Zencefil bir süper besindir. İnsanlar yüzyıllardır tedavi edici bir madde olarak zencefil kullanıyorlar. Yiyeceklere lezzet katıyor ve ayrıca sağlık açısından da fayda sağlıyor. Batı toplumu, hamilelikle ilgili bulantı ve kusma için kullanıyor. Ancak hamilelik sırasında zencefil tüketmeden önce, güvenli dozajını ve aşırı tüketimin sonuçlarını bilmeniz gerekir. Ayrıca, zencefil yemek keyif alacağınız bir şey değilse, tüketmenin farklı yollarını öğrenin.

Hamilelikte Zencefil Yemek Güvenli midir?

Evet, hamilelik sırasında yemeğinize taze zencefil eklemek güvenlidir. Ancak, kurutulmuş kökü iyi olmayabilir. Zencefil, bir yemeğin içinde veya zencefilli çay olarak, sağlıklı miktarlarda aldığınız sürece faydalıdır. Daha yüksek konsantrasyonlar düşük yapma riskini artırabileceğinden, doktorunuzun görüşünü almazsanız, zencefil takviyesi almayın.

Hamilelikte Zencefil Miktarı Ne Olmalıdır?

İki ila dört bölünmüş dozda günde yaklaşık bir gram zencefil kökü alabilirsiniz. Hamilelikle ilgili mide bulantısı için taze zencefil veya şekerlenmiş formlarını tüketebilirsiniz. İlk üç aylık dönemde (trimesterde) özellikle dikkatli olmalısınız.

İlk üç aylık dönemde, bulantı, kusma, halsizlik ve duygudurum değişikliklerinden muzdarip olabilirsiniz. Yani, zencefil çayı içmenin en iyi zamanı mide bulantısı hissettiğiniz zamanlardır. Rahatsızlığınızı hafifletir ve ferahlatır. Ancak, aşırı tüketmeyin.

Gebelikte Zencefil Kullanımının Faydaları

Sıcak bir fincan zencefil çayı yudumlayabilir veya yemeğinize zencefil ekleyerek tadını artırabilirsiniz. Böylece, çeşitli şekillerde fayda sağladığını bilmek hoş olacaktır.

Bebeğinize yeterli kan akışını destekler:

Zencefil, vücudunuzdaki kan dolaşımını artırır ve bu nedenle doğmamış bebeğinize yeterli kan akışını teşvik eder.

Kolesterol seviyesini düzenler:

Zencefil, kolesterol seviyesini kontrol eder ve bu da hamilelik sırasında yüksek kolesterol seviyelerini azaltır.

Sabah bulantıları için rahatlama sağlar:

Sabah bulantısı ve mide bulantısı çekiyorsanız, yatıştırıcı bir madde olduğu için zencefil alarak rahatlamayı bekleyebilirsiniz. Bu mide problemlerini sakinleştirmek için ev yapımı zencefilli gazoz veya zencefil çayı deneyin.

Soğuktan ve öksürükten uzak tutar:

Zencefil, soğuk algınlığı, küçük rahatsızlıklar ve sürekli öksürüğün tedavisinde etkilidir. Bağışıklık sisteminiz hamileyken yavaşlar ve sizi bu küçük rahatsızlıklara karşı savunmasız bırakır. Zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirmek için olağanüstü bir yeteneği vardır ve hızlı bir şekilde iyileşmenize yardımcı olur. Aynı zamanda bu hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

Kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutar:

Araştırma çalışmaları, zencefilin kan glikoz seviyelerini kontrol altında tutmada hayati bir rol oynadığını belirtmektedir. Böylece anne ve büyüyen bebeğine sağlık verir. Aynı zamanda enerji seviyenizi yüksek tutmaya yardımcı olur ve tükenme ve yorgunluğu hafifletir.

Vücudunuz daha fazla besin alabilir:

Enfeksiyon veya kötü beslenme alışkanlıkları gibi çeşitli nedenler vücudunuzun besinleri emebilme yeteneğini engelleyebilir. Zencefil, vücudunuzun besinleri emmesine ve onları doğmamış bebeğinize vermesinde etkilidir.

Mide ekşimesini önler:

Zencefil, gebeliğe bağlı mide ekşimesini tedavi etmek için mükemmel bir ilaçtır. Mide yanmasına neden olan asitlerle savaşır. Taze zencefil ve şeker ya da ballı bir dilim zencefil ile yapılan çayı, yemeklerin arasında yudumlayabilirsiniz. Ev yapımı zencefilli gazoz da iş görecektir.

Şişkinliği azaltır:

Hamilelik sırasında sindirim, bebeğin besinleri emmesini sağlamak için yavaşlar. Bu sizi ağır hissettirir, şişkinliğe ve gaza yol açar. Herhangi bir sindirim sorununu önlemek ve şişkinlik problemini etkisiz hale getirmek için yatmadan önce zencefil alın. Bir tatlı kaşığı taze zencefil suyu alabilirsiniz, ayrıca çayını yapıp içine bal da ekleyerek tüketebilirsiniz.

