Kahverengi akıntı, birçok gebenin karşılaştığı ortak bir endişedir. Kadınların yaklaşık % 20’si hamileliğin ilk 12 haftasında lekelenme yaşadığını bildirmektedir.

Hamilelikte erkenden ortaya çıkan kanama menstrüel periyoduna göre genellikle daha açık renktedir. Ayrıca, renk pembeden kırmızıya, kahverengiye kadar da değişir.

Endişelenmek kolay olsa da, panik yapılmamalıdır. Hamilelik sırasında lekelenme yaşayan kadınların çoğunluğu sağlıklı bir hamileliğe devam etmektedir. Hamilelik sırasında vajinal kanama, vajinadan herhangi bir kanın çıkmasıdır. Gebe kaldıktan sonra hamileliğin sonuna kadar her an olabilir. Özellikle birinci trimesterde, gebelik sırasında hafif kanama veya lekelenme yaygındır. Genellikle bu alarm için sebep değildir. İç çamaşırlarınızda bazen birkaç damla kan gördüğünüzde veya sildiğinizde kahverengi bir akıntı görürseniz lekelenme olarak düşünülür.

Gebelik sırasında lekelenme nedenleri nelerdir?

İmplantasyon kanaması, hamilelikte erkenden lekelenmenin yaygın bir nedenidir. İmplantasyon kanaması, döllenmiş yumurtanın rahim astarına  bağlandığında olur. Bu, hafif kanama veya lekelenme birkaç gün sürebilir. Bu lekelenme, genellikle, bir kadın hamile olduğunu ve hatta bekleyen bir dönem olarak kabul edilmeden önce sıklıkla görülür. Bir kadının adet döneminde beklediği günden sonra ortaya çıkan kanama, implantasyon kanaması olarak kabul edilemeyecek kadar geç kalınmaktadır ve genelde erken gebelikle ilişkili olma olasılığı daha yüksektir. Lekelenmenin diğer bir yaygın nedeni, serviksteki polip (serviks üzerinde zararsız bir büyüme) olup, östrojen seviyelerinin yüksek olması nedeniyle gebelik sırasında kanama olasılığı yaratmasıdır. Gebelik sırasında serviks çevresindeki dokuda artmış sayıda kan damarı olduğu için bu durum ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, bu bölgeyle temas (cinsel ilişki yoluyla veya örneğin jinekolojik bir muayene ile) kanamaya neden olabilir.

Servikal bir polip bulunmasa bile, birkaç gün içinde bazı lekelenmelere neden olabilecek birkaç durum vardır:

 • Cinsel ilişki
 • Jinekolojik muayene, örneğin vajinal ultrasonografi
 • Ağır kaldırma / aşırı egzersiz

Kahverengi akıntı, kan seviyeleri yükseldiğinde ve hamileliğiniz sırasında rahim ağzına doğru ilerlediğinde gerçekleşen lekedir. Alanı daha fazla duyarlı hale getirir ve akıntıya yol açar. Cinsel ilişkiye girmek veya rutin bir muayene yapmak da kahverengi akıntı veya bazı kahverengi lekelenmelere neden olabilir

Hamilelik sırasında kahverengi akıntı endişe edilecek bir şey değildir.

Kahverengi akıntı nedenleri:

 • İmplantasyon kanaması nedeniyle gebeliğin ilk haftaları
 • Hamileliğin son haftalarında doğum öncesi kahverengi akıntı artar, doğum tarihi yaklaşır. Her iki durumda da, konuyla ilgili doktorunuza bilgi verdiğinizden emin olun.

 

 1. Cinsel ilişki:

Serviksiniz gebelik sırasında çok hassas ve duyarlı hale gelir. Cinsel ilişki veya başka kaba bir faaliyet tahrişe neden olabilir; bu da hafif kahverengi akıntıya ve hafif ağrıya neden olur.

 1. Düşük yaşanması:

Gebeliğin ilk haftalarında kahverengi akıntı düşük nedeniyle gerçekleşebilir. Sistemde uzun süredir var olan ve şimdi sadece atılması gerekenlere ait eski kan da olabilir.

 1. İmplantasyon:

Döllenmiş embriyo, rahim astarına implante edilerek hafif kahverengi akıntı olurken ortaya çıkar. Bazı durumlarda ciddi kanamalar olabilir.

 1. Kaçırılan kürtaj:

Kaçırılan kürtaj durumunda fetüs artık gelişemez, kalp atışı kesilir ve fetus rahim içinde ölür. Bu nedenle, kahverengi akıntı olur ve rahim bunu dışarı atmak için uğraşacaktır.

 

 

 

 

 

 1. Molar gebelik:

Fetüste benzeyen anormal bir doku uterusa yerleşir. Genellikle hamilelik ile karıştırılır ve kahverengi vajinal akıntıya neden olur. Kansere neden olabileceği için anında tıbbi yardıma ihtiyaç duyulmaktadır.

 1. Ektopik gebelik:

Ektopik gebelikte, embriyo uterus yerine fallop tüplerine bağlanır ve iç kanamaya bağlı olarak kahverengi akıntıya neden olur.

 1. Serviks polipleri:

Servikal yüzeydeki küçük, anormal büyümeler kırılgandır ve artmış östrojen düzeyleri nedeniyle oluşur. Polipler aynı zamanda daha düşük karın ağrısı, rahatsızlık ve olağandışı kanama paternlerine yol açabilir.

