1 ) Yumurtlama ağrısı (Mittelschmerz)

Yumurtlamanın gerçekleşmesi esnasında, genellikle kasık ağrısı meydana gelir. Bu ağrıya mittelschmerz (Almanca “ortada oluşan ağrı” demektir) denir. Çünkü bu ağrı, daha çok 2 adet kanamasının ortasında olan, olağan yumurtlama zamanına denk gelir. Yumurtlama ağrısı, daha çok kasık bölgesinde, kramp ağrısına benzeyen hafif bir ağrı olarak hissedilir. Ancak bu ağrı bazı kadınlarda düşünüldüğünden daha şiddetli bir şekilde geçebilmektedir. Yumurtlama ağrısının şiddeti her dönem değişiklik gösterebilir. Ancak daha çok beklenen adetten yaklaşık 2 hafta önce olduğu için, zamanı önceden bilinebilir. Yumurtlama ağrısı bir çok kadında 1 veya 2 gün civarında sürer. Yumurtlama tedavisi gören kadınlarda, yumurtlama ağrısı daha şiddetli görülebilir.

2 ) Adet ağrısı (dismenore)

Adet ağrısı, kasık, alt karın, bel ve/veya üst bacaklarda aralıklı bir ağrı şeklinde hissedilmektedir. Bazı  kadınlar, ağrı ile beraber aynı zamanda ağırlık veya doluluk hissi de oluşmaktadır. Bu sırada vücudun bütün kaslarında ağrı hissedilebilir ve bulantı ve ishal görülmesi de beklenen bir durumdur.

Bazı kadınlar ilk adet dönemlerinden beri adet ağrısı çekerler (primer dismenore). Adet ağrısı aydan aya farklılık gösterebilir, yaş ilerledikçe veya çocuk doğurduktan sonra azalır veya aynı kalır. Adet ağrısının her seferinde daha da şiddetlenmesi durumunda,  bu başka bir sorun olduğunu gösterir.

Bazı kadınlarda da, ilk adetten bir süre sonra meydana gelen veya zaman geçtikçe şiddetlenen adet ağrısı vardır (sekonder dismenore). Bunun en çok meydana gelme sebebi ise, endometriozistir. Diğer sebeplerin arasında da, adenomyozis, miyomlar, rahim polipleri, spiral, barsak hastalığı, enfeksiyon veya karın içi yapışıklıklar gelmektedir.

3 ) Miyomların sebep olduğu kasık ağrısı

Miyomlar, basınç hissi veya kasık ağrısına sebebiyet verebilen, rahmin kas dokusunda bulunan iyi huylu urlardır. Miyomun şikayete sebebiyet verip vermemesi, miyomun büyüklüğüne ve rahimde bulunan yerleşimi ile alakalıdır. Küçük miyomlar herhangi bir şikayete mahal vermeyebilir. Ancak büyük çaplı miyomlar, idrar torbası veya bağırsak gibi komşu organlara da baskı uygulayabilmektedir. Rahim boşluğu içinde veya yanında bulunan rahim miyomları, genellikle fazla adet kanamasına sebep olarak, adet ağrısını artırabilirler. Çok az da rastlansa, miyomun içinde bulunan doku dejenere olur ve ani, şiddetli kasık ağrısına sebebiyet verir.

4 ) Adenomyozisin neden olduğu kasık ağrısı

Rahim iç zarının rahim kasının içinde bulunması durumuna adenomyozis denir. Adenomyozis adet ağrısı ve aşırı adet görmeye sebep olabilir. Adenomiyozis teşhisinin koyulması biraz zordur ve net bir teşhis ancak rahmin alınıp incelenmesi ile gerçekleşebilir. Ultrason ve MR bazen adenomiyozisin saptanması için yararlı olabilir.

