Hamilelik dönemi içerisinde anne adayına uygulanacak olan aşılar, anne adayının, anne karnında yaşamakta olan bebeğin ve yeni doğanın sağlıklı kalmasına destek olur. Peki, bu dönem içerisinde hangi aşıların yapılması anne adayları için sakıncalı bir durum yaratır, hangi aşılar uzmanlar tarafından tavsiye edilir?

1 ) Hamilelikte hepatit-B aşısı

Annenin taşıyıcı olması durumunda, doğumun gerçekleşmesinin ardından ilk 12 saat içerisinde muhakkak bebeğe hepatit-B aşısı yapılmalıdır. Çünkü anne taşıyıcı ise bebeğine doğum esnasında hepatit bulaştırmaları mümkündür. Şayet anne değil de baba hepatit-b taşıyıcısı ise, annenin hamilelik dönemi öncesinde aşı yaptırması gereklidir. Eşi hepatit-b taşıyıcısı olan kadınlar, hepatit-b hastalığına yakalanabilirler. Bu sebepten dolayı, anne de aşı ile korunma sağlanmalıdır. Eğer anne gebelik döneminden önce aşı yaptırmadı ise, muhakkak hamilelik dönemi içerisinde aşı yaptırmalıdır.

2 ) Hamilelikte grip aşısı

Grip her sene kendini yenileyerek, tekrar karşımıza çıkar. Her sene oluşan grip virüsüne, her sene yeni bir aşı oluşturulmaktadır. Hamile anne adaylarının, grip aşısı yaptırmasının hiç bir bir sakıncası bulunmamaktadır. Bu duruma istinaden emzirme dönemi içerisinde de grip aşısı yaptırmanın kötü bir sonucu yoktur. Grip aşısı, hiç bir şekilde gribe sebebiyet vermez. Aşılamanın ardından görülen üst solunum yolları enfeksiyonu, tamamı ile bir tesadüften ibarettir. Kısacası bu durumun grip aşısı ile herhangi bir alakası yoktur.

gebelik-doneminde-girip-asisi

3 ) Hamilelikte tetanos aşısı

Daha önce hiç tetanos aşısı yaptırmamış olan anne adaylarının, hamilelik dönemi içerisinde tetanos aşısı yaptırması gerekir. Hamilelik döneminin ikinci ve üçüncü üç ayında tetanos aşısı yapılır. Bir ay ara ile yapılan bu tetanos aşılarından 2. yapıldıktan 6 ay sonra 3. doz tetanos aşısı yapılır.

Anne adayı hamilelik döneminden önce tetanos aşısı yaptırmış ise, ve yaptırmış olduğu en son ki aşının üzerinden 10 yıldan daha az bir süre geçmiş ise, anne adayının hamilelik döneminde aşı yaptırmasına gerek yoktur. Ancak anne adayı, hamilelik döneminden önce aşı yaptırdığı halde, en son yapılan aşının üzerinden 10 yıldan daha fazla bir süre geçmiş ise, anne adayına tek doz aşı yapılması gerekir.

Tetanos, yeni doğan bebeklerin özellikle ilk zamanlarda %60 oran ile ölümcül risk taşıdığından dolayı, tetanos aşısı çok önemli bir yere sahiptir.

4 ) Hamilelikte meningokok aşısı

Anne adayında meydana gelen, menenjit salgıları nedeni ile yapılan bir aşıdır. Bu aşının anne adayına ve bebeğe verdiği bir zarar henüz tespit edilememiştir.  Bebeği de anneyi de çok iyi koruyan bir aşıdır. Doktor tarafından, ihtiyaç olarak görülmediği zaman yapılmaz.

hamilelik-doneminde-asi

5 ) Hepatit A

Gelişmekte olan ülkelere gidileceği zamanlarda, eğer anne adayı hepatit A vakasına yakalanmamış ise, Hepatit A immünglobulini yaptırılması tavsiye edilir. Canlı virüs aşıları olduğundan dolayı, hamileliğin her dönemi için yapılması sakıncalı görülmektedir.

