Hamilelik döneminin hem anne adayları hem de bebekler için çok hassas bir dönem olduğu ortada. Zira bu dönemde anne adayının vücudu içindeki bebeği besleyebilmek için ciddi bir çaba içerisine girer ve bunun için fiziksel değişimler de yaşar. Fiziksel değişimleri tetikleyen hormonal değişimler ise anne adaylarının karakterlerinin bile değişmesine neden olabilir. Dolayısıyla pek çok anne adayı hamileliği süresince kendine bile biraz yabancılaşır ve geçmişte sevmediği şeyleri sevebilir, sevdiği şeyleri sevmemeye başlayabilir.

Bebekler ise annelerinin beslenmeleri ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri neticesinde genetiklerinin izin verdiği kadar gelişebilirler ve anne adayının kötü bir yaşam tarzının olması, kötü beslenmesi ve spor yapmaması gibi faktörler sonucunda beklenen gelişimi göstermekten geri kalabilirler. Yani anne ile bebek arasındaki sıkı ilişki gebelik sürecinde başlar ve her ikisi de birbirinden etkilenir. Dolayısıyla anne adaylarının bu dönemde kendilerine dikkat etmeleri ve uzak durmaları gereken şeyler konusunda ihtiyatlı olmaları gerekli.

Hamilelikte Ayakkabı Tercihi

Hamilelik döneminde anne adayının vücudunda ay ay kilo artışı gerçekleşir ve bu kilolar bir süre sonra kas ve iskelet sisteminde ciddi bir yük bindirmeye başlar. Ayrıca bebeğin de karında ayrı bir yerde bulunması, annenin ağırlık merkezinin değişmesi ile sonuçlanır ve ayaklara düşen basıncın dengesi de değişim gösterir. Yani hamilelik sürecinde ayaklar ve genel anlamda iskelet sistemi, normal bir vücuttan çok daha fazla baskı altında kalır.

Bu durum anne adaylarının doğru bir ayakkabı tercihi yapmasını zorunlu kılar. Ayaklara ve diğer kemiklere olabildiğince az baskı uygulanmasını sağlayacak olan pek çok ortopedik ayakkabı, hayat kalitesini arttırma anlamında faydalı olacaktır.

Hamilelikte Topuklu Ayakkabı Giymenin Riskleri

Hamilelik döneminde özellikle çok yüksek topuklu giymek, topuklu ayakkabının sebep olduğu riskleri arttıracaktır ve bu nedenle farklı başlıklar altında nelerin olduğuna bir göz atalım.

Düşme İhtimali

Topuklu ayakkabı üzerinde denge sağlamak normal ayakkabılardan her zaman daha zordur ve annenin değişen ağırlık merkezi nedeniyle topuklu ayakkabılarda bu dengeyi bulmak daha da zor olmaktadır. Bu dengesizlik nedeniyle bir şekilde düşme ihtimali bulunan anne adayları, doğrudan karınlarının üzerlerine düşerlerse bebeklerine zarar verme hatta düşük yaşama ihtimaline sahipler.

Ayaklarda Şişkinlikler

Topuklu ayakkabılar ekseriyetle ortopedik değillerdir ve ayak ile bilek bölgelerinde çok ciddi sıkıntılara sebep olurlar. Ayaklarda ve bileklerde yaşanan şişkinlikler, bu bölgedeki kan akışını engelleyici duruş ve kanın alt bölümlerde birikmesi, hem damarlara zarar verir hem de kalbin daha fazla çalışarak yorulmasına neden olur.

Kaslarda Yaşanan Sıkıntılar

Topuklu ayakkabılar kaslarımızın olmaması gereken bir şekle girmesine neden olurlar ve bilhassa sırt, karın, ayak ve bacaklardaki kaslar bundan etkilenirler. Hamile kadınların hali hazırda ağırlıktan dolayı bacaklarda yaşadıkları sorunlar ve öndeki ağırlıktan dolayı sırtta yaşadıkları ağrılar, topuklu ayakkabının bu ağrıları daha da şiddetli hale getirmesi ile sonuçlanacaktır. Bilhassa bütün gün topuklu ile dolaşan anne adayları, hamileliğin ilerleyen aylarında büyük sıkıntılar yaşayacaklardır.

Kramplar ve Ağrılar

Hamilelikte topuklu ayakkabı giyildiğinde baldırlara binen yük, bir süre sonra üst bacakta da kramp ve ağrılara neden olacaktır. Bu ağrının zamanla artması anne adayının normal yürürken bile sorunlar çekmesine sebep de olabilir. Ayrıca topuklu giyildiğinde vücudun genel duruşu da değişim gösterir ve sırt ağrılarının yanında sırt ve bacaktaki gevşeyen dokular nedeniyle eklemler büyük yük altına girerler. Bu yüksek basınç bel ve leğen kemiği çevresinde ciddi hasarlara sebep olarak ömür boyu sorunlar yaşanmasına da neden olabilir.

Write A Comment