Kegel egzersizleri, kadınlarda vajina etrafını çevreleyen vajina kaslarının güçlenmesini sağlayan pelvik kas egzersizleridir.

Vajinal kaslar (PC kasları) nerededir?

Vajina kasları; kadınlarda leğen kemiği içerisinde bulunan vajinal ve anal bölgeyi saran ve 8 şeklinde olan kaslardır. Pelvik taban kasları; karın ve leğen kemiği içinde bulunan organları muhafaza etmek ve tutmak için pelvis tabanı çember şeklinde destekler.

Vücudumuzda bazı kaslar kontrol edilebilirken, bazı kaslar herhangi bir şekilde kontrol edilememektedir. Örnek olarak kalp kasları, kontrolsüz kaslardır. Kendi kendine sürekli olarak çalışır. Ancak kol kasları, isteğe bağlı olarak çalışmaktadır. Vajinal kaslar da isteğe bağlı kaslar konumundadır.

Vajinal kaslar, gün içinde birçok kez kullanılır. Örnek olarak idrar geldiğinde, tuvalete yetişene kadar kasları sıkmak, tuvalet sırasında ise idrarı yapmak yani kasları açmak,vajinal kasların çalışması anlamına gelir.

Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Vajina kaslarını öğrendikten sonra, kegel egzersizleri yapılmalıdır. Kegel egzersizleri; vajina kaslarının sıkılıp bırakılması ile yapılmaktadır. 15 defa vajina kasları hızlı hızlı sıkılıp bırakılmalıdır. Daha sonra 30 saniye dinlenmeli ve daha sonra yeniden kaslar sıkılıp bırakılmalıdır. Egzersiz 15 defa tekrar edilmeli ve 100 tekrara kadar çıkılmalıdır. Egzersizler sırasında normal şekilde nefes alıp verilmelidir.

Kadınlarda vajinal kaslar hangi işlevlere yarar?

 • Cinsel ilişkide duyarlılığın artmasında,
 • Cinsel ilişkide orgazm olmaya,
 • Normal doğuma,
 • İdrar yapma ve tutmaya,
 • Dışkılama (defekasyon) işlevinde önemli işlevlere sahiptir.

Kegel egzersizleri nedir?

Kegel egzersizi ise pelvik taban kaslarının çalışmasına ve güçlendirilmesine yönelik yapılan egzersizlerdir.  Vajinal kasların sıkılıp bırakılmasına dayalıdır.

Kegel eksersizleri neden önemlidir?

Spor yaparken vücudun belirli kasları güçlendirilmeye çalışılır. Kegel egzersizinde de vajina kasları güçlendirilmektedir. Bu sayede kadının cinsel ve genito-üriner işlevleri düzelir. Yaşlanma ile beraber meydana gelebilen jinekolojik sorunlar engellenmiş olur.

Genç kızlarda da kegel eksersizlerine gerek var mıdır?

Genç kızlarda vajina kasları daha sıkı olsa da vajina kaslarının kontrol edilebilmesi için mutlaka kegel egzersizleri yapılmalıdır. Özellikle de cinsel ilişki sırasında vajinal kaslarının yeterince gevşememesi sebebiyle ilişki sırasında ağrı söz konusu olabilir. Kegel egzersizi bu durumunda önüne geçilmesinde yardımcı olmaktadır. Bununla beraber genç kızlığından itibaren kegel egzersizleri ile vajinal kaslarını geliştiren bir kadın normal doğumu daha kolay yapabilmektedir.

Vajinal kasların orgazm olmadaki rolü nedir?

Orgazm sırasında klitoris ve vajinal girişten alınan erojen uyarılar neticesinde, pelvik tabanda bulunan  ischio cavernosi, bulbo cavernosi ve puboccygeus kasları kasılmaktadır. Bu sebeple de kegel egzersizleri vajen kaslarının güçlenmesini sağlar. Bu alana giden kan akışının artması sayesinde cinsel haz artar. Güçlü vajina kasları sayesinde daha uzun ve daha hissedilir orgazm yaşanır.