5 ) Rahim ve tüplerdeki enfeksiyonların neden olduğu kasık ağrısı

Rahim ve tüplerde meydana gelen enfeksiyon, daha çok bir anda başlayan kasık ağrısı ve bazen ateşe sebep olur. Enfeksiyonun tedavi edilmesinin ardından, tüplerin ve yumurtalıkların çevresinde meydana gelen yapışıklıklar, kronik (kalıcı) karın veya kasık ağrısına sebep olabilmektedir. Tüpün uç kısmının tıkanması, tüpün içinde sıvı toplanmasına (hidrosalpenks) sebep olur. Ara sıra, hidrosalpenks burkulabilir ve kasık ağrısını daha da şiddetli bir hal alabilir.

6 ) Yumurtalık kistinin neden olduğu kasık ağrısı

Normal şartlarda, her ay yumurtalıklardan birinde bir yumurta kesesi meydana gelir. Yumurtlamanın gerçekleşmesinin ardından, bazen bu kesenin içi kan ile dolar ve kist ortaya çıkar. Bu kistler 1 veya 2 ay içerisinde kendi kendine ortadan kaybolurlar. Ancak bazen kistten sıvı sızması sebebinden dolayı, kasık ağrısı meydana gelebilir. Çok az olsa, kistin ağırlığı sebebinden dolayı, yumurtalık burkulur (torsiyon) ve ani, çok şiddetli kasık ağrısına sebebiyet verir.

7 ) Endometriozisin neden olduğu kasık ağrısı

Endometriosis, normalde rahmin içinde bulunan dokunun (endometrium) kasık ve karında bulunan diğer organların yüzeyinde bulunmasıdır. Endometriozis, adet ağrısı veya adet döngüsünün diğer zamanlarında meydana gelen kasık ağrısına sebep olabilir. Cinsel ilişki esnasında ağrıya da sebep olabilmektedir.

Enteresan olarak, bu hastalığın sebep olduğu kasık ağrısının şiddeti, her zaman endometriozis şiddeti ile orantılı değildir. Bazı durumlarda, çok hafif bir endometriozis şiddetli ağrıya neden olabilirken, şiddetli bir endometriozis hiç rahatsızlık hissi vermeyebilir. Net bir teşhisin yapılabilmesi için laparoskopinin yapılması gerekmektedir.

8 ) Karın içi yapışıklıkların neden olduğu kasık ağrısı

Alt karın bölgesinde bulunan yapışıklıklar, kasık ağrısına sebep olabilirler. Yapışıklıkların meydana gelme sebebi endometriozis, geçirilmiş bir ameliyat veya enfeksiyon olabilir. Yapışıklıkların saptanabilmesi amacı ile laparoskopinin yapılması gerekmektedir.

