Sigarayı bırakmanın ne kadar zor olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz: İştah ve sinirlilik!

Ayrıca, sadece bir tane daha sigara içmek için hissedilen güçlü dürtü. Ve eğer hamileyseniz, sigarayı bırakmanın şimdi çok daha önemli olduğunu biliyorsunuz. Geçmişte alışkanlığınızdan vazgeçme konusunda başarısız olsanız bile, bu sefer yapabilirsiniz. Tüm hamile ve sigara içenlerin yaklaşık % 40’ı, hamile olmayan sigara içenlerinkinden daha iyi bir başarı oranına sahiptir. Yine de, birçok hamile kadın, bebeklerini; ölü doğum, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve diğer komplikasyonlar için risklere sokmaya devam ediyor.

Sigarayı bırakabilen kadınlarla, bırakamayan kadınların farkı nedir? Bir grup olarak, aslında sigarayı bırakanlar, sigara içmeye devam edenlerden daha güçlü veya daha akıllı değildir ve bebeklerini daha fazla sevdikleri anlamına gelmez. Bu, kendilerini başarı için hazırladıklarını gösterir. Farklı insanlar sigara alışkanlığını bırakmak için farklı yaklaşımlar kullanırlar, ancak birkaç kazandıran strateji öne çıkıyor. Hamilelikte sigarayı bırakmanın yollarını öğrenin.

Önceden planlayın

Sigarayı bırakmak, son paketi buruşturmak ve atmak kadar kolay değildir. İleride karşılaşacağınız zorlukları planlamanız gerekiyor. Sigarayı bırakma hususunda en başarılı kişiler, bir “bırakma tarihi” belirler. Arkadaşlarına, ailelerine ve iş arkadaşlarına söyleyerek bunu herkese açık bir şey haline dönüştürür. Uzmanlar, doğum günü veya yıl dönümü gibi özel bir gün seçilmesini önerir. Ama fazla beklemeyin. Bebeğiniz için, mümkün olan en kısa sürede bırakmanız gerekiyor, bu yüzden önünüzdeki en özel günü seçin ve bırakacağınızı duyurun.

Zamanı belirledikten sonra, “nasıl” bırakacağınızı düşünmenin zamanı geliyor. Birden bırakmaya hazır olup olmadığınızı veya yavaş yavaş kesmeyi tercih edip, etmeyeceğinizi kendinize sorun. Hamile kalmak istiyorsanız ancak henüz hamile değilseniz, eskiden günde on sigara içiyorsanız, yavaşça 1 ya da 2’ye düşürmeye çalışarak başlayabilirsiniz. Böylece bırakması çok daha kolay olabilir. Her iki yaklaşım da sizin için işe yaramıyorsa, yardım almayı düşünün. Doktorunuza sigara bırakma seçenekleri hakkında soru sorun. İsteklerinizi önceden planlamanız gerekir. Sakız çiğneyin, yürüyüşe çıkın. Aklınızı birkaç dakikalığına oyalayabilecek herhangi bir şey, bir sonraki sigara isteğine karşı koymanıza yardımcı olabilir.

Çevrenizdeki insanlardan destek alın

Sigara bırakma uzmanları, tek başına denemediğinizde sigarayı bırakmanın çok daha kolay olduğunu söylüyor. Arkadaşlardan ve aileden gelen sosyal destek, sigara içen kişinin başarı şansını ikiye katlayabiliyor. Destek almak için destek beklemeyin, yardım etmesi için size yakın olan insanlara sorun.

Eskiden sigara içmiş ve bırakmış olan birisini tanıyorsanız, güçlü bir istek duyduğunuzda onu arayın. Arkadaşlarınız veya aile fertleriniz sigara içiyorsa, önünüzde içmemelerini isteyin. Kocanız kullanıyorsa, sadece dışarıda sigara içmesini isteyin ve çok soğuk günlerde dahi sözünü tutacağından emin olun. Ayrıca, eğer eşiniz sigara içiyorsa, onu da alışkanlıklarından vazgeçmeye teşvik edin.

Doktorunuzla konuşun

Sigarayı bırakma yaklaşımınız ne olursa olsun, doktorunuzla yaptığınız bir konuşma, başarı şansını artırmak için fark yaratabilir. Nikotin replasman tedavisi veya başka yöntemler kullanmadan bırakmaya çalışıyorsanız, doktorunuz bir danışmanlık programı önerebilir veya en azından size gerekli olan cesaretlendirici sözleri söyleyebilir. Nikotin bandı veya sakız gibi bir bırakma yöntemi denemek isterseniz, doktorunuz sizin için uygun olan bir yöntemi seçmenize yardımcı olabilir.

Doktorunuzla, sigarayı bırakma konusundaki ilk konuşmanızın, sonuncu olmasına izin vermeyin. Bir sonraki randevunuza da gidin ve hala sigara içiyorsanız, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Utanıyor olsanız bile, bebeğiniz için dürüst olmak çok önemlidir. Doktorunuz, fetüsün büyümesine ve gelişmesine daha fazla dikkat etmek isteyecektir ve bir sonraki bırakma girişimi için hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Ve alışkanlığınızı başarılı bir şekilde bıraktığınızda, bunu kendinize saklamayın. Doktorunuzun bütün gün boyunca duyduğu en iyi haber olabilir.

Kendinize neden bırakmanız gerektiğini hatırlatın

Sigarayı bırakmak, sizi perişan hissettirebilir. Bırakmak için güçlü bir motivasyon hissetmiyorsanız, ilk sigara isteğine direnmekte çok zorlanacaksınız demektir. Sigara içenlerin, bırakma nedenleri konusunda çok net olmaları gerekiyor. Motivasyon sebebi, gayet net ve kişisel olmalı. Kendinizi neden bu kadar zor bir aşamadan geçirdiğinizi bilmek zorundasınız.

Hamilelik kitaplarının bir çoğunda motivasyonla ilgili ipuçları bulabilirsiniz. Sigara içmenin tüm tehlikelerini okuyun ve o tehlikelerin aklınızdan çıkmasına asla izin vermeyin. Riskler konusunda bilgili olmak sigarayı bırakmak için gerçekten de yardımcı olabilir.

Pes etmeyin

Bir planız var mı? Peki, motivasyon için bir sebebiniz var mı? Bebeğinizden daha büyük motivasyon kaynağı olamaz değil mi? Eşiniz, doktorunuz ve bir grup arkadaş ve aileden oluşan destek grubu sizin tarafınızda; gerisi size kalmış. Sigara krizlerinden daha güçlü olmalısınız. Sigara içmeden iki hafta sürdürebilirseniz, yoksunluk belirtileriniz azalmaya başlar ve istekleriniz daha azalır ve alışkanlık başlar. Bu isteklere boyun eğecek gibi hissederseniz, tüm süreci tekrar tekrar gözden geçirmelisiniz.

Ama yine de sigara içerseniz, kendinizden vazgeçmeyin ya da amacınızı unutmayın. Çoğu sigara içen kişi, alışkanlıktan vazgeçmeden önce birkaç kez bırakmayı düşünmüştür, ancak bırakamamıştır. Pes etmeyin.

Olumlu düşünün: Bir haftayı sigara içmeden geçirdiyseniz, bu, bebeğinizin sigara dumanındaki toksinlere maruz kalmadığı bir hafta demektir. Ve ilk denemenizden edindiğiniz tecrübe ile, yine bırakmaya daha hazırlıklı olursunuz.

Author

Write A Comment