Esasında kemikler, devamlı olarak kendilerini yenileyen ve yapım- yıkım sürecinde olan yapılardır. Yapım-yıkım süreci trabeküler kemiklerde daha fazladır. Bu sebeple bu kemiklerin kırılma oranı daha fazladır.

Yapım- yıkım süreci kadınlarda 40 yaşından sonra bozulur. Kadınların bu yaşından itibaren kemiklerinde %0.5’lik geri dönüşümsüz bir kayıp meydana gelir.

Başlayan bu kayıp, menopoz döneminden sonra hızlanır. Menopoz döneminden sonra kaybedilen kemik dokusu %1.5’e çıkar.  Meydana gelen bu kemik kayıpları menopoz döneminden 10-15 sonra azalır. Bu süreçte kaybedilen kemik dokusu daha ileri dönemlerde kemiklerin kırılma yoğunluklarını ve sıklarını belirleyecek önemli bir dönemdir.


Kemik erimesinden korunmak için beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

Kemik erimesinden korunmanın en etkin yolu, küçük yaşlardan itibaren beslenme düzenine dikkat edilmesi oldukça önem teşkil eder.

Kemik erimesi sorunu oluşmadan önce beslenme düzenine dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek, kemik erimesi riskini azaltır.  Kemik erimesi riski hali hazırda gelişmiş olan hastalar da ise yapılan hayat tarzı değişiklikleri ve beslenme düzeninin yeniden yapılandırılması kemik erimesi hızını yavaşlatır. Böylece kırıkların önüne geçilmiş olur.

Bundan dolayı da sağlıklı beslenmek için kemik erimesi gelişmesi meydana gelmeden önlemleri almak gerekmektedir.

süt
Kemik erimesini oluşmasını engelleyen ve kemik erimesi tedavisi için faydalı besinler:

  • Kemiklerin gelişimi için en önem teşkil eder mineral kalsiyumdur. Bundan dolayı da günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanmasına önem verilmelidir. Bu sebeple de süt ve ürünlerinin tüketilmesi oldukça önem teşkil eder. Günlük olarak bardak süt içmek, yoğurt ve peynir tüketmek kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını sağlar.
  • Kalsiyumdan zengin olan besinler yalnızca süt ve süt ürünleri değildir. Kalsiyum yeşil yaprakları sebzelerden de temin edilebilmektedir.  Yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine de önem vermek gerekmektedir.
  • Bunun dışında kuru baklagiller, fasulye ve bezelye de kalsiyum açısından oldukça zengindir.
  • Kemik erimesinden korunmak isteyen ya da kemik erimesi tedavisi gören kişilerin haftada iki kere balık yemesi önerilmektedir. Deniz ürünlerinin büyük bir kısmında kalsiyum mevcuttur.
  • Bunların dışında badem ve ceviz kalsiyum bakımından oldukça zengin yemişlerdir. Kalsiyumun vücutta kullanılması için muhakkak D vitamini de almak gerekir. Bu sebeple güneşli havalarda yürüyüş yapmak önemlidir. Bunun yanında yumurta sarısında da D vitamini bulunur. Bundan dolayı yumurta tüketimi de ihmal edilmemelidir.

Kemik erimesi tedavisi gören ya da kemik erimesinden korunmak isteyenlerin tüketmemesi gereken besinler:

  • Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler kemik erimesini tetikler. Bundan dolayı da tüketilmesi önerilmez.
  • Sigara ve alkol kullanımından uzak durmak, kemik sağlığı için oldukça önem teşkil eder.
  • Aşırı protein tüketimi kemik erimesini tetikleyen bir faktördür. Bu sebeple protein tüketimi normal düzeyde olmalıdır. Ne kadar et tüketilirse, vücuda o kadar fosfor girer. Fosfor da kalsiyumun vücudunuz tarafından kullanılmasını engeller.
  • Aşırı sodyum (tuz) ihtiva eden besinlerden uzak durmak, kemik erimesini engellemek ya da yavaşlatmak için oldukça önemlidir. Sodyumun fazla tüketilmesi sebebiyle, idrar ile vücuttan atılan kalsiyum miktarında artış meydana gelir. Bundan dolayı da fazla tuzlu besinlerden kaçınmak önemlidir.
  • Aşırı yağlı besinlerden de uzak durmak gerekmektedir.

kemik erimesinde spor
Güneş Işınlarından Nasıl Yararlanırım?

Güneş ışınlarından faydalanmak için, gündüz vakitleri 15-30 dakika yürüyüş yapmak yeterlidir. Yüzün ve kolların güneş ışınlarına maruz kalması, aktif olarak D vitamininde artış sağlar. Bunun dışında haftada düzenli olarak yapılan 3-4 günlük yürüyüşler ya da egzersizler kemik erimesinin önüne geçilmesi için önem teşkil eder.

vajina kanseri


Kemik erimesine faydalı olacak bitkisel çözümler nelerdir?


Kemik erimesinde tedavi mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Bunun dışında kulaktan dolma bilgiler, bilimsel olarak desteği olmayan kürler kesinlikle kullanılmamalıdır. Fayda sağlayacağı yerde zarar olabilecek bu tedavi yöntemleri, kesinlikle önerilmez.

Kemik erimesinin bitkisel bir tedavisi yoktur. Kemik erimesi tedavisi için hayat tarzı değişiklikleri ve gerekli görülürse doktor kontrolünde ilaç desteği alınmalıdır.

Kemik erimesi tedavisi için spor yapmak, vücudu aktif tutmak, güneş ışınlarından faydalanmak, gerekli görülürse kalsiyum takviyesi almak gerekir.

Write A Comment