sıcak küvette oturmanın vücut sıcaklığınızı arttırabileceğini de unutmayın.

Hamilelikte ödem nasıl önlenir?

Öncelikle hamilelikte ödem, hamilelik süreci değerlendirildiğinde normal olarak karşılanması gereken bir durumdur. Ödem kilo fazlası gibi görülmemelidir. Ama daha fazla da ödem olmasını engellemek için, kolayca yapabileceğiniz küçük adımlarla önlem almanız mümkün olacaktır:

 – Ayaklarınızı havaya kaldırın ve dinlendirin.

Hamilelikte yorulmanız ve ayaklarınızın şişmesi normal bir durumdur. Gün içinde fırsat buldukça ayaklarınızı düz uzatarak dinlendirin ve mümkünse altına bir yastık ya da yükselti koyarak yüksekte olmalarını sağlayın. Ayaklarınızı aşağı sarkıtmamaya çalışın.

 – Bol bol uzanın, dinlenin, uyuyun.

Hamilelikten sonra doğumla birlikte zaten dinlenme ya da uyku hayal olacak! O nedenle bolca uyuyun, dinlenin ve dinlenirken sol tarafınıza uzanmaya özen gösterin. Hafif yumuşak bir yastık ile karnınıza destek yapabilirsiniz.

 – Sıvı almaya özen gösterin ama bu durumu abartmayın.

Sanılanın aksine su içmek hamilelikte ödem arttırmaz, tam tersine azaltır. Günde en az 8-10 bardak su içmeye özen gösterin. Fazla içmek için kendinizi zorlamayın. Unutmayın ki suyun da azı karar, çoğu zarar!

 – Kısa yürüyüşler yapın.

Hamilelikte çok sık gölen diğer sorunlar gibi şişlikler ve ödem de düzenli egzersiz ve yürüyüş yapanlar hamilelerde daha hafif şekilde seyreder. Yürüyüş yapmak ve hareket etmek bacak toplar damarlarınızın daha etkili çalışmasını sağlar ve doku aralığında biriken sıvının dağılmasını da kolaylaştırır. Ama yorulmadan ve kısa mesafeler halinde yürümeye özen gösterin. Hamilelik yogası gibi hamileliğe uygun ve eğitimli gözetmenlerin gözetimi altında yapılacak eğitimlere katılın. Unutmayın hasta değilsiniz, sadece hamilesiniz!

 – Hafif ve rahat giysiler giymeyi tercih edin.

Vücudu sıkan ve yapışan, hava aldırmayan her türlü kıyafetten uzak durun. Sıkı lastikli çoraplar, taytlar, beli sıkan sert pantolonlardan uzaklaşın. Terletmeyecek kumaşları tercih edin. Kat kat ama hafif giyinin. Sıkıldığınız an üzerinizi çıkartabileceğiniz hafif giysiler size rahatlık verir. Spor ayakkabıları öneriyoruz, ayağınızı sıkmayan ve içine çorapla giyeceğiniz ayakkabılarla gün içinde daha rahat edebilirsiniz.

 – Beslenmenize özen gösterin.

Beslenmenizde tuz kısıtlaması ile hemen şişlikler azalacaktır, ancak uzun dönemde yeniden şişmeler yaşama durumunuz olabilir. Dengeli şekilde tuz ya da tuzlu besinler tüketmelisiniz. Yemeklere fazladan tuz ekmeyin, bununla birlikte tuzsuz gıdalara da bu dönemde yönelmeyin.

 – Düzenli doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

Hamilelikte ödem, çoğu zaman zararsız bir durumdur hatta beklenen bir durumdur. Ancak hamilelikte gizli şeker ya da hipertansiyon belirtisi de olabilir. Bu nedenle doktor ziyaretleriniz önemlidir. Şişlik aniden artarsa ya da çok fazlaysa, sadece ayaklarda değil yüzde ve elde de oluyorsa doktora acilen görünmelisiniz.

Dikkat! Hamilelikte Ödem söktürücülerden uzak durun!

Hamilelikte ödem ile ilgili en çok yapılan hatalardan biri de az sıvı alalım ya da hamilelik ödemi sökecek reçeteler ya da tarifler bulalım üzerine yoğunlaşmaktır. Aman dikkat! Burada dikkat etmeniz gereken karnınızda büyüyen bebektir. Hamilelikte ödem sorunu yaşamanız kesinlikle çok normaldir. Doğum ile birlikte biriken bu su ile oluşan ödem durumu zaten kısa sürede kaybolacaktır. Sizin, hamilelikte ödem çözmek adına bilmediğiniz ilaç ya da doğal bitkileri ve çayları kullanmanız erken doğumdan düşük yapma riskine kadar bir çok istenmeyen duruma neden olabilir. Kesinlikle bunları yapmanızı önermiyoruz. Doktorunuzun önerileri dışına çıkmamalısınız.

Düzenli doktor kontrolleri ile doktorunuzun önereceklerini uygulamanız hamilelik dönemi için en uygun durum olacaktır. Yatmak yerine normal hayatınıza devam etmek, iki canlısın cümlesi ile başlayan çok yemek yedirme durumlarından kaçınmak, fazla ya da hiç tuz kullanmamak değil de, tuzun da sizin için kararını bulmak ve bolca dinlenmek, sağlıklı beslenmek yeterli ve önemli olacaktır.

Hamilelikte Ödem Azaltmak için Tüketilebilecek Bitki Çayları Nelerdir?

  • Ihlamur: Ihlamur, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Ihlamurun ödem çözücü etkisi olduğu için böbreklerinizi yormadan, vücudunuzda biriken ödemi en aza indirir.

  • Papatya: Sindiriminizi kolaylaştırarak, sizi ruhsal açıdan rahatlatır. Sakinleştirici etkisi de bulunur. Uykusuzluk probleminiz varsa, papatya çayı çok iyi gelecektir.

  • Rezene: Bağırsaklarınızda gaz oluşmasını engeller, sindirim sistemini rahatlatır ve sindiriminize önemli derecede yardımcı olur. İştahsızlık probleminize iyi gelir. Ayrıca emzirme döneminizde de süt veriminizi artırır.

  • Zencefil: Hamilelikte yaşanması muhtemel bulantılarınızı önler, vücutta şişkinlik yani ödem hissinizi azaltır, hazımsızlığınızı düzeltir.

  • Kuşburnu: C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Hastalıklarınız sırasında vücudun genel direncini sağlar. Ayrıca ödem söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

  • Yeşil Çay: Yeşil çaydaki kafein, siyah çaya oranla daha az olduğu için tercihiniz yeşil çaydan yana olmalıdır. Kan dolaşımınızı düzenleyici, soğuk algınlığına karşı koruyucu olan yeşil çay, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Bu bitkiler ve çaylarının haricinde adaçayı, keten tohumu, ahududu, sinameki, fesleğen, biberiye, yaban mersini, sarı kantaron, melisa, aloe vera, karahindiba gibi kan sulandıran ve kanamaya neden olabilecek rahmi bile açabilecek kadar güçlü bitki çaylarından uzak durmalısınız.

Author

Write A Comment