6 ) Hamilelikte kuduz aşısı

Hamilelik dönemi içerisinde şüpheli hayvanlar ile temas kuruduğu zamanlarda, kuduz aşısı yapılmasının hiçbir sakıncası bulunmaz. Bu sebepten dolayı, böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığı zaman, direk size en yakın olan sağlık kuruluşunu ziyaret ederek, gerekli olan müdahalenin yapılmasını sağlayın. Hamilelik dönemi içerisinde, gerek anne adayı için, gerekse fetüs için herhangi bir olumsuz bir sonucu yoktur.

7) Hamilelikte hangi aşılar önerilir, hangileri sakıncalıdır?

 • Hepatit A:Yüksek riskli bir durum anında, gerek görülüyor ise yapılmalı.
 • Hepatit B:Bazı durumlarda tavsiye edilir. Hamilelik esnasında, Hepatit B enfeksiyonu için riskli olan kadınlar muhakkak aşı yaptırmalıdır.
 • HPV:Önerilmez.
 • Grip aşısı: Önerilir.
 • MMR (Kabakulak, kızamık, kızamıkçık):Sakıncalıdır.
 • MCV4 (Menenjit):Gerek görüldüğü taktirde yapılabilir.
 • Polio: Teorik olarak yapılmamalıdır. Fakat, yüksek enfeksiyon riski taşınması halinde ve acil koruma gerekli ise, yapılabilir.
 • Tetanoz (Difteri):Mutlaka yapılmalıdır.
 • Suçiçeği: Sakıncalıdır.
 • Verem aşısı (BCG): Sakıncalıdır.
 • Kuduz:Gerek görülür ise yapılabilir.
 • Sarı Humma:Bulaşma riski çok yüksek ise yapılabilir.
8 ) Hamilelikte yalnızca doktorun gerekli gördüğü zaman yapılan aşılar:
 • Polio
 • Sarı humma
 • Pnömokok
 • Kolera
 • Boğmaca
 • Hepatit A
9 ) Hamilelikte asla yapılmaması gereken canlı hücre aşıları:

BCG

Kabakulak

Kızamık

Kızamıkçık

Su çiçeği

10 Comments

 1. Sena Müldür Reply

  Merhaba bişey danisacaktim.hamileligin 3.ayindan sonra yapılan aşılar çokmu önemli 18.haftaya girdim .oturduğum ilçede 10 gündür sokağa çıkma yasağı var ne zaman biter belli değil. Bu aşı cokmu zorunlu yapilmasa bebeğe zarar verirmi lütfen bilgilendirirseniz sevinirim. 🙁 hayırlı günler.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelikte Tetanoz ve Hepatit B aşıları Sağlık Bakanlığı denetimi altında sağlık ocakları tarafından sizlere yapılmaktadır. Yapılması zorunlu aşılar değildir. ancak sizi ve gebeliğinizi korumak adına doğum yapacağınız koşullar göz önünde bulundurularak bu aşıların yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Genellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra yapılmasını önermekteyiz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Merhabalar, Gebelikte tetenoz aşısıni öneriyor musunuz?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Tetanoz aşısı canlı mikroorganizma içermediğinden dolayı gebelikte güvenle yapılabilecek bir aşıdır. Daha önce tetanoz aşısı hiç yapılmamış veya aşı yapılmasının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş olan gebelere tetanoz aşısı yapılması önerilir. Eğer daha önce tetanoz aşıları tam olarak yapılmışsa ve son aşılamanın üzerinden 10 yıldan az süre geçmişse gebelik sırasında yapılması gerekmez. Tetanoz aşısı gebelikte her dönemde yapılabilir fakat sıklıkla 3. ayın bitiminden sonra yapılması tercih edilir. Tetanoz aşısı yapılan anne adayında oluşan antikorlar bebeğe geçer ve bebeği yenidoğan döneminde oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı korur. Hamilelikte yapılmasının diğer bir nedeni de bebeği yenidoğan tetanozundan korumaktır. Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek tetanoz yüksek oranda ölümcül olabilmektedir, bunun önlenmesi açısından da bu aşı oldukça önemlidir. Gebelikte bu aşıyı olmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Hocam iyi akşamlar.
  Ben normal yollarla ikiz gebelik sahibiyim. İlk gebeliğim. Hangi hastaneye gittiysek (devlet) bi daha gelme dendi. Riskli gebeliksin eğitim araştırmaya git dediler. Şuan heyet raporuyla geçiriyorum. Rahim içi kanamalar varmış.
  Bazı sorularım olacak yardımcı olursanız sevinirim.
  Tetanos aşısını kaçıncı haftada vurdurmalıyım. (İnternette 18,19,20,21,22 de yazıyor hangisi daha doğru)
  Bana gebelik başlangıcında 1 kez kan ve idrar tahlili yapıldı her kontrolde sadece ultrason yapıldı. Tahlil yaptırmam gerekmez mi kansızlık vs için?
  20. Hafta ikincil ( detaylı) ultrason tavsiye eder misiniz. Bebeklere zararı olur mu? Denildiği gibi yüksek radyasyon yayıyor mu?
  Teşekkürler…

