Hamilelik döneminde pek çok kadın maalesef bilinçsiz bir şekilde hareketsizliği tercih ediyor ve buna bahane olarak da taşıdığı bebeğini gösteriyor. Halbuki yapılan araştırmalar hareketsizliğin anne adayı ve bebek için daha tehlikeli olduğuna işaret ediyor ve bu yüzden her anne adayı hareketli bir yaşam tarzını bellemek zorunda. Tabii ki doktoru tarafından hareket etmesi çok önerilmeyen anne adaylarının durumu ayrı ancak bu tip önerilerin genellikle belli rahatsızlıklara önlem olarak verildiğini, çoğu anne adayında böylesi bir hareketsizliğin gerekli görülmediğini de unutmamak gerekiyor.

Hamilelikte yürüyüş yapmanın faydalarını farklı başlıklar altında değerlendirmek gerekiyor. Zira bu faydalar bazen anne adayı için bazen de bebek için güzel sonuçların doğmasını sağlayabiliyorlar. Dolayısıyla adım adım ilerleyelim.

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Doğum Zamanı Ortaya Çıkan Faydalar

Hamileliği süresince kaslarının çalışmasını sağlayan anne adayları, doğum günü geldiğinde normal doğumu daha kolay yaptıklarını fark edecekler. Zira yürüyüşler sayesinde hem vücuttaki kalça kasları başta olmak üzere kaslar daha güçlü hale geliyorlar, hem de vücudun genel esnekliği artarak doğuma daha uygun hale geliyor. Bu nedenle doğumda egzersiz ve yürüyüşlerinizin büyük faydasını göreceksiniz.

Strese Karşı Yürüyüş

Anne adayları maalesef özellikle gebeliklerin son dönemlerine doğru strese girerler. Bunun temel sebebi ise hem hormonlardaki ciddi değişimler, hem de bebeğin gelecek olmasının verdiği kaygıdır. Spor ve yürüyüşler sayesinde bedeninizin endorfin salgılamasını tetikleyebilir, böylelikle kendinizi daha dinç ve moralli hissedebilirsiniz. Özellikle anksiyete ve depresyon yaşayan anne adayları yürüyüşlerin psikolojik faydasını göreceklerdir.

Gebelik Zehirlenmesine Karşı Etkilidir

Gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan preeklampsi, gebelik sırasında kan basıncının artmasından kaynaklanır ve aslında tansiyon yüksekliğidir. Yürümek ise hem kolesterol hem de tansiyonu dengeleyerek anne adaylarının yüksek tansiyondan korunmalarına yardımcı olur. Bu yüzden düzenli ancak çok yormayacak yürüyüşler yaparak bebeğin de gebelik zehirlenmesinden etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Hamilelik Diyabeti Riskini Düşürür

Hamilelikte diyabet yaşayan anne adaylarının miktarı oldukça fazla ve normalde şeker hastası olmayanlar bile bu rahatsızlık ile gebelikte tanışabiliyorlar. Dolayısıyla vücut ağırlığını yani kiloyu kontrol etmek hamilelikte çok önemli. Kontrol edilemez bir şekilde kilo alıyorsanız yürüyüşler ile bunu dengelemek zorundasınız. Aksi taktirde gebelik diyabeti ile karşılaşma ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır.

Anne ve Bebek İçin Faydalıdır

Anne ne kadar sağlıklıysa bebeğin de sağlıklı olma ihtimali o kadar yüksektir. Dolayısıyla anne adayının gebeliği süresince egzersiz ve yürüyüşlerini aksatmaması da bebek için faydalıdır. Zira spor sayesinde kan akışı hızlanır ve kanda daha fazla oksijen dolaşır. Bebek ise hem oksijenini hem de besin maddelerinin annesinin vücudundan kordon bağı vasıtasıyla alır. Bu yüzden yürüyüş yaparak kan dolaşımını daha iyi hale getirmek, bebeğin gelişiminde herhangi bir eksiklik yaşanmasına da engel olur.

Bu nedenle hareketsiz bir yaşam tarzı belirleyen anne adaylarının bebeklerinin doğuma kadar daha az gelişme ihtimalleri mevcut. Hareketsiz yaşam tarzı erken doğum, düşük gibi istenmeyen koşulların ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor.

Hamile Anneler Nasıl Yürümeli?

Elbette gebe anne adaylarının bir sporcu gibi yürümeleri beklenmemeli. Anne adayları rahat hissettikleri tempoda yürümeli, çok fazla ısınma ve terleme gibi hallerde mola vermeliler. Çünkü vücut sıcaklığının çok artması karın bölgesinde kasılmalara sebep olabilmektedir. Yürüyüş sırasında kaybedilen suyu geri almak önemli olduğundan yanınızda şişe ile dolaşmayı da unutmamalısnız.

Güneşin yoğun olduğu saatlerden uzak durmak, rahat bir ayakkabı kullanmak, dengeyi bozacak yerlerde yürümemek de mühim.

Write A Comment