Vajinal kasları çalıştırmayı nasıl öğrenebilirsiniz?

Vajina kaslarını çalıştırmak aslında oldukça kolay olmaktadır. Ancak ilk kegel egzersizi, tecrübesizlik sebebiyle yanlış yapılabilir.

Vajinal kasları çalıştırmayı öğrenmenin doğru ve çok kolay bir yolu vardır;

İdrara sıkıştığınızda tuvalete oturun. Daha sonra 3-4 defa idrarınızı tutup bırakın. İdrarın tutulup bırakıldığı kaslar, kegel egzersizi sırasında tutup bırakmanız gereken kaslardır. İdrar tutma ve bırakma yöntemi ile vajinal kaslara hakim olma öğrenildikten sonra kegel egzersizlerini uygulamaya geçilmelidir.

Kegel egzersizleri; idrar yapma sırasında uygulanmamalıdır. Sık sık idrar sırasında tutup bırakmak, idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Parmak yardımı ile kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Vajina kaslarına hakim olmak, parmak yardımı ile yapılabilir. Bunun için sırt üstü yatabilir ve derin nefes alıp gevşedikten sonra işaret parmağı vajina içerisine sokulmalıdır. Daha sonra,  parmak içerdeyken, idrar tutma ve idrar bırakma şeklinde kegel egzersizi yapılabilir.

Cinsel ilişki sırasında kegel egzersizi nasıl yapılır?

Pelvik kaslarının keşfedilmesi ve bu kaslara tam olarak kontrol sağlandıktan sonra cinsel ilişki sırasında, partnerin penisi içeride iken kegel egzersizi yapın. Penisin hareketi ile senkronize bir şekilde kegel egzersizi yapılması, cinsel ilişkinin daha duyarlı olmasını sağlayacaktır.

Kegel egzersizlerinde başka uygulama şekilleri nelerdir?

Kegel egzersizleri başka uygulama yöntemlerine de sahiptir. Bu yöntemler ise:

15 defa vajina kasları hızlı hızlı sıkılıp bırakılmalıdır. Daha sonra 30 saniye dinlenmeli ve daha sonra yeniden kaslar sıkılıp bırakılmalıdır. Egzersiz 15 defa tekrar edilmeli ve 100 tekrara kadar çıkılmalıdır.

Vajina kasları 5 saniye kasılıp tutulmalı ve daha sonra serbest bırakılmalıdır. 2 defa, 25 set şeklinde uygulayın.

PC kaslarınızı önce 1/3 güçte kasın ve biraz bekleyin, sonra 2/3 güçte kasın ve biraz bekleyin, sonra tüm gücünüzle kasın ve bekleyin. Bu egzersizi günde 2 kez 10 tekrar şeklinde yapın.

Kegel eksersizlerini mesaneniz boşken (idrarınız yok iken) uygulayın.

Kegel egzersizlerinin faydaları nelerdir?

 • Kegel egzersizleri sayısız fayda sağlamaktadır. Bu faydalardan bazıları;
 • Kadınlarda idrar kaçırma sorunlarının engellenmesinde ve tedavisinde,
 • Mesane, rahim ve barsak sarkmalarının engellenmesi için,
 • Gebe anne adaylarının normal doğuma hazırlanmasında,
 • Doğumdan sonra vajinanın eski formuna ulaşması için,
 • Hem kadın hem erkeklerde cinsel ilişkide hazzın arttırılması ve orgazma ulaşmayı kolaylaştırmada,
 • Cinsel isteksizliğin giderilmesinde,
 • Orgazm fonksiyonunun sağlanmasında,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme durumunda, oldukça faydalı bir yöntemdir.

Kegel egzersizleri ne kadar süre ile yapılmalıdır?

Kegel egzersizleri düzenli olarak 6 ay uygulanmalıdır. Sonuçların sağlıklı olabilmesi için bu egzersizin ömür boyu yapılması gerekmektedir.

Ne kadar süre sonunda fayda görmeye başlarım?