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelikte bazı risklerinizin olması nedeniyle perinatoloji ile ilgilenen bir hekimin kontrolü altında ve yenidoğan bakımı iyi olan bir hastanede takip edilmeniz doğru bir yaklaşım olur. Gebelikte Tetanoz aşısı Sağlık Bakanlığı denetimi altında sağlık ocakları tarafından sizlere yapılmaktadır. Yapılması zorunlu bie aşı değildir. Ancak sizi ve gebeliğinizi korumak adına doğum yapacağınız koşullar göz önünde bulundurularak bu aşının yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Genellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra yapılmasını önermekteyiz. Gebelikte her kontrolde tahlil yapılması gerekmemektedir. Hekiminiz belirli aralıklarla bazı tahlillerinizi yapacaktır. Ayrıntılı ultrasonografinin, bebeğin organ gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı, amniyon sıvısının nispeten fazla olması nedeniyle görülebilirliğin arttığı ve böylece yapıların nispeten daha ayrıntılı olarak görülebildiği 18 ile 23. gebelik haftaları arasında yapılması önerilmektedir. Temel amaç bebeğin doğumsal kusurlar açısından taranmasıdır. Ultrason ses dalgaları kullanılarak yapılan bir görüntüleme şekli olması nedeniyle belirli süreleri aşmadığı sürece bebeğinize bir zararı bulunmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhaba Hocam.Ben 2 aylık gebeyim.Elimi bir metalle kestiğim için acilde tetanoz aşısı yaptılar.Genelde 4. ayda yapılması öneriliyor.Tetanozun 2. ayda yani erken yapılmış (bebeğin organ gelişim dönemi olduğu için ) olması beni endişelendirdi.Bunu size danışmak istedim.

 5. Merhaba ben gebeliğin 7. Haftasindayim ve dün ayak parmagimi terlik metal Tokası kesti küçük bi deri parçası kalktı fakat derin bi şey değil .terligin metal kisminda islakliktan oturu pas lekeleri vardi benim aklım takıldı acaba 7. haftada tetanos aşısı yaptırabilir miyim ? En son tetanos aşımı ilk hamileliğimde 2010 Şubat yılında 2 doz yaptırmıştım koruyuculugu devam eder mi ?

 6. Merhaba ben 7 haftalik hamileyim. Dün terligimin metal Tokası ayak parmagimi çizdi küçük bi deri parcasi kalktı tokanin alt kisminda biraz pas da vardı 7. Haftada tetanos aşısı olabilir miyim ? İlk hamileligimde Şubat 2010 da 2 doz aşı olmuştum bunu koruyuculugu devam ediyor mudur ?

 7. Merhaba ben 32 haftalik hamileyim. Sağlık ocağında üç ay içinde üç doz tetanos aşısı yaptılar bana ancak şimdi baktığımda gebelikte sadece iki doz yapıldığını öğrendim acaba bana ya da bebegime bir zararı olur mu bu üçüncü dozun?

Write A Comment