Birden fazla bebek taşırken sezaryen doğum zorunlu mu?

Şart değil. Vajinal doğumu denemek, bebeklerin nasıl durduğuna bağlıdır yani rahimdeki konumları çok önemlidir. Çoğu doktor, aşağıdaki durumlarda vajinal doğum yapılmasını tavsiye etmektedir:

 

  • Her iki bebek de baş aşağıysa (ikiz gebeliklerin yaklaşık yüzde 40’ında durum budur)
  • Ne anne ne de bebekler sezaryen doğum gerektirecek sorunlara sahip değilse

 

Öte yandan, eğer ikizleriniz bir amniyotik keseyi paylaşıyorsa, ilk ikiziniz (rahminizde daha düşük seviyede olan, ilk doğacak olan) aşağı inmiyorsa, sezaryen doğum planlıyorsanız veya ikiden fazla bebek bekliyorsanız.

 

İlk ikiz baş aşağı, ama diğeri değilse doktorunuz ne yapacağına dair karar vermelidir. Bazı uzmanlar, vajinal doğum yapmayı denemenin makul bir seçenek olduğunu öne sürerken, diğerleri planlanan şekilde sezaryen yapılmasının en iyi yol olduğunu düşünüyor.

 

Son olarak, ilk ikizde vajinal olarak doğum yapsanız bile, ikinci için sezaryene ihtiyaç duyabileceğinizi bilmelisiniz. Bu tüm ikiz doğumlarının yaklaşık % 10’unda görülür ve yalnız ilk ikiz aşağıya doğru olduğunda daha da yaygındır.

 

Normal doğuma karşı sezaryen doğum

Doğum öncesi ve sırasında, tek bebeği olan bir kadına göre daha yüksek komplikasyon olasılığı vardır, bu yüzden bir hastanede doğum planlamanız gerekir.

 

Potansiyel komplikasyonlar arasında; suyun gelmesine bağlı olarak kordon dönmesi, plasental abrupsiyon (özellikle ilk ikizin doğumundan sonra) ve hem vajinal hem de sezaryen doğum için doğum sonu kanama sayılabilir. Bu sebeple, bazı önlemler almak gereklidir.

 

Öncelikle, normal ve sezaryen doğumdan hangisi olursa olsun, yetenekli bir doktor seçmelisiniz. Doktor, doğum için uygun tıbbi personele sahip bir hastaneye bağlı olmalıdır. Birçok ikizin biraz erken doğması nedeniyle, hastanede prematüre bebeklere bakım için donanımlı bir bölüm bulunmalıdır.

 

Hastaneye vardığınızda, bebeklerin pozisyonunu doğrulamak için bir ultrason yapılacaktır. Ayrıca, her bebeğin doğum boyunca görüntüsü ve sürekli elektronik fetal izlemesi alınacak.

 

Doğum için anestezi istiyorsanız, epidural en iyi seçimdir. Epidural anestezi, doktorun rahim içine ulaştığında veya herhangi bir nedenden dolayı sezaryene ihtiyacınız olduğunda ek bir rahatlama sağlamak için kullanılabilir.

 

Doğum zamanı geldiğinde, eğer sezaryen ise normal doğum odasının yerine ameliyathaneye yönlendirilirsiniz. Tıbbi personel ekibi, bir veya iki doğum uzmanı, bir anestezist ve iki hemşire içeride bulunabilir.

 

İlk bebeği doğurduktan sonra, uzman ikinci bebeğin pozisyonunu ve boyutunu abdominal ve vajinal olarak ve muhtemelen ultrasonla da değerlendirir. Bundan sonra ne olacak? Herşey ikinci bebeğin pozisyonuna bağlı olacaktır. Bebeğin başı servikse yakınsa ve doğum kanalında yeterince düşükse, doktor amniyotik keseciği yırtıp bebeğin kalp hızını izlemeye devam edecektir.

 

Kasılmalar genellikle ilk ikizin doğumundan kısa bir süre sonra başlar (eğer başlamazsa, Pitocin verilebilir) ve ilkini yaptığınız gibi ikinci bebeği de dışarı itersiniz. İkinci bebek, kardeşiyle aynı dakikalarda, yarım saat ya da daha uzun bir süre sonra doğabilir. Bebeğin kalp atış hızı normal kalmazsa veya diğer komplikasyonların gelişme ihtimali ortaya çıkarsa, derhal sezaryen doğum gerekir.

 

Eğer ikinci ikizin başı değil de kalçaları pelvise inerse, buna makattan geliş denir. Doktor bu bebeği vajinal olarak da alabilir, sezaryen doğum da yapabilir.

 

Ne bebeğin kafası ne de kalçaları serviksin yakınında bulunmuyorsa, doktor internal podalik versiyon uygulayabilir. Bu doktorun rahmin içine ulaşması, bebeğin ayaklarından tutması ve önce ayaklarını çıkarması anlamına gelir. Bazı durumlarda, ikinci ikizi almak için sezaryen gerekli olacaktır.

 

Sezaryen doğum

İkizler veya daha fazla bebek için sezaryen doğum yapacaksanız, birkaç farklılığın dışında, herhangi bir sezaryen doğum gibi gerçekleşecektir. Odada daha fazla sağlık personeli olacak. Her zamanki gibi, doğum uzmanı, anestezi uzmanı ve iki hemşire ameliyat sırasında sizinle olacak. Ayrıca her bebek için ayrı ekipmanlar da olacaktır. Ve, bebeklerin büyüklüğüne ve pozisyonuna bağlı olarak, her zamankinden biraz daha büyük bir kesiğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

İyileşme dönemi

Bu, normal doğum veya sezaryen olup olmadığına ve doğum sonu kanama gibi başka komplikasyonlar yaşayıp yaşamayacağınıza bağlıdır. Her şey yolunda giderse, vajinal doğumdan sonraki iki gün içinde ve sezaryen doğumdan sonraki dört gün içinde hastaneden taburcu olmayı bekleyebilirsiniz.

 

Tüm anneler yeni bir bebeğin bakımıyla ve doğumdan sonra iyileşme ile ilgili birçok kişiden yardım alabilirler, çünkü ikiz bebekleriniz ile ilgileniyorsanız daha da yorgun olacaksınız. Mümkün olduğu kadar evi iki bebek için düzenleyin.

 

Bazı bebekler hemen eve gidemez. İkiz gebelik daha fazla komplikasyona sahip olma eğiliminde olduğundan, özellikle de daha erken ve daha küçük yaşta doğma ile ilgili komplikasyonlardan dolayı ikizleriniz, yeni doğan yoğun bakım ünitesine (NICU) alınabilirler.

Bebeklerinizi emzirmek istiyorsanız, erken bir başlangıç ​​yaptığınızdan emin olun ve odadayken hastane personelinden rehberlik isteyin. Hemşire size yardım edecektir.

 

Bebekleriniz yeni doğan yoğun bakım ünitesinde ve henüz oral beslenmeye hazır değilse, bu arada anne sütünüzü de pompalamanız gerekir. Hastaneniz, oradayken kullanabileceğiniz bir elektrikli göğüs pompası bulundurmalıdır ve eve gittikten sonra da kullanmak için bir tane satın almalısınız.

Kaynak:

https://www.babycenter.com/0_giving-birth-to-multiples_3585.bc

Write A Comment