Kegel egzersizleri 4-6 hafta sonra sonuç vermeye başlamaktadır. Çeşitli durumlarda fayda görme süresi 6 ayı bulabilmektedir. Kegel egzersizi yaparken kalça, karın ya da bel ağrıyorsa egzersizin yanlış yapıldığını anlayabilirsiniz.

Hangi durumlarda kegel egzersizleri yapılmamalıdır?

Kegel egzersizleri; her durumunda ve her kişi tarafından kolaylıkla ve oldukça güvenli şekilde uygulanabilen egzersizlerdir. Önemli olan ise egzersizlerin düzenli şekilde yapılmasıdır.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta; idrar kaçırma, cinsel ilişkide haz almama, cinsel isteksizlik, vajinismus veya disparoni gibi bir sorun söz konusu ise ilk olarak profesyonel bir yardım alınmalıdır. Kegel egzersizi bu sorunların tek başına çözülmesine yardım etmemektedir.

Kegel egzersizi destekleyici bir faktördür. Bu sebeple de tek başına uygulandığında tedavi sağlamamakla beraber; cerrahi işlemlere destek sağlayan ek yöntemler arasında bulunmaktadır.

Kegel egzersizleri daha çok önleyici ve koruyucu yararlar sağlayan, tek başına uygulanıldıklarında tedavi edici özelliği olmayan, her ne kadar yararlı etkileri olsa da tek başına uygulanıldığında sorunun çözümünü sağlamayan, tedavi edici diğer tıbbi ve cerrahi işlemlere destek sağlayıcı ek yöntemler arasındadır.

Örnek olarak idrar torbası sarkmış ise yani sistosel söz konusu ise, kegel egzersizleri ile yapılan tedaviye destek olunmalıdır. Bunun dışında vajinası genişlemiş ve bu sebep kaynaklı olarak ötürü partneri ile ilişkide haz alamayan bir kadında vajina daraltıcı ameliyat (vajinoplasti) haricinde çözüm söz konusu değildir.

2 Comments

 1. Hocam iyi gunler ben epilepsi hastasıyım tam 8srnedir tedavi görüyorum ve depresyon ilaç oda alıyorum ve artık bu durum bin iliskiye sokan az hale getiren bir eş yaptı hocam bn napmam lazimki eşime karşılık yapmak için bna yardımcı olur musunuz

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Cinsel isteksizlik oranları yaşa bağlı olarak artmaktadır. Bunun dışında bir kadının cinsel birliktelikten zevk alamamasının ise pek çok nedeni bulunmaktadır. Cinsel istek, sadece psikolojik bir durum gibi görünse de sıklıkla hormonal dengesizlik ya da tedavi gibi fiziksel durumlardan da etkilenmektedir. Normal hormon yapısına sahip her kadında cinsel istek vardır. Cinsel isteksizlik veya zevk alamama veya orgazm olamama gibi şikayetlerle baş vuran kadınların %1’inin gerçekten bedensel problemi vardır. Geri kalan %99’luk kesimin problemi tamamen psikolojiktir. Cinsel istek bozukluklarında tedaviye başlamadan önce bir ürojinekolog tarafından muayene yapılması önemlidir. Cinsel ilişkide ağrıya neden olabilecek durumlar (vajinit, vulvar vestibulit sendrom, batın ameliyatlarına bağlı gelişen yapışıklıklar) değerlendirilir. Hastanın varsa kronik rahatsızlıkları, nörolojik problemleri, kullandığı ilaçlar dikkate alınarak etkene yönelik bir tedavi planlanır. Vajende bir problem saptanmış olması halinde ise vajinanın daraltılması anlamına gelen vajinoplasti benzeri estetik ameliyatlarla bu sorun çözülebilir. Herhangi bir problem görülmeyen ve cinsel isteksizlik problemi psikolojik nedenlere bağlı olduğu düşünülen hastalara ve eşlerine ise bu alanda uzmanlaşmış psikiyatri doktorları tarafından cinsel terapi uygulanır. Cinsel tedavilerde rahatlama ve gevşeme (relaksasyon egzersizleri), masaj, mastürbasyon, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi ve değişik cinsel pozisyonların anlatılması son derece önemlidir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

Write A Comment