İltihabı tedavi eder:

Zencefil doğada antienflamatuvardır ve bu nedenle gebelik sırasında inflamasyonu ve şişmeyi azaltır. Bir dilim zencefil kesin ve rahatlamak için yiyin.

Hamilelik daha az ağrılı olabilir:

Hamilelik sırasında, karın, sırt veya eklemler ağrımaya başlar, zencefil bu ağrıların hafifletilmesine yardımcı olur. Hormon seviyesini dengeleyerek çalışır ve daha az ağrıya sahip olursunuz. Gününüze zencefilli gazoz veya zencefilli çay ile başlayabilir ya da bir smoothie’ye ekleyebilirsiniz.

Yorgun kasları rahatlatır:

Hamilelik kemiklerinize ve kaslarınıza zarar verebilir. Yorgunluğa neden olur ve ayrıca kasları da yıpratır. Günde bir bardak zencefil çayı sizi genellikle sırt ağrısı, siyatik veya boğaz ağrılarından kaynaklanan ağrılı kemik ve kaslardan kurtarır.

Cinsel ilişkiyi daha ilginç hale getirir:

Hamile kadınlar için seks arzusu eksikliği doğaldır. Zencefil, libidonuzu geliştirir. Vücudu ısıtır ve dolaşım sistemini destekler, özellikle de cinsel organlara doğru kan akışını iyileştirir.

Bebeğinizi güçlendirir:

Çay veya yemek tariflerinde taze zencefil kullanılması C vitamini ve demir tedariğini artıracaktır. Böylece, doğmamış bebeğinizin bağışıklık sistemini destekler ve doğuştan gelen engelli olma riskini azaltır.

Gebelikte Zencefilin Yan Etkileri Var Mıdır?

Tavsiye edilen miktarlarda taze zencefil tüketilmesi sorun yaratmayacaktır. Ancak, aşağıdaki durumlarda biraz dikkatli olmanız gerekebilir:

 • Kan basıncı veya kan pıhtıları için ilaç kullanıyorsanız zencefil almadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Önceki düşük, pıhtılaşma bozukluğu, vajinal kanama ve baş dönmesi öyküsü varsa, zencefil kullanmaktan kaçının.
 • Gestasyonel diyabetli kadınlar da kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden zencefilden kaçınmalıdır.
 • Ağır zencefil dozları, sizin ve doğmamış bebeğiniz için tehlikeli olabilecek düşük veya kanamalara yol açabilir.

Gebelikte Zencefil Kullanmanın Yolları

Zencefil alımını sınırlandırın ve maksimum fayda sağlamak için doğru yolu kullanın. Zencefil, şeker, kapsül ve çiğnenebilir tabletler şeklinde temin edilebilir. Bu sinir bozucu bulantı kriziyle yüzleşmek için tüketebilirsiniz. Zencefilli gazoz kullanıyorsanız, içerik listesini okuyun.

 • Zencefil çayı için. Bir fincan sıcak suya bir çay kaşığı rendelenmiş zencefil karıştırın. Beş dakika bekletin, süzdükten sonra için.
 • Kıyılmış zencefili, buharda pişirilmiş sebzelere veya kavrulmuş patatese ekleyin.
 • Rende zencefili çorba veya patates kızartmasıyla karıştırın.
 • Taze zencefil, alabalık veya somon gibi ızgara balıklara tat verir.
 • Nane yaprakları veya tarçın ekleyerek yatıştırıcı bir zencefil çayı yapın.
 • Zencefilin sodyum içeriği düşük olduğundan, yiyeceklerin içinde tuzun yerini alabilir.
 • Zencefil kökünün raf ömrünü uzatmak için plastik bir torbaya sarın ve dondurucuda saklayın.

Zencefil gebelikte düşüğe neden olabilir mi?

Zencefil, önerilen dozu geçmediğiniz ve doktorunuzun önerisini aldığınız sürece düşük yapma olasılığına sahip değildir.

Zencefil takviyesi gebelik sırasında güvenli midir?

Zencefil kapsüllerini doktorunuzun reçetesi olmadan almamalısınız. Sağlık uzmanınız sabah bulantılarını azaltmak için 1.000 mg’lık zencefil kapsülü önerebilir. Bu kapsülleri ünlü bir markadan almalısınız.

Zencefil çiğneme tabletleri hamilelik sırasında güvenli midir?

Evet. Zencefil çiğneme tabletleri gerçek zencefil kökünden yapılır ve tüm doğal aktif bileşenlerini içerir. Zencefil çayı yapmak için de kullanılabilirler. Yarım bir çiğneme tableti, bulantı için anında rahatlama sağlayabilir. Yine, sadece doktorunuzun reçetesiyle satın almalısınız.

Write A Comment