Kemik erimesinin oluşum riskini azaltmak adına ve meydana gelebilecek kırık riskini önlemek adına çeşitli faktörlere dikkat etmek gerekmektedir.

Kalsiyuma ağırlık vermek:

Kemik kütlesinin yaklaşık olarak %20’i kalsiyumdan oluşmaktadır. Kalsiyum, tüm vücut için oldukça önemli bir element olmasının yanında, kemik gelişimi ve kemik erimesinin oluşmaması için de çok büyük rol oynar. Küçük yaşlardan itibaren alınan kalsiyumlar, ileriki zamanlar için depolanmaktadır. Kemik kitlesinin korunması için küçük yaşlarda depolanan bu kalsiyum sayesinde, özellikle menopoz sonrası dönemde hasta kemik erimesinden korunmuş olur.

Yetişkin insanların günlük kalsiyum gereksinimi 1000-1500 mg arasındadır. Gebelik, emzirme ve menopoz döneminde kalsiyuma olan ihtiyaç artar..

Kalsiyumun en fazla bulunduğu besinle süt ve süt ürünleridir. Yoğurttan, peynir çeşitlerinden, yeşil yapraklı sebzelerde, meyvelerde, somondan, cevizden hatta maden suyundan dahi kalsiyum temin edilebilir.

Kalsiyumun besinlerle alınması tercih sebebidir. Ancak doktor, kalsiyumun tablet ya da form halinde takviye olarak kullanılmasını önermiş ise mutlaka doktor gözetiminde ve doğru dozlarda kullanılması gerekir.

D vitaminine önem verin:

Kemik erimesi hususunda en önemli vitaminlerden biri D vitaminidir.D vitamini sayesinde, vücuttaki kalsiyum kullanılabilir. D vitamini, kalsiyumun barsaklardan emiliminin artmasını sağlar ve kemik yapım sürecini hızlandırır.

Güneş ışınlarından yeteri kadar faydalanma D vitaminin vücuda alımı için önemlidir. D vitamini bazı besinlerde bulunsa da yeterli değildir. Bu sebeple mutlaka günlük 400-800 ünite D vitamini almak gereklidir. Bunun içinde güneşli havalarda 15-20 dakika yürüyüş yapmak yeterli olacaktır.

Kemik yapımının arttırılmasına katkı sağlayacak ve kemik erimesinden koruyacak diğer vitaminler:

 • K vitamini,
 • A vitamini,
 • B12 vitamini,
 • folik asittir.

Duruşunuzu Düzeltin:

Duruş bozuklukları, omurga şeklinin zaman içerisinde değişmesine yol açar. Bu sebeple her zaman doğru durduğunuzdan emin olur. Ayakta iken: başın dik, omuzların arkada, karnın içeri çekik olması gerekmektedir. Oturma pozisyonunda da dik durulmalıdır.

Şayet yere eğilmek gerekiyorsa, dizleri kırarak eğilmelidir.

Düzenli egzersiz:

Spor yapmak, kemikleri güçlendiren bir eylemdir. Kasların güçlenmesi ve vücudun direncinin korunması için mutlaka düzenli egzersiz yapmak gerekmektedir.

sigara

Sigara kullanımını bırakın:

 • Sigara kullanımı, kemik yoğunluğunun azalmasına sebep olur. Kemik kırıkları riskini arttırır.
 • Sigara kullanımı kemikler için neden zararlıdır?
 • Sigara kullanımı kadınlardan salgılanan östrojen miktarının azalmasına sebep olur.
 • Karaciğerde östrojen yıkımının artmasına yol açar.
 • Erkeklerde testesteron sentezisin azalmasına sebep olur.
 • Çeşitli toksik maddeleri kemik hücrelerinde tahribata yol açar.
 • Kadınlarda menopoz yaşını 2 sene geri çeker.

 

Alkol kullanımından uzak durun:

Alkol kullanımı kemik erimesini tetiklemektedir. Bu sebeple de kemik erimesi hastası olanların özellikle alkolden uzak durması, kemik erimesi riski olanların ise alkolü minimuma indirmesi gerekir.

kafein

Kafein tüketimini azaltın

Kafein idrar arttırıcı bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı da kalsiyum ve magnezyumun idrarla atılmasına yol açar. Günlük olarak içilen kahve miktarı en fazla dört fincan olmalıdır. Bunun dışında kahve bırakılabiliyor ise, kemik erimesi sorunu olan hastaların kesinlikle içmemesi gerekir.

Şeker

Şeker tüketimin çok olması minerallerin ve özellikle kalsiyumun vücuttan idrar yoluyla atılmasına sebep olur. Özellikle kafein gibi maddelerle şekerin bir arada alınması kalsiyumun vücuttan atılmasını hızlandırır.

Protein

Protein vücut için oldukça önemlidir. Ancak aşırı protein tüketimi sebebiyle kalsiyum kaybı ve kemik erimesi meydana gelir.

Yağlı Besinler Tüketmeyin

Aşırı yağlı besinlerle beslenmek kalsiyumun emilimin azalmasına sebep olur. Bu sebeple de kemik kaybı ortaya çıkar. Yağlı besinlerden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

İdeal Kilonuza Ulaşın:

Aşırı zayıf olmak, kemik erimesi için riski arttıran bir faktördür. Vücut ağırlığı düşük olan kişilerde kas kütlesi de zayıftır. Bu sebeple de kemikler güçsüz olur.

Bunun dışında aşırı zayıf olan kişilerde yağ dokusu da daha azdır. Yağ dokusunun az olması da östrojen üretiminin azalmasına sebep olur.

Bunun dışında aşırı kilolu olmak da çeşitli problemlere yol açar. Dizlere ve diğer eklemlere çok fazla yük bindiği için eklemlerde çeşitli sorunlarda ortaya çıkar. Bu sebeple kemik erimesinden korunmak için ideal kiloda olmak gerekmektedir.

Kemik erimesine yol açabilecek ilaçları kullanılırken:

doğum kontrol hapı

Bazı ilaçlar kemik erimesine sebep olabilir. Bu ilaçlar:

 • Glukokortikoidler şeklinde tabir edilen kortizon türevi prednizon ve deksametazon,
 • troid hormonları,
 • heparin ve warfarin,
 • karbamezapin,
 • fenitoin,
 • çeşitli antidepresanlar,
 • lityum,
 • izoniyazid,
 • aliminyum ihtiva eden antiasitler,
 • sitotoksik ilaçlar kemik erimesine sebep olabilecek ilaçlardır.

Şayet kemik erimesi riskini varsa, bu ilaçlar konusunda mutlaka doktora başvurmalısınız. Şayet bu ilaçların kesinlikle kullanılması gerekiyor ise yeterli D vitamini ve kalsiyumun alınması, düzenli spor yapılması ve sigara, alkol gibi alışkanlıkların bırakılması gerekmektedir.

Write A Comment