Kemik erimesi için bitkisel tedavi yöntemleri denenebilir mi?

Menopoz dönemi ardından artan kemik kaybı ve ilerlemesi ile meydana gelen kemik erimesi tedavisinde belirli standartlar vardır. Bu standartlar:

Kemik sağlığı ve kemik yapımında en önemli faktörler: kalsiyum ve D vitaminin karşılanması gerekmektedir.

Kalsiyumun vücut tarafından kullanabilmesi için en faktör ise D vitaminidir. Bu sebeple de D vitaminin yeterince karşılanabilmesi gerekmektedir.

D vitaminin sentezlenmesi için en önemli faktör ise güneş ışığının yeterince alınmasıdır.  Tüm bu faktörler birbirine bağlıdır.

Bunların yanı sıra:

 • Spor ve egzersiz yaparak hareketli bir yaşam tarzını benimsemek ve vücudu dinç tutmak oldukça önemlidir.
 • Sigara, alkol, kafein içeren içecekler gibi kemik erimesini tetikleyen faktörlerden uzak durmak kemik erimesinin yavaşlamasını ya da kemik erimesinin oluşmamasını sağlar.
 • Şayet gerek duyulur ise kemik yapımın artmasını sağlayan ve kemik yıkım sürecini azaltan medikal bir tedaviye doktor kontrolünde başlanabilir.
 • Bu tedavi yöntemleri dışında kemik erimesinin bitkisel olarak engelleneceği herhangi bir yöntem, şifalı bitki kürleri ya da farklı yöntemler mevcut değildir.

Kemik erimesi için bitkisel yöntemler nelerdir?

 • Kemik erimesi için uygulanan standart tedavilerin uygulanmaması durumunda, kemik erimesinin tedavi edilmesi ya da kemik erimesinden korunmak söz konusu değildir.
 • Bu sebeple de hayat tarzı değişikliklerine gidilmediği sürece bitkisel çözümler aramak anlamsız olacaktır.
 • Bitkilerin kaynatılarak içilmesi, çeşitli kürler yapılarak uygulanması gibi durumlar günlük ihtiyaç duyulan kalsiyum ve D vitaminin karşılanmasını sağlamaz. Kemik erimesi sorunu için pazarlanan doğal ilaçlar, bitkiler ve kürler tamamen maddi amaçlıdır. Bu tür tedavilerin herhangi bir bilimsel karşılığı yoktur. Fayda görmek adına uygulanan bu tedaviler, istenmeyen ve beklenmeyen sonuçlara da yol açabilerek, farklı açılardan zarar verebilir.
 • Bunun dışında bitkisel ilaçların ihtiva ettiği maddelerin doz aşımında ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.  Bu gibi yöntemler karaciğer yetmezliği, damar tıkanıklığı ya da şeker hastalığı olan hastalara tarafından bilinçsizce kullanılması sebebiyle büyük problemler ortaya çıkabilir.
 • Bitkisel ilaçlar hakkında yapılan araştırmalar, bitkisel ilaçların bazılarının içerdiği maddelerin etkileşime geçmesi sebebiyle kansere bile yol açabileceğini ortaya koymaktadır.
 • Bu yöntemlerde bu sebeple uzak durmak gerekir.
 • Kemik erimesi sorunu olan bir hastanın kendine yapabileceği en büyük iyilik, yaşam tarzını değiştirmektir. Kemik erimesi sorununda esas olan kemikleri kuvvetlendirmektir. Bu sayede kemik erimesi durdurulabilir ya da engellenebilir.
 • İlaç tedavisi dışında, hastanın tedavi süresince beslenmesine dikkat etmesi, spor ve egzersiz yapması, güneş ışınına çıkması, hayat tarzını gözden geçirmesi oldukça önemlidir.
 • Kemik erimesi için yapılan testlerde, kemik erimesi sorunu çıkmış ise; günlük olarak alınan kalsiyum ve D vitamini takviyesi dışında destekleyici ilaçlara başlanır.  Kemik erimesi tedavisinde kullanılan ilaçlar farklıdır. Örneğin bir kadında, kalça kemiği erimesi sorunu mevcut ise, kullanılan ilaçlar farklı olmaktadır. Omurga kemik erimesi sorunu varsa, farklı ilaçlar kullanılmaktadır. Bunun dışında günlük, haftalık aylık ve yıllık olarak kullanılan ilaçlar da mevcuttur.
 • İlaç tedavisi dışında esas olarak hastanın hareket etmesi ve egzersiz yapması oldukça önemlidir.  Menopoz döneminden sonra her sene bir defa kemik erimesi ölçümü yapılmalıdır.
 • Bunun dışındaki yöntemler, hastalara kesinlikle önerilmez. Kemik erimesi problemi söz konusu ise mutlaka bir doktor tarafından kontrol edilmeli ve doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

Write A Comment