40 Comments

 1. Merhabalar doktor bey size rahatsızlığım hakkında sorum olacak 2 yıldır çekiyorum ben bu rahatsızlığımı karnım sürekli sancılı ağrımakta öyleki ağrılarım kasıktan belime kilitlenip bacaklarıma vuruyor özel bölgem sürekli sızlamalı kaşıntı halinde içten geliyor doktor bey bende güçlü bir mantar olsa gerek dilimde damağımda kabarcıklar oluyor geçmiyor doktorlara gittim gastrolojiye gittim anlamadılar kadın hastalıklarına gittim fitil verdi düzelmedi önceden bağırsak problemi yüzünden ameliyat oldum bünyem güçsüzleşti antibiyotikler beni mahvetti kaşıntıları verilen ilaçlar çoğalttı çocuk istedik olmadı fakat evlenmeden önce ben böyle değildim kaşıntılar yoktu sadece çok dayanılmaz adet ağrılarım olurdu voltaren yüzlük ağrı kesici kullanarak dayanmaya çalışırdım lütfen yardımcı olun yoksa ölebilirim dayanamıyorum nasıl düzelir tedavisi var mıdır ne kullanayım nereye gideyim ben Bursada ikamet etmekteyim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Çocuk isteminiz olduğundanda bahsetmişsiniz. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu bilmeden bu konuda tam bir danışmanlık verememekteyiz. Geçirilmiş bir karın içi ameliyat öykünüzün de olması nedeniyle rahim ve tüplerinizin durumunu değerlendirmek adına size HSG dediğimiz rahim tüp filminin çekilmesi uygun olur. Bu açıdan size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmanızdır.
   Yapılan jinekolojik muayenenize göre bir mantar enfeksiyonu tanısı konulmuş ve ona yönelik olarak tedaviniz planlanmış. Bazen mantar enfeksiyonlarında krem ve fitil tedavileri yetersiz kalabilmekte ve ağızdan kullanılan bazı ilaçların tedaviye eklenmesi gerekebilmektedir. Enfeksiyonunuz için uygun ilaç tedavisi verildikten sonra sık tekrarların önlenmesi için esas olan bu enfeksiyonlardan korunmaktır. Vücudunuzun ve yaşadığınız çevrenin temizliğine dikkat etmelisiniz. Genital bölgenin temizliğinde aşırıya kaçmamalı ve genital temizlik için kimyasal içeren ürünler kullanmamalısınız. Çünkü vücudun flora olarak adlandırılan bu koruyucu mikroorganizmalarının temizlik ile uzaklaştırılması enfeksiyonlara zemin hazırlamaktadır. Genital bölgeye deodorant sıkılması, kokulu tampon ve pedlerin kullanımı sakıncalıdır. Genital bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmesi gerekir; nem mikroorganizmaların çoğalmasını kolaylaştırır. Bu nedenle pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve dar giysilerden kaçınılmalıdır.
   Ağız içinde bahsetmiş olduğunuz lezyonlar açısından da bir diş hekimine ya da bir kulak burun boğaz uzmanına görünmenizde fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Merhaba Ben 19 yasindayim 3 iyidir her ay siddetli karin agrim var ve iki uc gun suruyor bazen agrilar adet donemine denk geliyor jinekologa gittim her testi yaptim pek bisi cikmadi gastrolojiye de gittim huzursuz bagirsak sendromu diyorlar buyuk ihtimalle cunku kolonoskopi de yaptigim halde her sey temiz fakat halen jinekolojik bir durumdan supheleniyorum..sizce ne olabilir?(adet donemlerimde cogu zaman duzenli)3 yildir bu agrilarim var.

  • seda aslan Reply

   merhabalar ben ilişkiye girdikten bi gün sonra 5 gün süreyle adet oldum adetten bi hafta sonra kasik ve belim bi haftadır ağrıyor acaba bu belirti hamilelik belirtisimi

 2. Hocam bir arkadaşım adetinin 3. günü bugün dün gece rahatsızlandı. Karınlarında dayanılmaz bir ağrıdan dolayı. Düşük yapıyormuşcasına. Spiral takılı ama kayma yapmış. iki sene önce takılmış. ama buna rağmen ilk çocuğundan iki yıl sonrada hamile kalmış spiral le.Hocam bu ağrının sebebi ne olabilir bu derece.doktora da gidemiyor.lütfen bir cevap verir misiniz?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Dismenore karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri, rahim içi aletler vb.). Eğer spiraliniz yerinde değil ise gebelik riskiniz bulunmaktadır. Bu hem rahim içinde bir gebelik olabilir hemde dış gebelik olabilir. Size önerim en kısa zamanda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız; muayene, ultrasonografi ve bazı hormon tahlilleri yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Deniza sim Reply

  Ekim ayında sürtünme yoluyla ilişkm oldu zevk suyundan şüphelendim daha sonra gebelikten korktum adetimi bekledim oldum ama stres çok yaptığım için normal aylara göre daha az gördüm. Yinede emin olamadım kanda bhcg yaptırdım tabi kan testi ilişkiden bir buçuk ay sonra yapıldı 0.05 çıktı. Tekrar günümde adet oldum ama yine kısa sürdü Normalde kasıklarımda asla ağrı olmaz ama batmalar oluyor. Gebelik mi var yoksa stresmi daha nasıl emin olabilirim yine mi kanda test yaptırmalıyım 🙁

