Hamilelikte cinsel ilişki, hem kadın hem de erkeklerin kafasını karıştıran bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Hamilelik döneminde şayet hamilelik sağlıklı ilerliyorsa, herhangi bir risk söz konusu değilse, gebeliğin her döneminde cinsel ilişkiye girilebilir. Bu durumda bebek ya da anne adayı için herhangi bir risk söz konusu değildir. Ancak, anne adayının kendini yorgun hissetmesi ya da cinsel ilişkide bulunmamak istememesi durumunda cinsel ilişkiye girilmemesi oldukça önemlidir. Aksi halde anne adayı strese girebilir. Bu durumda da gebelik olumsuz etkilenebilir. Anne adayının kendini iyi, rahat ve cinsel açıdan istekli hissetmesi durumunda gebelikte cinsel ilişkiye girilebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki zararlımıdır?

Cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Cinsel ilişki sırasında bebek için herhangi bir sorun meydana gelmemektedir. Ancak hamilelik riskli ise, erken doğum ya da düşük riski varsa belirli bir dönem için ya da tüm gebelik boyunca yani 9 ay süresince cinsel ilişkide bulunulmaması gerekebilir.

Bebek, rahimde büyüyüp gelişmektedir. Cinsel ilişki sırasında bu sebeple bebekle herhangi bir temas söz konusu değildir. Ancak gebeliğin son aylarında karın iyice büyüdüğü için cinsel ilişki zorlaşabilir. Bunun dışında meme uçlarının uyarılması durumunda doğum eylemi başlayabilir. Bu sebeple de meme uçlarının uyarılmaması oldukça önemlidir.

Hamilelikte hangi cinsel ilişki pozisyonları daha güvenlidir?

Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları hakkında aşağıdaki videodan bilgi alabilirsiniz.

Anne adayının düşündükleri çok önemli!

Gebelik her kadında aynı şekilde yaşanmamaktadır. Bazı anne adayları gebelik döneminde yaşanan belirtileri daha yoğun ve şiddetli yaşar. Bu sebeple de farklı eylemlere enerjisi ya da isteği kalmayabilir. Mide bulantıları sebebiyle cinsel ilişkiden tiksinme de söz konusu olabilir. Bundan dolayı baba adayları anlayışlı olmalı ve her zaman anne adayının bu konuda düşündüklerine değer vermelidir. Kesinlikle anne adayı zorlanmamalıdır.

Baba adaylarının yapması gerekenler:

Baba adayı cinsel ilişki için ısrarcı olmamalıdır. Kadının cinsel ilişkide bulunmak isteyip istemediğine önem vermelidir. Aksi halde kasılmalar ya da anne adayının sinirlenmesinden dolayı kramplar söz konusu olabilmektedir. Bununla beraber cinsel ilişki iki tarafından isteği doğrultusunda kurulsa dahi, baba adayları her zaman için nazik olmalı ve ani hareketlerden kaçınmalıdır. Anne adayının kendisini incitmemesi için yavaş ve sakin şekilde davranılmalıdır.

hamilelikte-cinsellik

Anne adaylarının libidosu gebelik döneminde düşebilir!

Her anne adayı için geçerli olmasa da özellikle gebeliğin ilk ve son 3 aylarında anne adaylarının cinsel açıdan isteksizliği başlayabilir. Buna yol açan faktörler ise genellikle mide bulantıları, baş dönmesi ve diğer gebelik belirtileridir. Bu sebeple anne adayının cinsel isteğinin olmadığı dönemlerde anne adayı zorlanmamalıdır. İkinci üç aylarda ise anne adayının gebelik dönemine ait belirtileri azalmaktadır. Bununla beraber rahme giden kan akışı hızlanır ve anne adayının libidosu yükselebilir.

Anne adayları sevişmek istemediklerini eşlerine nasıl anlatmalıdır?

Anne adayları gebelik döneminde cinsel ilişki hakkında düşündüklerini eşine dürüst olarak anlatmalıdır. Bu sayede eşinin sorunu çözmesine de yardımcı olacaktır. Erkeklerin hamilelik dönemini tam olarak anlayamayacağı anne adayları tarafından bilinmeli ve gerekli yönlendirmeler yapılmalıdır.

Write A Comment