Hamilelikte tüketilmesi gereken besinler arasında meyveler çok önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle bol miktarda meyve ve tabii sebze içeren dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile ilerlemek  önemlidir.

Hamilelikte Meyve Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelik döneminde besleyici yiyecekler yemeyi tercih etmek ve boş kalorilerden özellikle kaçınmak gerekir. Aslında, hamileliğiniz sırasında çoğunlukla besin değeri olmayan gıdalar yerseniz, belki de karnınızdaki bebeği de bu şekilde etkiliyor olabilirsiniz. Yapılan bir çalışmada, hamilelikte abur cubur yiyen annelerin bebeklerinin yüksek yağlı, yüksek şekerli bir beslenme tarzı bağımlısı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulmuştur.

Hamilelikte meyve ve sebze tüketmek besleyici ve sağlıklı bir beslenme için çok önemlidir. Anne adayı güçten düşmeyecek ama boş kalori ile beslenmeyecek ya da gereksiz kalori almayacak ve bebek de anne karnında düzgün sağlıklı beslenecek. Beslenmenize farklı yiyecekler eklediğinizde, bebeğinizin ve ihtiyacınız olan vitaminlerin, minerallerin ve liflerin çoğunu alacağınız garantilenir. Meyve ve sebzeleri düzenli olarak yemek, hamilelikte çok yaşanan kabızlık sorununu önlemeye de yardımcı olur.

Hamilelikte Tüketmeniz Gereken Meyveler Hangileridir?

 

Hamilelikte tatlı krizleri yaşamanız oldukça muhtemel olacaktır. Ancak hamilelikte yaşayacağınız tatlı krizlerinizi tatmin edecek bir pasta veya çikolata yerine, meyve tüketmeyi seçmek mükemmel bir çözüm olacaktır. Meyveler hem tatlı isteğinizi karşılar hem de ihtiyacınız olan beslenme özelliklerini sağlıklı bir şekilde size sunar. Sağlıklı hamilelik beslenme düzeninin bir parçası olarak bu meyvelerin tadını çıkarın.

1- Portakal

Portakallar vücudunuza su katkısı sağlar. Ayrıca folatın mükemmel bir kaynağıdır. Folat, beyin ve omurilik kusurlarını önlemeye yardımcı olan B vitamini içerir, sinir tüpü kusurlarına da destek olarak bilinir. Portakal, C vitamininin önemli bir kaynağıdır. C vitamini, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan önemli bir antioksidandır. Aynı zamanda vücudunuzun demiri emmesine de yardımcı olur. Demir hamile kadınlar için önemlidir.

2- Mango

Mango, C vitamini için diğer bir önemli kaynaktır. Bir orta boy mango, size önerilen günlük miktarın önemli bir yüzdesini sağlar. Mango A vitamini bakımından da yüksektir, ciddi destek sağlar.

Doğumda oluşan A vitamini eksikliği, bağışıklığın azalması, diyare ve solunum yolu enfeksiyonları gibi komplikasyon riski yaratır. Mango tüketmek bunları en baştan engelleyebilmek demektir.

3- Avokado

Avokado diğer meyvelere oranla bünyesinde çok daha fazla folik asit, yani folat içerir. Avokadonun diğer içerdiği vitamin ve mineraller ise:

C vitamini

B vitamini

K vitamini

Lif

Kolin

Magneszyum

Potasyum

Demir

 

Bazı hamileler, muhtemelen meyvenin içinde bulunan potasyum ve magnezyum nedeniyle avokadonun sabah bulantılarını hafifletmeye yardımcı olduğunu söylemektedir. Potasyum, ortak bir gebelik semptomu olan yaşam kalitesini etkileyen bacak kramplarının giderilmesinde de yardımcı olabilir. Bacak kramplarına genellikle düşük potasyum ve magnezyum değerleri neden olur.

Kolin ise bebeğinizin beyni ve sinir gelişimi için önemlidir. Kolin eksikliği bebekte nöral tüp kusurlarına ve ömür boyu yaşanması muhtemel hafıza zayıflamasına neden olabilir.

4- Limon

Birçok hamile kadın limon suyunu emmek, limon suyu içmek ya da limonata içmeyi hamileliğe bağlı mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olduğunu bildirmektedir. Limonlar, C vitamini bakımından ciddi anlamda önemlidir. Hamilelikte çok sık yaşanan kabızlığı gidermek için sindirim sisteminin uyarılmasına yardımcı olurlar. Limon genellikle diş minesini aşındırabilir, bu nedenle limon yedikten sonra ağzınızı su ile çalkalayın.

  1. Muz

Muz, potasyum için iyi bir doğal kaynaktır. Ayrıca B-6 vitamini, C vitamini ve lif içerir. Tüm kadınların yaklaşık yarısı hamilelik sırasında kabızlık yaşar. Hamilelikte kabızlık nedenleri:

bağırsakta rahim baskısı yaşanması

endişelenmek

kaygı hissetmek

düşük lifli beslenme

prenatal vitaminlerde demir oranı yüksekliği

Lif bakımından zengin muzun beslenmeye eklenmesi yardımcı olabilir. Araştırmalar, B-6 vitamininin gebelik başında bulantı ve kusmayı gidermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  1. Kırmızı meyveler

Kırmızı meyvelerin içerdiği önemli besin değerleri:

karbonhidrat

C vitamini

lif

folat

Ayrıca flavonoidler ve antosiyaninler gibi fitotürüstürler de içerir.

Gebelik diyabetiniz yoksa, karbonhidratlar her gün gebelik kalorilerinin % 50 ila 60’ını oluşturmalıdır. Karbonhidratlar size çok fazla oranda enerji verir ve karnınızdaki bebeğinizi beslemek için plasentanızdan kolaylıkla geçer. Çoğunlukla besin açısından yoğun olan, işlenmiş, unlu, kek ve kurabiye gibi basit karbonhidratlar yerine çilek gibi  meyvelerde bulunan karmaşık karbonhidratları yemeniz önemlidir.

  1. Elma

Elma meyve olarak lif bakımından yüksektir ve A vitamini, C vitamini ve potasyum için iyi bir kaynaktır. Hamilelik sırasında elma yemek de bebeğiniz için şaşırtıcı bir fayda sağlayabilir. Yapılan bir araştırmada, gebelik sırasında elma yiyen annelerin çocuklarının  çocukluk astımı ve alerjileri olma olasılığının düşük olduğunu buldular.

  1. Kayısı ve Nektarin

Hamilelik döneminizde folik asit içeren meyveleri mutlaka tüketin demiştik. Folik asit kayısı ve nektarin gibi koyu sarı renkte meyvelerde bulunur. Örneğin sabahları kurutulmuş kayısı yiyebilirsiniz. Folik asit anne karnındaki bebeğin gelişimini de önemli derecede destekler. Meyve dışında bezelye ve fasulye de önemli bir folik asit kaynağıdır.

  1. Kivi

Kivi C, E, A vitamini, potasyum, fosfor, magnezyum, folik asit ve lif açısından zengin bir meyvedir. Zengin fosfor içeriği sayesinde kan pıhtılaşmasına karşı koruyucudur. Kivi meyvesinin solunum sistemine iyileştirici etkileri olduğu bilinmektedir. Yeterli miktarlarda tüketildiğinde öksürük, soğuk algınlığı ve hırıltıya karşı koruyucu etkisi vardır.

Write A Comment