Karın çatlakları; ilk başta mor ve kırmızı renkte olan sonra ise beyazlaşan çizgilerdir. Karnın gerilmesi ile oluşan bu çizgiler, hızlı kilo alma ve büyümeye bağlı olarak meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise derinin gerilmesidir.

Karın çatlakları neden olur?

  • Gebelik süreci,
  • Ergenlik dönemi,
  • Hormon tedavileri,
  • Vücut geliştirme,
  • Hızlı kilo alma ve hızlı kilo verme gibi etkenlerle karın çatlakları oluşabilir.

Çatlaklar göğüslerde, kalçada, sırtta, omuzda, kollarda ve bacaklarda olabilir. Çatlaklara yol açan en önemli faktörler ise; hormonlar, genetik yatkınlık, ırk ve yaştır. Genç yaşta anne olan kadınlarda çatlaklar daha çok görülebilir. Siyah ırklarda çatlak olması daha nadirdir.  Şayet iri bebek söz konusu ise annede çatlak oluşma riski daha fazladır.

Çatlaklar doğumdan sonra geçer mi?

Çatlakların oluşmaması için alınabilecek en etkili yöntem, çatlaklar oluşmadan harekete geçmektir. Gebelik döneminde bitkisel yağların kullanılması en yaygın yöntemlerden biridir. Çatlaklar oluştuktan sonra kesin bir tedavi mevcut değildir. Bunun dışında, hamilelikte anne adaylarının yüzünde gebelik maskesi adı verilen cilt değişiklikleri meydana gelebilir. Bu değişimler koltukaltı, meme başı, genital bölge ve karın çizgisinin kararması ve renk değiştirmesidir.  Bu lekeler doğumdan sonra geçer ancak çatlaklar maalesef kalıcıdır. Çatlakların en kötü tarafı ise, gebelik döneminde ve çatlak oluşumu sürecinde anne adayına kaşıntı verebilmesidir. Gebelik döneminde kırmızı ve mor olan bu çizgiler, gebelikten sonra açılmaktadır. Bu sayede daha az belli olmaktadır.

Karın çatlakları tedavi edilebilir mi?

Karın çatlaklarının oluşmaması için gebelik döneminde kullanılabilecek ürünler vardır. Ancak bu ürünler çatlakların oluşmaması için yüzde yüz etkili değildir. Ürünlerin etkisi kullanan kişiden kişiye göre değişmektedir. Çatlakların oluşmaması için elastik dokuyu destekleyici, nemlendirici özellikteki ürünler ya da bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Bunun dışında bol bol su içmek ve düzenli beslenmek de çatlak oluşumu ciddi oranlarda azaltır.

1 Comment

  1. Hatice Oba Reply

    Merhabalar ben 5 yıldır evliyim 4 yasinda oğlum var karnımda çok catlak var şimdi krem sürmeye başlasam faydası olur mu acaba

Write A Comment