Hamilelik döneminde her anne ve baba, bu dönemin problemsiz bir şekilde devam etmesini diler ve bu nedenle düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeyi aksatmaz. Kontrollerde zaman zaman ultrason, zaman zaman da başka kontroller yapılır ve bunun sonucunda anne yahut bebek için herhangi bir tehlike olup olmadığı tespit edilir. Ancak anne baba adayları özellikle ultrason kontrollerinde tam olarak neyin kontrol edildiğini yeteri kadar bilmez ve genel olarak bebeklerini görmek için sabırsızlık halinde olduklarından bu gibi detayları atlamaya meyilli olurlar.

Ancak ultrason kontrolleri bebeğin duruşu, cinsiyeti gibi verilerin haricinde oldukça önemli detayları ortaya koyarlar ve bu nedenle kesinlikle aksatılmamaları gerekir. Hamilelikte ultrason ile yapılan ölçümleri genel hatlarıyla kısaca değerlendirelim.

Gebelik Kesesi Ölçümü

Gebelik kesesi, bebeğin 4-6 aylık hale gelmesi ile birlikte ultrasonda görünmeye başlar ve ilk dönemlerde sadece vajinal ultrason ile görüntülenebilse de, ilerleyen haftalar ile birlikte karın ultrasonunda da görünmeye başlar. Gebelik kesesinin ölçülmesi tek başına bir şey temsil etmez ancak başka değerler ile karşılaştırıldığı zaman gebelikteki düşük riskinin tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Yolk Kesesi Ölçümü

Anne karnında bulunan bebek, ilk başlarda bir plasentaya sahip değildir ve bu nedenle anne ile bebek arasındaki madde alışverişi çok daha ilkel bir yapı olan yolk kesesi ile sağlanır. Bu kese hamilelik ilerledikçe yerini plasentaya bırakacaktır ve madde alışverişi daha karmaşık bir şekilde sağlanacaktır. Bu kesenin olması gerekenden çok küçük olması veya olmaması ile aşırı büyüyerek problemler doğurması, gebeliğin düşük ile sonlanma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koyabilmektedir.

Baş ve Popo Ölçümü

Yedinci haftadan başlayarak on üçüncü haftaya kadar uygulanabilen bu ölçüm, bebeğin baş ile poposu arasındaki mesafesinin ölçülmesini sağlar ve bu sayede bebeğin kaç haftalık olduğunun da tespiti yapılabilir. Ayrıca bu ölçüme göre bebekte gelişim problemleri olup olmadığına dair çıkarımlar yapılabilir ve daha fazla bilgi edinmek için başka testler uygulamaya sokulabilir. Bu kadar erken dönemlerde bebeğin sağlığına dair en fazla fikir veren ölçümlerden bir tanesidir.

Femur Uzunluğu Ölçümü

Bu ölçüm sırasında bebeğin uyluk kemiği ultrason vasıtasıyla tespit edilmektedir ve bu sayede hamileliğin kaçıncı haftada olduğuna dair fikir edinilebilmektedir. Özellikle geç tespit edilen gebeliklerde bebeğin haftasının belirlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Kafa Çevresi Ölçümü

Bebeğin kafasının çevresinin ölçümü ile birlikte sahip olabileceği çeşitli rahatsızlıklar tespit edilebilir. Zira pek çok anomalide bebeğin kafa çevresi normal sınırların dışında olabilmektedir ve bu da önceden önlem alınmasına yardımcı olur. Tespit edilen değerlere göre farklı testler de uygulanabilir ve böylece daha kesin sonuçlar elde edilebilir. Özellikle amniyosentez gibi uygulamalar kafa çevresi ölçümünün sonuçlarına göre uygulanabilmektedirler.

BPD ölçümü

BPD ölçümü on üçüncü haftadan sonra ultrason ile uygulanmaktadır ve kafanın sağ ve sol yanı arasındaki mesafenin ölçümü ile gerçekleştirilmektedir. Bu genişliğin ölçümü ile birlikte bebeğin sahip olabileceği anomaliler konusunda fikir edinilebilir.

Karın Çevresi Ölçümü

Karın çevresi ölçümü tek başına ciddi bir veri teşkil etmez ancak diğer elde edilen ölçüm verileri ile birlikte kullanılarak bebeğin tahmin edilen ağırlığı belirlenir. Bu ağırlığın fazla veya düşük olması bebeğin sahip olabileceği muhtemel sağlık sorunlarına işaret edebilir ve bu yüzden bebeğin ağırlığının ölçümünün gerçekleştirilmesi önem kazanmaktadır.

7 Comments

 1. Ben kan testi yaptım hamile cıktım degerim 42.52 hastaneye gittim daha cok kucuk ultrasonda grunmz
  dendi bi sıkıntı yoktur dimi degerler artar mi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Gün aşırı gebelik testi değerinde yaklaşık 2 kat kadar bir artış olması sağlıklı bir gebelik göstergesidir. Ancak tek bir gebelik testi değerine bakarak gebeliğinizin sağlıklı olduğu yorumunu yapmak doğru olmaz. Gebelik testi değerinize bakarak gebeliğinizin kaç haftalık olduğu ile ilgili bir yorum yapılması da doğru bir yaklaşım değildir. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Vajinal ultrasonda gebeliğin 4.haftasından itibaren gebelik kesesi izlenmeye başlanırken, gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları ise 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhaba hocam ben 8 hafta 1 gunluk hamileyim yanliz bebegimin gelisimi iyi kesesi kucuk sizce buyurmu bu durum normal mi

 3. Hocam ben 13. Haftadayim bir doktor ultrasyonda ense kalinligi 2.89 biri ise 2 olctu sizce neye kime inanmaliyim yada bir sorun teskil eder mi bu degerler yoksa ultrasyon cihazi ile mi sknti

 4. HİCRAN DEMİR Reply

  MERHABALAR. SAT’A GÖRE 24+4 GÜNLÜK GEBEYİM. YAPILAN ŞEKER YÜKLEMESİ SONUCU RİSKLİ GEBELİĞE YÖNLENDİRİLDİM. ORADA AYRINTILI ULTRASONA GİRDİĞİMDE VERİLEN DEĞERLER; BPD 52MM (21+5), HC216MM (23+5),AC206MM (25+1), FL 47MM (26+0) ŞEKLİNDE. DOKTORUM BEBEĞİN BAŞ ÇEVRESİNDE BİR SIKINTI OLDUGUNU KAFASI YANLARDAN BASIK VE ÖNE ARKAYA ŞİŞKİN OLDUĞUNU SÖYLEDİ. DEĞERLERE BAKARAK SİZDENDE BİR YORUM BEKLİYORUM KORKULACAK BİRŞEY VARMIDIR YOKSA NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREK TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN

 5. Merhabalar hocam son adet tarihine göre 6+6günlük hamileyim iki gün önce Doktora gittim karından ultrasonda baktı kese var 5+4 dedi bu haftaya gel dedi sizce bu ne demek oluyo

 6. Merhaba benim son adet tarihim 9 eylül ayın 11 inde kan değerim 4806 cıktı bugün doktora gittim kese düzgün ama kalp atışını duyamadım alttan muyane edelim dedi yok dedim biraz daha geçsin dedim sizce erken degilmi kalp atışı için ilk gebeliğimi de 8 haftalıkken kalp atmadigi için aldırmak zorunda kalmıştım inşallah böle olmaz

Write A Comment