Hamileliğin kaçıncı haftasında olunduğuna göre gebelikle ilgili farklı ölçümler yapmak mümkündür.

Ultrason ile yapılan ölçümlerle gebeliğin kaçınca haftasında olunduğu, gebeliğin kilosu, gebeliğin normal gelişimini sürdürüp sürdürmediği, herhangi bir anomali olup olmadığı tespit edilebilir. Bunun dışında bebeğin içerisinde yüzdüğü amniyon sıvısının normal oranlarda olup olmadığı da tespit edilebilir.

Hamilelik gerçekleştikten sonra ve rahmin içine tutunduktan sonra ultrasonda görülmesi hemen mümkün olmaz. Ultrasondan gebeliğin izlenebilmesi için 1-2 hafta geçmesi gerekmektedir. Hamilelik haftaları ilerledikçe kandaki gebelik hormonu adı verilen B-HCG artış gösterir. Kanda B-HCG seviyesinin ortalama olarak 1500’e eriştiğinde gebelik yaklaşık olarak 4. Ya da 5. Haftasındadır. Bu haftalarda gebelik kesesinin görülmesi mümkündür.

. B-HCG oranı 2000-3000 seviyesine ulaştığı zaman ise gebelik ortalama olarak 6. Haftasına ulaşır. Bu gebelik haftasında, ultrason ile gebeliğin görülmesi kesindir.

Hamilelik döneminde  ultrasonla ölçülen değerler:

Gebelik kesesi:

 • Gebelik kesesi en erken şekilde 4 ya da 5. Gebelik haftasında görüntülenebilmektedir. Karından uygulanan ultrasonda hamilelik döneminin 6. Haftasında olunduğu tespit edilebilir. Ancak gebelik kesesine göre hamilelik haftasının öğrenilmesi önerilmez.Bunun yerine CRL ölçümü tercih edilir.
 • Şayet gebelik kesesi, düzensiz olarak izleniyor ise hamileliğin düşükle neticelenme riski oldukça yüksektir.
 • Şayet gebelik kesesi küçük ise, ultrasonda yalnızca kese biçiminde görüntülenmektedir.
 • Gebelik kesesi 1 cm boyuta geldiğinde ise içerisinde yolk adı verilen bir kese görüntülenebilir. Gebelik kesesinin 1.5 cm boyuta ulaşması durumunda ise embriyo görüntülenebilir.

Yolk Kesesi:

Yolk şeklinde tabir edilen kese, plasenta yani bebeğin eşinin gelişimi öncesinde anne ve bebek arasındaki madde alışverişini sağlayan kesedir. Gebelik kesesinin 1 cm boyutuna ulaşması durumunda yolk kesesi görüntülenebilmektedir. Yolk kesesi, gebelik kesesi yanında ufak bir biçimde görüntülenebilir.

Ancak gebelik kesesi 1 cm’e ulaşmışsa ancak yolk kesesi görüntülenememiş ise, gebelik düşük ile sonuçlanabilir. Bunun dışında yolk kesesinin 6 mm’den fazla olması da gebelikte düşük riskinin arttırdığını gösterir.

CRL:

CRL, baş ve popo ölçümüdür. Gebeliğin poposundan başının en üst bölümüne kadar olan uzunluğu tespit edilir. Özellikle de gebeliğin 7 ve 13 haftaları arasında yapılan CRl değerlendirmesi oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesini saplar.  Hamilelik haftalarının ilerlediği durumlarda, gebeliğin gelişiminin düzgün şekilde ilerleyip ilerlemediği bu erken haftalarda  uygulanan CRL ölçümüne göre kıyaslanmaktadır. Bu sebeple, CRL sonuçları muhafaza edilmelidir.

BPD

Gebeliğin kafasının sağ ve sol bölümündeki parietal kemik şeklinde tabir edilen kemikler arasındaki alan  yani kafanın enlemesine büyüklüğü bu ölçüm ile değerlendirilir.  Gebeliğin 13. Haftasından sonra bu ölçüm kullanılır.

Gebeliğin 13. Haftasında  bu uzunluk 2.4 cm uzunluktadır. Doğum yaklaşıkça 9.5 cm’e erişebilir.

HC:

Kafa çevresi ölçümüdür. Gebeliğin yaşı konusunda ipucu verebilme özelliğine sahiğtir. Kafa şekli normal olarak tespit edilmeyen gebeliklerde BDP’nin hata payı vardır. Bu sebeple HC oldukça önem teşkil eder.