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Cinsel birlikteliğinizin üzerinden 2 adet döngüsü geçmiş olması ve bir buçuk ay sonra bakılan kanda gebelik testinizin negatif olması nedeniyle sizde bir gebelik olduğunu düşünmemekteyim. Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, ürolithiazis, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları kasık ağrısı şikayetine neden olabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak ağrı şikayetinizin nedeninin araştırılmasıdır.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 4. Merhaba Benim sikayetim yaklasik iki yil olacak karnimda agri oluyor dokununca aciyor ustune yatinca gobek deliginin altinda olan bir agri dr gitmistim ilk agrim oldugunda karin kaslarin kasilmis dedi kas gevsedici verdi o zaman gecmisti ama tekrar basladi her ay regliden sonra tekrarliyor siddeti her ay degisklik gosteriyor.bilmiyorum alakali mi bu agrilarim dusukten sonra basladi 21 ay oldu dusuk yapali ve Hala hamilelik olmadi yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, ürolithiazis, gastrointestinal hastalıklar, göbek fıtıkları, psikolojik kökenli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrıları ve gebelik karında ağrı şikayetine neden olabilmektedir. Ağrı hissettiğiniz bölge göz önünde bulundurulduğunda öncelikle size önerim bu ağrı şikayetlerinize yönelik olarak bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızdır.
   Son gebeliğinizin üzerinden oldukça uzun bir zaman geçmiş olması nedeniyle size önerim yumurtalık rezervinizin, rahim ve tüplerinizin durumunun ve eşinizin sperm analizi sonucunun değerlendirilebilmesi için infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Melek abdullah enes Reply

   Bence doktora gıttınse care bulamadıysan hacamat yaptır

 5. Binnur demirarar Reply

  Hocam merhabalar ben 26 yasindayim ve 2 yildir evliyim 21 yasinda 1.5 aylik dusuk yaltim ve yurtdisinda kurtajla bebegi aldilar bundan 9 once de polikistikover tanisi konuldu sol yumurtaligimda, 6 aylik bi tedavi gordum doktorum kistlerimin kuculdugunu ve hamile kalabilecegimi soyledi fakat 4 ay gecti ve kalamiyorum her ay duzenli gunlerde regl oluyorum ama bazen 1 gun bazende 3 gunde surebiliyor gecen ay yani kasim ayinda ovulasyon gunumde gece cok siddetli kasik agrisi cektim karnim cok sisiyor gaz varmis gibi fakat ne oldugunu anliyamadim cinsel iliskide de bazen yanma ve agrilarim oluyor cok sık olmasa da bunu yasiyorum ve bartholin kistlerim de var hocam ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olun bana

