Düşük kan basıncı, yani tansiyon düşmesi bilimsel ismi ile hipotansiyon olarak ifade edilir. Tansiyon düşmesi, genellikle bayılma ve baş dönmesi ile ilişkilidir.

Genel olarak düşük tansiyon, yüksek tansiyonda olduğu gibi bir sağlık riski olarak kabul edilmez. Ancak gebelik döneminde özellikle düşük tansiyona bağlı olarak bayılma ve düşme ciddi bir endişe kaynağı olabilir.

Tansiyon düşüklüğü için en büyük sebeplerden biri susuz kalma yani dehidratasyon olarak kabul edilir. Vücut dehidrate edildiğinde yani yeterli su içildiğinde vücudun kan akışını önemli ölçüde etkiler. Ayrıca, çok sıcak olması düşük tansiyona sebep olabilir. Uzun süre ayakta durmak da bir risk faktörü olabilir.

Hamilelikte düşük tansiyon sebepleri

Hamilelik döneminde düşük kan basıncına, yani düşük tansiyona neden olabilecek diğer faktörlerin de bilinmesi oldukça önemlidir. Hamilelik, anne adayının bacaklarında fazla kan dolaşımına neden olur ve beynin kan dolaşımının azalmasına yol açar. Bu sebeple de, uzanırken veya oturma pozisyonundan kalktığınızda, baş dönmesi veya baygın hissetme  söz konusu olabilir. Bu da hamile bir kadında görme sorunlarına neden olabilir.

Düşük kan basıncı, yani düşük tansiyon için her zaman bir tedavi öngörülmesine gerek duyulmayabilir veya hiç tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Düşük kan basıncının tedavisi altta yatan nedene bağlı olarak gözden geçirilmeli planlanmalıdır. Eğer düşük kan basıncına az su içme gibi vücudu susuz bırakma nedeni kaynaklıysa, doktor tarafından intravenöz sıvılarla tedavi edilebilir.  Gebeliğin her aşamasında doktorla düzenli sağlık kontrolleri yapılması önerilir. Gebelikte, bir kadının vücudu bebek oluşturmak için gösterilecek en yüksek çabaya uyum sağladığında birçok değişikliğe de neden olur. Bu nedenle hamile kadınların hamileliğin tüm aşamalarında doktorlarıyla düzenli olarak konuşmaları ve muayenelerin düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.  Kan basıncı, bir kadının enerji düzeylerine, sinirliliğine, yaşam biçimine ve stres seviyelerine bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Kan basıncı da günün belirli saatlerine bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Hamileliğin ilk 24 haftasında bir kadının kan basıncı düşük olabilir. Kan damarları uterusa kan akışına izin vermek için genişler ve bu muhtemelen dolaşım sisteminden kaynaklanır. Çok hızlı ayağa kalkmak veya sıcak bir banyoda çok uzun süre kalmak gibi diğer geçici nedenler de mevcuttur. Bu durum yaygın olmakla birlikte, diğer bazı faktörler konunun ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir ve kan basıncının her zamankinden daha düşük olmasına neden olabilir. Bu sebepler ise:

 • alerjik reaksiyonlar
 • enfeksiyonlar
 • uzun süreli yatak istirahati
 • yeterli su içmemek
 • yetersiz beslenme
 • iç kanama
 • anemi
 • Kalp işlevinde sorunlar
 • endokrin bozukluklar

Bazı ilaçların kan basıncını düşürmesi de mümkündür, bu nedenle gebe kadınların hangi ilaçları aldıklarını doktorlarına bildirmeleri hayati önem taşımaktadır. Son derece düşük kan basıncı, gebeliğin erken dönemlerinde, döllenmiş bir yumurta kendine rahim dışında başka bir yere implante eden ektopik gebelik gibi bir komplikasyonun belirtisi  de olabilir.

Tansiyon düşüklüğü engellemek için:

 • Bol miktarda sıvı ama özellikle su içmek
 • Sırt üstü değil, yan yatmak. Bu sırt ve siyatik sinir ağrısı için de yardımcı olabilir.
 • Baş dönmesi hissedilirse oturmak. Kötü his geçene kadar kadar başınızı vücuttan daha altta tutmak (ayakların altına yastık koymak ve yükseltmekle sağlanabilir)
 • Oturma pozisyonundan kalkarken yavaşça kalkmak.
 • Düzenli egzersiz kan basıncını normal tutmaya yardımcı olur. Doktorunuz tarafından onaylanan egzersiz rejimine uymak

Hamilelik sırasında kadınlarda yaygın olarak düşük tansiyon meydana gelir. Çoğu zaman, bu durum büyük sorunlara yol açmaz.  Gebelik döneminde anne adayının vücudundaki hormonları, özellikle de kan damarlarının duvarlarını rahatlatmaya yardımcı olan progesteron üretir ve muhtemelen birinci ve ikinci trimestrde kan basıncınızın düşmesine neden olarak tansiyon düşüklüğünün ortaya çıkmasına yol açar.