FL:

FL, femur uzunluğudur. Vücudun en uzun kemiği olma özelliği taşıyan uyluk kemiğinin boyu bu ölçüm sayesinde tespit edilir.  Gebeliğin 14. Haftasında iken, uyluk kemiği 1.5 cm uzunluğundadır.Doğum zamanı yaklaştığında ise uyluk kemikleri 7.5 cm’e kadar ulaşır. Yapılan FL ölçümleri, gebelik haftasının belirlenmesine yardımcı olurken, gelecek dönemler yapılacak güncel kontroller açısından da önem teşkil eder.

AC – Karın Çevresi:

Karın çevresinin ölçümünün yapılması, gebeliğin kilosunun tahmin edilmesine yardım eder. Yapılan düzenli kontroller sayesinde gebeliğin gelişimi hakkına ipucu elde edilebilir. Ancak güncelleme için kullanılmaz.

Tahmini Gebelik Ağırlığı:

Gebelik ölçümlerinden BPD, FL ve AC ‘den yardım alarak bilgisayar, çeşitli yöntemlerle gebeliğin tahmini kilosunu verebilir. Fetus ağırlığı, tahmini bir sonuçtur. 500 gram kadar yanılma payına sahiptir. Gebeliğin gerçek kilosu 500 gramdan daha ağır ya da daha az olabilir.

Ense Kalınlığı:

Ultrasonografide gebeliğin boynunun arka bölümünde koyu renkli şekilde görüntülenen bölümün kalınlığı tespit edilebilir. Ense kalınlığının tespit edilmesi, gebeliğin 11. Haftası ile 13. Haftasında uygulanabilir.

7 Yorum

 1. Ben kan testi yaptım hamile cıktım degerim 42.52 hastaneye gittim daha cok kucuk ultrasonda grunmz
  dendi bi sıkıntı yoktur dimi degerler artar mi

  • Jinekoloji.com Yorum yap

   Merhaba,

   Öncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Gün aşırı gebelik testi değerinde yaklaşık 2 kat kadar bir artış olması sağlıklı bir gebelik göstergesidir. Ancak tek bir gebelik testi değerine bakarak gebeliğinizin sağlıklı olduğu yorumunu yapmak doğru olmaz. Gebelik testi değerinize bakarak gebeliğinizin kaç haftalık olduğu ile ilgili bir yorum yapılması da doğru bir yaklaşım değildir. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Vajinal ultrasonda gebeliğin 4.haftasından itibaren gebelik kesesi izlenmeye başlanırken, gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları ise 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Hocam ben 13. Haftadayim bir doktor ultrasyonda ense kalinligi 2.89 biri ise 2 olctu sizce neye kime inanmaliyim yada bir sorun teskil eder mi bu degerler yoksa ultrasyon cihazi ile mi sknti

 3. HİCRAN DEMİR Yorum yap

  MERHABALAR. SAT’A GÖRE 24+4 GÜNLÜK GEBEYİM. YAPILAN ŞEKER YÜKLEMESİ SONUCU RİSKLİ GEBELİĞE YÖNLENDİRİLDİM. ORADA AYRINTILI ULTRASONA GİRDİĞİMDE VERİLEN DEĞERLER; BPD 52MM (21+5), HC216MM (23+5),AC206MM (25+1), FL 47MM (26+0) ŞEKLİNDE. DOKTORUM BEBEĞİN BAŞ ÇEVRESİNDE BİR SIKINTI OLDUGUNU KAFASI YANLARDAN BASIK VE ÖNE ARKAYA ŞİŞKİN OLDUĞUNU SÖYLEDİ. DEĞERLERE BAKARAK SİZDENDE BİR YORUM BEKLİYORUM KORKULACAK BİRŞEY VARMIDIR YOKSA NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREK TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN

 4. Merhabalar hocam son adet tarihine göre 6+6günlük hamileyim iki gün önce Doktora gittim karından ultrasonda baktı kese var 5+4 dedi bu haftaya gel dedi sizce bu ne demek oluyo

 5. Merhaba benim son adet tarihim 9 eylül ayın 11 inde kan değerim 4806 cıktı bugün doktora gittim kese düzgün ama kalp atışını duyamadım alttan muyane edelim dedi yok dedim biraz daha geçsin dedim sizce erken degilmi kalp atışı için ilk gebeliğimi de 8 haftalıkken kalp atmadigi için aldırmak zorunda kalmıştım inşallah böle olmaz

Yorum bırak