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Yumurtlama döneminde ağrı şikayeti yaşamanızın nedeni yumurtlama sırasında folikül içerisinde bulunan sıvının karın içine sızmasıdır. Bu sıvı bir kaç günde kendiliğinden kaybolur. Ağrı genellikle bir günde geçmekle birlikte bazen büyüyen yumurtaya bağlı olarak ağrı şikayeti yumurtlama olmadan 4-5 gün önce başlar, yumurtlamanın olduğu gün artar ve sonrasında kaybolur. Yine bu dönemde karında şişkinlik olması beklenen bir bulgudur. Bahsetmiş olduğunuz bu bulgular gebe kalmanıza engel değildir.
   Cinsel birliktelik esnasında ağrı ve yanma şikayetinizin olması genital yollarınızda bir enfeksiyon olduğunu düşündürmektedir. Bartolin bezi vajen girişinin her iki yanında yerleşmiş kese şeklinde 2 adet bezdir. Bu bezlerin kanalları tıkandığında sıvı boşalamaz ve bartolin bezinin içinde birikerek kist dediğimiz yapıyı oluşturur. Genital bölgeye travma, vulva enfeksiyonları, tahrişler kanalın bezinin tıkanmasına ve kist oluşmasına sebep olabilmektedir. Şişlik, ağrı, cinsel birliktelikte ağrı, yürümede zorluk ve ateş şikayetlerine neden olabilirler. Eğer kist boyutu büyük değil ise ve herhangi bir şikayete neden olmuyor ise takip edilmesi yeterlidir, herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Gebe kalmanıza engel teşkil etmez. Eğer kist boyutu büyümeye başlar ve enfekte olur ise o zaman antibiyotik tedavisi ve cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Cerrahi girişim her ne kadar başarılı olsa da ilk 6 ay içinde tekrarlama olasılığı %20-35 ‘dir.
   Her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüpleriniz, eşinizin sperm analizi sonucunu değerlendirmeden size gebelik elde edememenizin nedeni hakkında yorum yapılması doğru olmaz. Size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.

   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 6. Banu sarı Reply

  Merhaba adetim normalde 7 gün surerken bu ay uç gün sürdü ve kasık agrimda var .28 günde olan adetim bu ay 41 gün sonra oldu .gebelik söz konusumudur?

 7. duygu Yıldız Reply

  Merabalar benim şikayetim son birkaç aydır kasık ağrısı karın şişliği ilişki durumunda acı ve ağrı belime ve bacaklarıma vurmakta altı sene öncede sol yumurtalığın üstünde apze oluşmuş ameliyat olmuştum ikikere doğum yaptım en son doktora gittiğimde miyomların olduğu ve kistlerim olduğunu söylediler ama şuanda ne durumda lar bilmiyorum yorumlarsanız sevinirim çok sıkda idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Geçirilmiş karın ameliyatınızın, myomlarınızın ve yumurtalık kistlerinizin olduğundan bahsetmişsiniz. Bunların hepsi karın ağrısı ve ilişki esnasında ağrı şikayetine neden olabilmektedir. Bununla birlikte genitoüriner sisteminizde bir enfeksiyon söz konusu ise bu da ağrı şikayeti yapabilmektedir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmnanına başvurarak yeniden muayene olmanızdır. Muayene bulgularınıza yönelik olarak tedaviniz hekiminiz tarafından planlanacaktır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 8. duygu Yıldız Reply

  Bülent bey bende şikayerlerimden bahsetmiştim ama bir cvp alamadım herkesin şikayetlerine cvp yazmışsınız bunu görünce bende yazmak istedim ama geri dönüş yapmadınız rica etsem banada yorum yaparmısınız

 9. Elif Akpinar Reply

  Dr bey öncelikle merhaba benim şikayetim geçen aydan beridir kasık ağrım var oturduğm zaman şiddetli batma yürüdüğmdede öyle belimle bacağma vuruyo hele bu ay dayanılmaz bir ağriyla karşıkarşıyaym sadece sağ kasığm öyle sol tarfda bişey yok adet düzensizli var 11.ayda 6 gün gecikmeden sonra gördüm bide biz eşimle bebek sahibi olmayı çok istiyoruz sizce bu ağrilar ona engel mi yorumunz için şimdiden teşekkür ederim

 10. Fatih Kader Reply

  İyi günler doktor bey benim kasıklarimm neredeyse hergun ağrıya doktora gittim idrar yollarinda enfeksiyon var dedi ilaç verdi iciyorum faydasını göremedim enfeksiyon olduğu için çocuğumun olmasına. Engelmi bu durum yardımcı olursanız sevinirim

 11. Merhaba Bülent bey benim adetim 12 gün gecikti 4-5 sefer hamilelik testi yaptım negatif çıktı ve kasık ve yumurtalıklarımda ağrı var buna nazaran hamile olabilirmiyim?

