Sigara içmek, muhtemelen bebekler için olumsuz sonuçların 1 numaralı sebebidir. Hamilelikte sigara içmenin; erken doğum (prematüre), çok küçük doğum, doğumdan önce bebek ölümü gibi sonuçları var. Hamileler, diyabet veya yüksek tansiyon gibi ciddi bir hastalıkla alakalı alışkanlıklarını bir şekilde değiştirebilirlerse, daha güvenilir gebelik yaşarlar ve bebekleri daha sağlıklı şekilde doğar. Ancak bu sorunlar, ilaçlarla kontrol edilebilir ama hamile bir kadın sigara içtiğinde, hiçbir şey bebeğini tehlikeden koruyamaz.

Hamilelikte sigara içmek neden bu kadar tehlikelidir?

Sigara dumanı, siyanür, kurşun ve kansere neden olan en az 60 adet kötü içerik de dahil olmak üzere 4.000’den fazla kimyasal içerir. Hamilelik sırasında sigara içtiğinizde, bu toksik duman kan dolaşımınıza girer. Bu, bebeğinizin tek oksijen kaynağı ve besleyicisidir.

Bu 4.000 kimyasalın hiçbiri bebeğiniz için iyi olmasa da, iki bileşik özellikle zararlıdır: Nikotin ve karbon monoksit. Bu iki toksin, gebelikte hemen hemen sigarayla ilgili komplikasyonların hepsinin nedeni olabilir.

Ölü doğum, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi en ciddi komplikasyonlar, nikotin ve karbon monoksitin bebeğinizin oksijen kaynağını azaltmak için birlikte çalıştığı gerçeğine dayanır. Nikotin, göbek kordonundakiler de dahil olmak üzere vücudunuzdaki kan damarlarını daraltarak oksijeni azaltır. Bu, bebeğinizi dar bir borudan nefes almaya zorlamak gibi bir şeydir. Daha da kötüsü, oksijeni taşıyan kırmızı kan hücreleri, bunun yerine karbon monoksit moleküllerini almaya başlar. Böylece, bu dar boru, gerektiği kadar oksijen tutmaz.

Hamilelikte sigara içmek bebeği nasıl etkiler?

Herhangi bir oksijen sıkıntısı, bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi üzerinde yıkıcı etkiler yaratabilir. Hamilelik sırasında sigara içmek, ortalama olarak, bir bebeğin çok erken doğması veya düşük doğum ağırlığıyla doğması olasılığını iki katına çıkarır. Sigara içmek aynı zamanda ölü doğum riskini ikiye katlamaktadır.

Hamilelikte içtiğiniz her sigara hamileliğiniz için riskleri artırır. Günde birkaç sigara bir paket sigara tüketmekten daha güvenlidir, ancak fark, düşündüğünüz kadar büyük değildir. Bir sigara içicisinin vücudu, her gün ilk nikotin dozuna özellikle duyarlıdır ve hatta bir veya iki sigara bile kan damarlarını önemli ölçüde sıkılaştıracaktır. Bu yüzden “hafif” bir alışkanlık bile bebeğinizin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Ağırlık ve boyut olarak etkiler

Hamilelik sırasında günlük bir adet sigara içmek, ortalama olarak, bebeğin doğum ağırlığında yaklaşık yarım kilo kadar eksilmeye sebep olacaktır. Gebelik boyunca günde iki paket sigara içmek, bebeğinizi çok daha hafif hale getirebilir. Bazı kadınlar daha küçük bir bebek doğurma ihtimalini memnuniyetle karşılarken, bebeğin anne karnında büyümesini engellemek, ömür boyu süren olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Vücudu ve akciğerleri etkiler

Az gelişmiş bebekler, az gelişmiş organlara sahip olma eğilimindedir. Akciğerleri kendi başlarına çalışmaya hazır olmayabilir, bu da ilk günlerini veya haftalarını bir solunum cihazına bağlı olarak geçirebilecekleri anlamına gelir. Kendi başlarına nefes aldıklarında bile (ya da başından beri alsalar bile), bu bebeklerin devam eden solunum problemleri olabilir; gecikmiş akciğer gelişimi veya nikotinin diğer olumsuz etkileri nedeniyle solunum sıkıntıları devam edecektir. Anneleri hamilelik sırasında sigara içen çocuklar özellikle astıma karşı hassastır ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski iki katına çıkmaktadır.