 1. Plasental anormallikler:

Plasenta previa ve plasenta ani duruşu gibi bazı plasental anomaliler vardır. Her ikisi de kahverengi akıntıa neden olur; bu kahverengi lekeler ya da kahverengi renkte kanama olabilir. Plasenta previa’da, plasenta serviksin açılmasını örter, kahverengi akıntıa neden olur ancak ağrı yoktur. Plasenta abdominasyonunda plasenta uterustan ayrılır ve kahverengi akıntı ve ağrıya neden olur.

 1. Genital HPV:

Kahverengi akıntı, aynı zamanda, östrojen düzeylerinin artması ve vajinal bölgeye artan kan akışı nedeniyle genital HPV’nin bir semptomudur.

 1. CYBH (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) dahil enfeksiyonlar:

Vajinal veya servikal enfeksiyonlar aynı zamanda kahverengimsi bir akıntıa neden olabilir. Enfeksiyon yanıkları, vajinal koku, kaşıntı ve kahverengi akıntıya neden olur.

Kahverengi akıntı her trimesterde görülebilir:

 • Birinci trimester (haftalar 1 ila 12):

Gebelik sırasında ilk üç ayda kahverengi lekelenme şu nedenlerden dolayı olabilir:

 • aşılama
 • Servikal duyarlılık
 • Kanama devam ederse veya ağırlaşırsa derhal doktorunuzu gö

İkinci üç aylık dönem (hafta 13 ila 28):

Kahverengi akıntı gebelik boyunca yaygındır ve ikinci trimesterde zararlı olmayan sebeplerden dolayı olabilir:

 • Serviks tahrişi
 • Gebelik muayeneleri
 • Cinsel ilişki

Bununla birlikte, kahverengi akıntı, aynı zamanda hemen tedavi gerektiren maya enfeksiyonlarının veya CYBH’lerin bir göstergesi olabilir.

Üçüncü üç aylık dönem (29-40. Haftalar):

 • Servikal tahriş
 • Gebelik muayeneleri ve cinsel ilişki
 • Doğum belirtisi

Yukarıda belirtildiği gibi, kahverengi akıntı, bir enfeksiyonun bir belirtisi olabilir. Bu, kalitesini, kokusunu ve görünümünü anlamak ve herhangi bir şey sıradışı görünüyorsa tıbbi bakım talep etmeyi zorunlu kılar:

 • Akıntı hafiften fazla ise (implantasyon kanaması nedeniyle)
 • Cinsel ilişki sonrası bir haftadan fazla süren kahverengi akıntı
 • Akıntıda koku duyulursa veya kaşıntı varsa
 • Akıntı ardından abdominal kramplar, kötü koku ve sulu görünüm
 • Ateş veya titreme ile ilişkili akıntı (bu uterusta veya böbrekte bir enfeksiyon belirtisi olabilir)
 • Ağrı, kramp ve hafif baş dönmesi ile ilişkili akıntı ektopik gebelik belirtileri olabilir ve tıbbi bir acil durumdur

 

 

Gebelikte kahverengi akıntıyı önlemek için:

 1. Fiziksel egzersizinizi sınırlayın:

Mümkün olduğu kadar fiziksel aktivitenizi azaltın. Hamilelik sırasında aktif olmak güzel olsa da, kahverengi akıntınız varsa, fiziksel aktivitelerden kaçınmalısınız. Daha sonra dinlenmek için daha az zaman içinde çok fazla şey yapmaya çalışmayın. İhtiyaç duyarsanız atlayın ve elinizden geldiğince fazla dinlenin.

 1. Yeterince dinlenin:

Dinlenme zamanınızı artırın ve mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın. Evdeyseniz, gün boyunca sık sık yatın ve düzenli olarak uyuyun.

 1. Ağırlık kaldırmayın:

Hamilelik sırasında özellikle de kahverengi akıntıı gördüğünüzde ağır nesneleri veya on kilo üzerinde herhangi bir şeyi kaldırmaktan kaçının. Hamileliğin ağırlığında ağırlıklar kaldırırsanız vajinal akıntıya neden olabilir.

 1. Cinsel organlarınızı temiz tutun:

Genital bölgede ekstra bakım yapmalısınız. Özellikle vajinal akıntı yaşıyorsanız, kuru ve temiz olmalı. Alanı temizlemek için parfümlü olmayan ya da kokusuz sabun kullanın ve su kullanın.

Gebelikte Farklı Kahverengi Akıntı Türleri:

İmplantasyon kanaması ve STD’lerde (gonore, klamidya ve genital siğiller) boşalım açık-kahverengi görünmektedir. Pembemsi-kahverengi akıntı servikal tahriş ve dış gebelik sonucu ortaya çıkar. Düşükte de bu renk akıntıını fark edebilirsiniz. Koyu kahverengi akıntı düşük ve ektopik hamilelik erken evrelerinde olur. Mantar enfeksiyonları kalın kahverengimsi bir akıntıa neden olabilir.

Düşük, vajina, rahim veya serviksin enfeksiyonları siyah-kahverengi akıntıa neden olabilir. Sulu, kahverengi akıntı erken gebelikte sık görülür ve molar gebelikten kaynaklanabilir. Sarı-kahverengi akıntı, maya veya bakteriyel enfeksiyonların yol açtığı anormal boşalmadır.

Write A Comment