Üçüncü trimester dönemine yaklaştıkça tansiyon tekrar yükselmeye başlar ve bebeğinizin doğumundan birkaç hafta önce gebelik öncesi seviyelere döner. Hamilelikte düşük kan basıncına maruz kalmak genellile normal olmasına rağmen, doktorunuz hamileliğinizin sorunsuz ilerlediğinden emin olmak için her kontrolde tansiyonunuzu ölçecektir. Hamilelikte düşük kan basıncına sahip olmak normaldir ve gebelik ilerledikçe tansiyon düşüklüğü beklenmelidir.  Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, kan basıncınız hastanedeyken birkaç saatte bir ölçülecektir ve daha önceden kan basıncıyla ilgili bir sorununuz yoksa doğumdan sonra kan basıncınızın normale dönmesini bekleyebilirsiniz.

Gebelikte düşük tansiyon belirtileri nelerdir?

Düşük kan basıncının genellikle endişelenmesi gereken bir şey olmamasına rağmen, belirtiler bazı kadınlar için, özellikle de daha önce yaşamamış oldukları durumlarda yaşam kalitesini düşürebilir veya azaltabilir.

Düşük tansiyon belirtileri şunları içerir:

 • baş dönmesi
 • mide bulantısı
 • bayılma ile sonuçlanabilecek durumlar, özellikle hızlı bir şekilde ayağa kalktıktan sonra
 • Gün boyunca daha da kötüleşebilecek genel yorgunluk
 • Nefes darlığı
 • Susama hissi
 • soğuk, soluk veya pütürlü cilt
 • bulanık görme veya çift görme gibi sorunlar
 • depresyon

Bunlar gibi rahatsız edici semptomlar yaşayan kadınlar onları hemen bir sağlık uzmanına bildirmelidir. Düşük kan basıncının neden olduğu ve başka altta yatan bir durum olmadığından emin olmak için, bazı testler yapılabilir. Çoğu zaman, gebelikte düşük kan basıncının belirtileri baş dönmesi ve hatta baygınlıktır. Bu durum düşme riski olduğu için anne adayları için çok tehlikelidir.

Gebelikte oluşan normal tansiyon düşmesi, tipik olarak, şok ile ortaya çıkan şiddetli hipotansiyon belirtilerine neden olmaz. Sepsis veya aşırı kan kaybı olan hastalarda, kan basıncında ciddi bir düşüş inme, böbrek yetmezliği ve kalp krizi gibi organ hasarına neden olabilir. Kan basıncının düşme derecesi değişkendir fakat çoğu hamile kadınta sistolik basınç 5 ila 10 mmHg düşer. Diastolik basınç normal bir gebelikte 15 mmHg’ye kadar düşebilir. Bu düşük basınçlar genellikle gebelik süresince devam eder ve daha sonra olması gereken seviyelerine döner. Düşük kan basıncı nedeniyle baş dönmesi yaşayan gebe kadınlar semptomları en aza indirgemek ve güvenliği artırmak için aşağıdaki faktörlere dikkat etmelidir:

 • Düşmelerini önlemek için yorgun, baygın hissedildiğinde yavaşça oturmak ya da tutunmak,
 • Otururken ya da kalkarkan yavaş hareket etmek, ani hareketlerden kaçınmak,
 • Uyurken sol tarafa yatmak, (kalbe kan akışını artırmak için)

Tabii ki, baş dönmesi kötüleşiyorsa ya da diğer rahatsız edici semptomlarla ilişkili bir sağlık profesyonelini görmek önemlidir. Baş dönmesi ya da kanama, şiddetli baş ağrısı, görme değişikliği ya da bulanıklaşma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, zayıflık ya da uyuşma gibi ciddi semptomlarla “bayılma” geçiren bir kadın, özellikle acil bakıma başvurmalıdır.

Düşük tansiyonun gebelik ve bebek üzerindeki etkileri:

Düşük tansiyonu olan kadınlar için birincil risklerden biri bayılmadan kaynaklanıyor. Düşük tansiyonu olan, oturup veya yattıktan sonra çok hızlı ayakta duran bazı kadınlar bayıbilir. Anne adayı düşerse kendini yaralayabilir ve ciddi sorunlar meydana gelebilir. Şiddetli düşük tansiyon, şok veya organ hasarına neden olabilir. Kanın bebeğin sağlığına risk oluşturan bebeğe ulaşmasını engelleyebilir. Bununla birlikte, bu olumsuz etkilerin bebeğin sağlığı için olası birçok nedeni vardır ve tek başına düşük kan basıncının genellikle ciddi komplikasyonları yoktur.

Write A Comment