 12. Nesrin ekerer Reply

  Hocam ben 42 yasindayim 6 yıldır evliyim bir defa tüp bebek yaptırdık tutmadı bana yaşımdan dolayı FSH yüksek bu yüzden dediler başka bir şey söylemediler döllenen yumurta 2 ye bölünmüş fazla sansim olmadığını söylediler .yumurtanın bölünüp büyüme olasılığı varmı tedavisi nedir. Çok tesekkur ederim maddi durumum iyi olsa size gelmeyi isterdim saygilar

 13. Hocam ii günler aralıkta kimyasal.gebelik geçirdim 2 buçuk haftalikken düşük yaptım suan sağ yumurtaligimda ağrı oluyo bazen 3 gun once yumurtlamam bitti sebebi nedir hocam

 14. karında şişlik ve kasık bölgemde ağırlık var sağ tarafta nedeni ne olabilir.

 15. Dilan etik Reply

  Merhaba doktor bey. Ben 19 yasındayım. 1 ay önceki özel dönemimde adet yüzünden ağrı şokuna girip baygınlık geçirdim 5e 2 ye kadar tansiyonum düştü ve 2 serum yedim. Her ay çok şiddetli ağeı geçiriyorum ve baygınlığa kadar gidebiliyor bunun sebebi ne olabilir sizce eğer geri dönüş yapabilirseniz çok sevinirim.

 16. Pervin varlik Reply

  Merhaba bulent bey esim 10 yildir korunuyirdu ama bu ayin 10 da adet oldum 15 de yikandim 16 da esimle korunmadan beraber olduk cocuk istiyoruz 2 gun defalarca korunmadan beraber olduk 2 gun sonra tekrar korunmadan bir dafa daha beraber olduk adet tarihime daha var ama tekrar adet gorecekmis gibi kasiklarim agriyor goguslerim agriyor bacakalrim cekiliyor akintim oluyor korunmadan birlikte olali 12 gun oldu bir daha berabrr olmadik 2 gundurde idrarimi yaparken adet gorecekmisim gibi alt tarafim aciyir hic olmamisti 12 gundur goguslerim cok sizliyor ve sag gogsum koltuk altima dogru buyumr yapiyir agriyor sanki hamile gibi cekiliyor dun oglen hamilelik testi yaptim negatif cikti ne yapmam gerekli adetimede daha var ayin 10 da bana yardimci olabilirmisiniz

 17. Slm doktor bey ayın 25 de adet oldum ilk üçgün yogun kanamam vardı 4 gün hiç gelmedi diyeck kadar azdı beşinci gün biraz daha yogunlaştı adetim bittikten sonra kasık. Ve bel agrılarım var gösümde şişlik ve agrı var hamile olabilirmiyim 4 yıldır bebek özlemi cekiyorum diş gebelik gecirdim sag tüpüm alındı cvp verirseniz sevinirim tşk ederim:)

 18. Ayşegül ouz Reply

  Benimde yaklaşık 4 aydır adet olmadan iki hafta öncesinden filan kasık ağrısı başlıyor oysa ki bende normal adet ağrısı bile olmazdı ve doktora gitmeye korkuyor ve cekiniyorum çünkü daha 20 yaşındayım napmaliyim neden böyle oluyor olabilir? Teşekkürler

 19. Merhaba doktor bey benim iki aydir adetim 1 gü n oluyor zaten normaldede cok az adet oluyorum yalniz surekli kasiklarimda siddetli agrilar oluyo belime böbreklerime kadar agrilarim var bide akintim cok sizce nedeni ne olabilir sayğılar efendim

 20. İyi akşamlar Dr bey 9 yıldır spreli vardı. 4ay önce çıkardım. doğal yolla hamile kalmadım regliden 5gün sonra sabah 1 aksam 1 clomen kullandım .dogurganlik donemimde ovulasyon testi kullandım ve ovulasyonun yoğun olduğu gün gündüz birlikteliğim oldu .birliktelik ten 2 saat sonra belinde hafif kasiklarimda aksama kadar biraz fazla ağrım oldu .gebe kalma şansım nedir yardimci okursanız sevinirim. ilginize şimdiden teşekkürler

