Yapılan son bilimsel araştırmalar, sigara ve kahve tüketiminin hamilelik oranlarını kötü etkileyebileceğini ortaya koydu. Sigarada bulunan kotin adı verilen madde, hücre ölümünü hızlandırmakta ve döllenen yumurtaların yerleşme potansiyelini azaltmaktadır.

Kahve ve Kısırlık

Kafeinin çeşitli sebeplerden ötürü doğurganlık yetisini olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Ancak sigara kadar net bir şekilde ‘’kafein kısırlığa sebep olmaktadır.’’ Denilemez.  Fakat yapılan araştırmalara göre gebe kalmaya çalışan ve gebe olan anne adaylarının kahve tüketmemesi gerekmektedir.  Amerikan Ulusal Doğurganlık Birliği (Resolve), bebek sahibi olmayı planların kafein dolayısıyla kahve tüketimi konusunda dikkatli olması gerekmektedir.

gebelikte kahve

Kahve düşüğe yol açar mı?

Yapılan bilimsel çalışmalar, aşırı kafein tüketimin gebe kalma riskini azalttığı gibi düşüğe de yol açabileceğini göstermiştir. Harvard Üniversitesi‘nde 2009 senesinde yayımlanan bir çalışmada gebe kalma şansını etkilememek adına günde en fazla bir fincan kahve içilmesi gerektiğini belirtmiştir.

Kahvenin kısırlık yaptığı kanıtlanmamıştır ancak yapılan bilimsel çalışmalar, doğurganlık yetisini olumsuz etkileyebileceğini ve gebe kalma şansını azaltabileceğini ortaya koymuştur. Bu sebeple de gebe kalmaya çalışan ve gebe olan anne adaylarının kahveden uzak durması ya da aşırıya kaçmadan kahve içmesi önerilir.

Write A Comment