Kalp sağlığını etkiler

Annesi hamileliğin ilk üç ayında sigara içen bir bebeğin doğumda kalp kusuruna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Şubat 2011’de yayınlanan bir ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) çalışmasında, annesi sigara içen bebeklerin belirli doğuştan kalp kusurlarına sahip olma riski, anneleri sigara içmeyen bebekler için olduğundan yüzde 20 ila 70 daha yüksekti. Kusurlar, kalbin sağ tarafındaki kan akışının akciğerlere ulaşmasının engellenmesi (sağ ventrikül çıkış yolu tıkanıklıkları) ve kalbin üst odacıkları arasında bir delik bulunmasını (atriyal septal defektler) içerir.

Beyin fonksiyonunu etkiler

Hamilelik sırasında sigara içmek bebeğinizin beyninde ömür boyu etkili hasara neden olabilir. Hamileyken annesi sigara içen çocukların, özellikle öğrenme bozuklukları, davranış sorunları ve nispeten düşük IQ’ları olması muhtemeldir.

Ne yapabilirsiniz?

Tüm bu acımasız istatistiklerin ardında inanılmaz bir gerçek var: Bebeğinize sigara içme alışkanlığınızı bırakarak çok büyük bir hediye verebilirsiniz ve ne kadar erken olursa o kadar iyidir. İdeal olarak, gebe kalmadan önce sigara içmeyi bırakmalısınız. Ayrıca, hamile kalmak için daha kolay bir dönem geçirmiş olacaksınız. Sigara içmek, herhangi bir yumurtlama döngüsü sırasında, gebe kalma şansını yaklaşık % 40 oranında düşürebilir. Ayrıca, sağlıklı besinler yemek, egzersiz yapmak ve bebeğinizin doğumu için hazırlanmak gibi diğer şeyleri düşünmeniz gereken bir zamanda, sigara ile mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız.

Tabii ki, herkes bu kadar ileriyi planlamayı başaramaz. Ama hamile olduğunuzu öğrendiğinizde hala sigara içiyorsanız, çok geç kalmış sayılmazsınız. Hemen sigarayı bırakma yönünde adımlar atmak, bebeğinize büyük ölçüde fayda sağlayabilir.

Ağustos 2009 tarihli Doğum ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, ilk üç aylık dönemde sigarayı bırakan annelerin, sigara içmeyenlerinkiyle aynı kiloda ve aynı sağlıkta bebek doğurabileceği görüldü. Sağlıklı bebek doğurma oranları arttı ancak fazla değil.

14 ila 16 hafta sonra, fetüsler hızla kilo almalıdır. Hala bu aşamada sigara içiyorsanız, bebeğinizin büyümesi gecikmeye başlayacaktır. Ama bıraktığınız anda bebeğiniz büyümesi için gereken oksijeni almaya başlayacak. Bir sonraki ultrasonunuzu yaptırdığınız zaman, doktorunuzun, bebeğinizin büyüme hızında önemli bir değişiklik görebilmesi gerekir.

Sigara içmenin tehlikelerinin farkında olsanız bile, alışkanlıktan vazgeçmek her zaman kolay değildir. Nikotin isteği, iyi niyetinizi altüst edebilir ve hatta çocuğunuza olan bağlılığınızı bile geçersiz kılabilir. Bu yüzden kendi başınıza bırakmayı denememelisiniz. Bırakmanın farklı yolları hakkında doktorunuzla konuşun. Eşinizden ve çevrenizdeki diğer insanlardan destek isteyin. Kolay olmayacak, ama pes etmeyin.

Author

Write A Comment