 21. Merhaba doktor. Ben adetten sonra ilişkiye girdim ve kanama oldu ama agrı olmadı, aynı günde yine ilişkimiz oldu ama sert ve agrılı ilişkiye girdik( zorlama gibi) ilişki zamanjnda da agrı oldu ve kanama da. İlişkiden sonra da kasık agrılarım sancılarım var. Neden ola bilir? Cevaplarsanız cox sevinirim

 22. Subatın 1inde hasta olmuştum 20 gün üstüne bidaha oldum 2gün oldu adetim biteli kasıklarım çok ağrıyor 3 Ay önce catlatma iğnesi oldum neden böyle olabilir…

 23. Merhabalar hocam benim 8 yasinda bir çocuğum var 2 çocuğumuzu düşünüyoruz fakat bir türlü gebe kalamiyorum ancak adetim 5 gun sürüyor 6 gün den hemen başlayan bir kasik ağrısı sanki 1 veya 2 gün adetim e kalmista öyle biri agri oluyor sizce bu agrolarimin sebebi nedir adet düzensizliklerim hiç olmadı bugüne kadar teşekkür ederim şimdiden

 24. Adetim biteli bir hafta oldu karin agrisi basladi ve pembe kanamam geliyor neden olabilir acaba

 25. Nurgül Ceylan Reply

  Iyi geceler benim adetim bittikten sonra kasigimda ve gobegimin kenarında bir ağrı var hiç böyle olmuyor dum birde karın yapisikligim var ondan olabilir mi acaba cvp icin şimdiden teşekkürler

 26. Hocam ıyi akşamlar bir yıldır evliyim. 7 yıla yakın bir süredir adetten 1 hafta 10 gün önce sol kasığımda çok şiddetli bıçak saplanır gibi ağrı yaşıyorum doktora gidiyorum ama kimse birşey bulamadı. Endometriozisten şüphelendi ama laparoskopi yapmadan bilemeyiz dedi. Her ay adet öncesi sadece sol kasığımda yaşıyorum hocam ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

 27. rukiye özkan Reply

  Ben puco hastasıyım düzenli adet olmuyorum bu ay adet olunca bi kac tane ilaç kullandım adetten 15 16 gün sonra kasiklarda batma bel ağrısı oldu ve akıntı baya oldu hamile olma ihtimalim ne cevap verseniz sevinirim

 28. Benim cidi anlamda kasik agirim addet gordugum ikitana cacugum var ve halla agirilararim gecmedi ve cok sidetli kasik var ikiside sezaryanla dogum oldu halla cekiyom agirilari

 29. Meraba doktor bey benim adetime 15 kala sol kasığıma bi saplantı halinde şiddetli ağrım oluyo bidr gögüslerim 15 kaa şişiyor adetime ucu biber gibi yanıyor eşimle korunmuyoruz 2 senedir çocuk istiyoruz ams olmuyor 2 senedir 2 tane çocuğum var 16 ve 14 ysşlarında sizce bunun nedeni nedir

 30. Esma erçin Reply

  Bi sorum olacakti size benim adetime 4 gün var ve belim be kasiklarim cok ağriyor vucudum bi sicak bi soguk oluyor vucudum bunlar adet belirtisimi yoksa gebelikte olabilir mi

 31. Mrb doktor bey benim sorum 2 aydır klomen kullanıyorum en son kullandigim ay yumurtam oluşmamış dedi drum fakat bu ay kasık agrım çok oldu adetimin 6. Günü test yaptım negatif çıktı üzerinden 4 gün geçti daha regl olamadım acaba bunun sebebi ne olabilir hamilelik olabilir mi

Write A Comment